Top filma par Sergeja Eizenšteina un Jesajas Berlina draudzību

Top filma par Sergