„Rīga 2014” programma: lielākie vizuālās mākslas projekti

„Rīga 2014” programma: lielākie vizuālās mākslas projekti
Māris Upzars . 2014. gada rudenī Mākslas muzejā „Rīgas Birža” risināsies mākslas izstāde un konference „Tutanhamona dzintars”
Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programma piedāvā gana daudz vizuālās mākslas projektu. Lai būtu vieglāk tajā visā orientēties, piedāvājam pārskatu par lielākajiem vizuālās mākslas pasākumiem, kas norisināsies gan Rīgā, gan apkaimēs, gan arī ārpus Rīgas.

* „1914.” LNMM izstāžu zālē „Arsenāls” (18. janvāris – 20. aprīlis)

Izstādē „1914” būs apkopotas vizuālās mākslas liecības par Pirmo pasaules karu kā atskaites punktu 20. gadsimta Eiropas vēsturiskajā, sociālajā un kultūras attīstībā. Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Polijas, Ungārijas, Čehijas, Slovākijas, Slovēnijas, Horvātijas un Serbijas nacionālajiem mākslas muzejiem.

Vairāk par šo projektu vari lasīt rakstā „Mākslas izstāde par Pirmā pasaules kara tematiku”.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

 

* „Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam”. Latvijas Nacionālā bibliotēka (janvāris marts)

Kinētiskās mākslas izstādē „Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam” septiņi Latvijas mākslinieki, kas pārstāv trīs dažādas paaudzes un katrs savā laikā bijuši spilgti novatori, ar saviem mākslas darbiem izstādē atklās stāstu gan par Latvijas mākslas un kultūras vērtībām, gan tās vēstures griežiem. Izstādes īstenošanu veic Laikmetīgās mākslas centrs, un tās kuratore ir Ieva Astahovska. Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Gustavs Klucis (1895–1938), Kārlis Johansons (1890–1929), Valdis Celms (1943), Jānis Krievs (1942), Artūrs Riņķis (1942), Gints Gabrāns (1970) un Voldemārs Johansons (1981).

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* „Sirdspuksti”. LNMM izstāžu zālē „Arsenāls” (19. janvāris – 20. aprīlis)

Mākslinieks Kristians Boltanskis nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. „Sirdspuksti” atgādina, ka nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja reģistrēt savu sirds ritmu „Sirdspukstu arhīvā”, kas ierakstus glabā Japānā.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

* 2014. gada atklāšana Siguldā. „Picto facto.” Siguldas pilsdrupu estrāde (19. janvāris)

Svētku ekspresis no Rīgas Siguldā pienāks plkst. 15.00, cilvēki varēs doties gaismas pastaigā pa pilsētu vai apmeklēt koncertus un izstādes Siguldas kultūras iestādēs. Livonijas ordeņa pilī būs apskatāmas „Picto facto” lielformāta gaismas instalācijas. Uz pilsdrupu skatuves tiks izveidota telpa, kurā ieejot, būs iespējams izjust īpašo 2014. gada kultūras enerģiju.

* „Zoon in a Zoot-suit” – izstāde, dienasgrāmata un simpozijs. „kim?” Laikmetīgās mākslas centrā (7. februāris – 16. marts)

Projekta „Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija)” ietvaros notiks viena no jaunlaiku nozīmīgākā filozofijas sacerējuma – nīderlandiešu filozofa Benedikta Spinozas darba „Ētika” – aktualizēšana, vizualizēšana un pārkārtošana. Idejas autors – filozofs Ainārs Kamoliņš.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

* re:visited. Rīgas Mākslas telpa (14. marts – 27. aprīlis)

Izstādē „re:visited” tiks eksponēti 15–20 ārvalstu mākslinieku darbi, kas izpelnījušies ievērību kādā no pēdējo gadu Eiropas mākslas biennālēm.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.


* "Lauki"

LNMM izstāžu zālē "Arsenāls"; "RIXC" Mediju telpā; Spīķeru radošajā kvartālā (15. maijs - 3. augusts)

Starptautiskā mediju mākslas izstāde „Lauki” iepazīstinās ar mākslas un tehnoloģiju zinātnes paralēlām attīstības līnijām. Izstādē būs skatāmi gan vēsturiski darbi no dažādām Eiropas muzeju un galeriju kolekcijām, kas aplūko to, kā zinātnes izgudrojumi un mediju tehnoloģijas tikušas izmantotas 20. gadsimta mākslā, kā arī apmeklētāji varēs iepazīt visjaunākās tendences jaunu pieeju un formu meklējumos 21. gadsimta mākslas praksēs Latvijā, Baltijā, Eiropā un pasaulē. Izstādi papildinās festivāls „Māksla + Komunikācija” ar performancēm, radošām darbnīcām, eksperimentālu filmu programmu, konferenci un mākslinieku prezentācijām.

Tematiskā līnija "Izdzīvošanas komplekts".

 

* „Pieminekļu kari”. Brīvības un Elizabetes ielas krustcelēs (27. marts – 30. novembris)

Projekts „Pieminekļu kari” paredz Rīgas centrā uzstādīt objektu, uz kura pēc kārtas tiks eksponēti četru valstu – Krievijas, Vācijas, Zviedrijas un Polijas – pieminekļi. Tie eksponēsies kontekstā ar vēsturiskiem materiāliem par Vācijas, Krievijas, Polijas un Zviedrijas vēsturisko ekspansiju Latvijā. Skatītājiem būs iespēja fotografēties uz objekta fona, sevi simboliski paaugstinot par vēl vienu, galēji subjektīvu ekspozīcijas objektu. Kurators – Aigars Bikše.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

 

* Vijas Celmiņas darbu izstāde. Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (11. aprīlis – 22. jūnijs)

Gandrīz divus mēnešus būs apskatāma Vijas Celmiņas darbu izstāde, kuras kuratore ir Elita Ansone. Izstādē būs iekļautas mākslinieces gleznas, zīmējumi, grafika. Šī būs nebijusi iespēja iepazīties ar pazīstamās mākslinieces daiļradi, kas no divdesmitā gadsimta 60. gadiem iekļauj popmākslas, fotoreālisma un konceptuālisma izpausmes.

Par mākslinieci top arī režisores Antras Cilinskas veidotā filma, par ko stāstīts rakstā „Uz viena plaukta ar Vorholu. Top filma par Viju Celmiņu”.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

* „Skatlogi uz Brīvības ielu”. Brīvības ielā (28. aprīlis – 28. maijs; norises datums var tikt mainīts)

Ekspozīcijas „Skatlogi uz Brīvības ielu” mērķis ir attēlot Brīvības ielas vēsturi piecos dažādos laika posmos atkarībā no vēsturiskā nosaukuma, kādā Brīvības iela dēvēta. Posmā no Brīvības–Elizabetes ielas stūra līdz Brīvības–Stabu ielas stūrim tiks izveidoti desmit autentiski skatlogi, kas atbilst vēsturiskajam laika posmam no 1914. līdz 2014. gadam. Skatlogi kļūs par vēsturisku spoguli, kas rādīs ainas no senās dzīves, atspoguļojot konkrētā laika modes, kultūras vai politiskās tendences utt. atkarībā no mākslinieka domas lidojuma. Skatlogu noformējuma mākslinieciskā koncepta izstrādei un īstenošanai tiks piesaistīta māksliniece Anna Heinrihsone. 

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

* „Par spīti visam”. „Stūra mājā” Brīvības ielā (30. aprīlis – 30. oktobris)

Jebkura Eiropas valsts lepojas ar savu naivās mākslas mantojumu, veidojot kolekcijas un popularizējot tās. Latvijas naivā māksla uzplaukumu piedzīvojusi laika posmā no 1950. līdz 1990. gadam, kad tam par iemeslu netieši bija Otrais pasaules karš un Latvijas okupācija. Izstādē atainots to radošo personību paveiktais, kuru dzīves gājums bijis saistīts ar okupāciju, izsūtījumu un vienkāršu radošas personības vēlmi pretoties necilvēciskam režīmam. Izstādi veido: Māra Ādiņa, Arno Jundze, Valters Māziņš, Guna Millersone, Astrīda Rogule, Alise Tīfentāle, Dzintars Zilgalvis, Valdis Poikāns, Aivars Leitis, Kate Zilgalve un Laima Āze.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

 

* „Liktens lietu muzejs”. „Stūra mājā” Brīvības ielā (30. aprīlis – 30. oktobris)

Liktens lietu muzejs aicina rīdziniekus ekspozīcijai pieteikt sev svarīgus priekšmetus un lietas, uzticot jaunajam muzejam dzīvesstāstus, kas saistīti ar priekšmetiem, kas mainījuši viņu dzīvi un vienmēr bijuši līdzās. 2014. gadā tiks vērtas durvis jaunam personīgās vēstures priekšmetu muzejam, kuru rīdzinieki būs veidojuši paši. Jaunā interaktīvās sociālās komunikācijas forma ieved priekšmetu un lietu pasaulē, veidojot ekspozīciju, kas cieši saistīta ar cilvēka dzīvi. Ekspozīciju papildinās videoekrāni ar priekšmetu stāstiem. Tiks arī izdota grāmata „Liktens lietas”, kas apkopos spilgtākos stāstus un priekšmetu attēlus. Projekta autore ir režisore un žurnāliste Ilona Brūvere. Mākslinieks – Artis Rutks.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

* „Blank Canvas: art ground, crime ground, play ground?”. „Nabaklab” un pilsētvidē (13.–17. maijs)

Festivāla „Blank Canvas: art ground, crime ground, play ground?” mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par ielu mākslu ar diskusiju, prezentāciju un mākslas darbu palīdzību. Ielu mākslas festivāla nedēļas norise ir sadalīta divās daļās.
Dienas daļā ielu mākslinieki iepriekš izvēlētās un saskaņotās vietās Rīgas centrā un apkaimēs ar interesentu un brīvprātīgo palīdzību veidos darbus. Vakara daļa veidota, lai auditorija tiktu iepazīstināta ar ielu mākslu un piesaistītu tai lielāku sabiedrības uzmanību, kā arī dotu iespēju interesentiem izglītoties, apmeklējot profesionāļu vadītas lekcijas, diskusijas un radošās darbnīca. Kurators – Edgars Zvirgzdiņš.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

 

* „Es būšu muzejā”. Peldošajā galerijā „Noass” un „Betanovuss” (17. maijs – 1. oktobris)

Projekta „Es būšu muzejā” laikā uz vasaras sezonu tiks atvērta un līdz pat oktobrim būs apskatāma Latvijas Naivās mākslas muzeja pamatekspozīcija. AB dambī izvietotajā muzejā tiks prezentēti darbi no dažādām pasaules valstīm. Muzeja aktivitātēs tiks iesaistīti gan mākslas jomas profesionāļi un mākslinieki, gan iedzīvotāji un pilsētas viesi. Par muzeju stāstījām rakstā „No gleznošanas nav jākaunas jeb Naivās mākslas muzejs gaida”.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

* Starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde „Horizontu meklējot”. Latvijas Dzelzceļa muzejā (22. maijs – 20. jūlijs)

Starptautiskajā laikmetīgās mākslas izstādē „Horizontu meklējot” aktualizētā horizonta meklēšana ir ne tikai ideālisma iezīmētais Dullā Daukas ceļš uz fiziski neaizsniedzamo horizontu, bet arī indivīda (mikrokosmosa) līdzsvara tieksme Visuma plašumā (makrokosmosā) un vēlēšanās izprast pasaules kārtību. Izstādes kuratore – Ieva Kalniņa.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* Starptautiska izstāde „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās”. Mākslas galerija „Putti” (23. maijs – 2. augusts)

Izstādes „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās pamatideja ir atspoguļot dzintaru kā materiālu laikmetīgā un mūsdienīgā rotā atbilstoši profesionālas mākslas kritērijiem. Izstādē piedalās Latvijas un ārvalstu laikmetīgo rotu mākslinieki. Izstādes dalībnieki ir atpazīstamību guvuši mūsdienu rotu mākslinieki no tām valstīm, kas vēsturiski atradušās uz sauszemes Dzintara ceļa – Krievija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Čehija, Austrija, Slovēnija, Ungārija un Itālija.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* Mūsdienu mākslas projekts „Alternatīvais flīģelis”. Koncertzāles „Baltais flīģelis” zālē un āra terasē (30. maijā plkst. 19.00)

Koncertzālē viena vakara gaitā no plkst. 19.00 notiks vairāki jaunās mūzikas virzienu koncerti brīvdabā, koncertzāles terasē notiks modernās dejas izrāde un vakara noslēgumā tiks atskaņots pasūtījuma darbs „Koncerts septiņiem sintezatoriem III”, ko veido elektroniskās mūzikas komponists, grupas „Dzelzs vilks” mūziķis Kaspars Tobis, kurš ir arī viens no projekta „Dabas koncertzāle” autoriem.

* Fest Naive Maskava–Rīga.  Peldošajā galerijā „Noass” un „Betanovuss” (9. jūnijs – 20. jūlijs)

Projekta „Es būšu muzejā” ietvaros paralēli Latvijas Naivās mākslas muzeja pamatekspozīcijai līdz vasaras saulgriežiem būs iespējams apskatīt arī starptautiskā autsaideru un naivās mākslas festivāla ekspozīciju „Fest Naive Maskava–Rīga”.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

* Izstāde „Rīgas salas”. Latvijas pilsētās un Rīgas apkaimēs (1. jūlijs – 31. oktobris)

Izstādes „Rīgas salas” atklāšanā piedalīsies aprakstu autore rakstniece Gundega Repše un vizuālo darbu autors fotogrāfs Kaspars Goba. Tālāk izstāde dosies tūrē pa valsti.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

 

* Izstāde „Grāmata 1514–2014” un lekciju cikls. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (1. jūlijs – 31. decembris)

Izstāde „Grāmata 1514–2014” būs paralēls pasākums akadēmiskajiem lasījumiem „21. gadsimta saturs”, kuros piedalīsies vadošie pasaules literāti un kultūras speciālisti. Eiropas bibliotēku unikālas grāmatas papildinās interaktīvas prezentācijas metodes, kas palīdzēs iegūt maksimāli plašu informāciju ne tikai par grāmatniecību, bet arī par vēsturi, ģeogrāfiju, politiku, reliģiju, mākslu, mūziku pirms 500 gadiem. Izstādē skanēs Renesanses laika mūzika, būs skatāmi izcilu mākslinieku (kā Albrehts Dīrers) mākslas darbi. Izstādes laikā, katru mēnesi notiks kāda pasaulē atzīta domātāja (kā Umberto Eko) lekcijas par grāmatas un kultūras nozīmi cilvēka un sabiedrības dzīvē.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* Ravennas vēsturiskās mozaīkas un mūsdienu mozaīku māksla. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (10. jūlijs – 21. augusts)

Bibliotēkas lasītavās grāmatu plauktos būs skatāmas mūsdienu mākslinieku grāmatu mozaīkas (biblio mosaico) no Ravennas bibliotēkas „Biblioteca Classense di Ravenna” krājumiem. Projekta ietvaros paredzēta diskusija par vēsturiskajām mozaīkām, kā arī par mūsdienu mozaīku mākslu.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* „Gustavs Klucis (1895–1938). Kāda eksperimenta anatomija”. LNMM izstāžu zāle „Arsenāls” (22. augusts – 26. oktobris)

Tiks atklāta un divus mēnešus būs apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un sadarbības institūciju piedāvātā izstāde „Gustavs Klucis (1895–1938). Kāda eksperimenta anatomija”. Tā būs kā pilnvērtīgs stāsts par izcilā mākslinieka Gustava Kluča dzīvi un mākslu.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

* Laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 6”. Vairākās vietās Rīgā (4.–21. septembris)

Laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit” 2014. gadā ar izstādi un vērienīgiem objektiem pilsētvidē aicinās palūkoties uz pilsētu kā utopiju. Izstādi veido trīs sadaļas – vēsturiskais atskats uz pilsētu arhitektoniskajām, sociālajām un politiskajām utopijām, sākot ar arhitekta Kloda-Nikolā Ledū (FR) darbiem, apvienību „Archigram” (UK), latviešu kinētiskās mākslas pārstāvjiem u. c. projektiem. Izstādes mūsdienu daļā izvēlēti latviešu un ārvalstu mākslinieki, kas apspēlēs šodienas pilsētas pārmaiņas. Visapjomīgākā izstādes daļa būs mākslas darbi pilsētvidē; dalībnieki – Exyzt (FR), Cardbordia (RU), Apolonija Šusteršica (SLO/NL) u. c. Festivāla ietvaros paredzēta arī satelītprogramma Rīgas radošajos kvartālos.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* „Nākotnes mākslu meklējot. V. Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas, Ziemeļāzijas) māksla.” Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (5. septembris – 26. oktobris)

Projekts „Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla” rosinās dialogu par pasaules kultūras mantojuma daudzveidību un mijiedarbību. Piedalīsies Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Francijas Institūts Latvijā, Branlī muzejs (Parīze), Leidenes Nacionālais etnogrāfijas muzejs, Krievijas ZA Antropoloģijas un etnogrāfijas muzejs (Kunstkamera) Krievija un Gētes institūts Rīgā.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* No Rīgas uz Daugavpili Rotko vilcienā. Rīga–Daugavpils (24.–26. septembris)

Konferences otrajā dienā – 25. septembrī – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiek atklāta Latvijas laikmetīgās glezniecības izstāde un turpinās konference. Vilcienā tiek translētas kinofilmas, notiek sarunas neformālā gaisotnē. Pati izstāde veidota kā pētniecisks projekts, lai raksturotu mūsdienu glezniecību Latvijā, velkot paralēles ar Rotko un abstrakto ekspresionismu šodien.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”.

 

* Laikmetīgās mākslas izstāde, lekcijas, diskusijas un akcijas pilsētvidē. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Latvijas Mākslas akadēmijā un pilsētvidē (7. novembris – 25. janvāris)

Rīgā notiks Francijas mūsdienu mākslas pārstāves Orlānas laikmetīgās mākslas izstāde, viņa sniegs lekciju Latvijas Mākslas akadēmijā, notiks arī apaļā galda diskusija ar mākslas un kino ekspertiem no Latvijas un Francijas, kā arī paredzēta Orlānas performance izstādes atklāšanas laikā. Izstāde top sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā, kuratore – Inese Baranovska.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

* Mākslas izstāde un konference „Tutanhamona dzintars”. Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (14. novembris – 31. decembris)

Projekta „Tutanhamona dzintars” ietvaros būs apskatāma mākslas izstāde un notiks konference. Šo projektu Latvijas Nacionālais mākslas muzejs veido sadarbībā ar Kairas Nacionālo muzeju (Ēģipte), Vidusjūras un Tuvo Austrumu mākslas muzeju Stokholmā (Zviedrija), M. K. Čurļoņa Nacionālo mākslas muzeju Kauņā, Lietuvas Nacionālo muzeju Viļņā (Lietuva) un Reģionālo Arheoloģijas muzeju Potenzā (Itālija). Konference top sadarbībā ar Latvijas Universitāti. Kā zinātniskais konsultants projektā piedalīsies Luvras Senās Ēģiptes departaments.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

0 komentāri

Komentāru nav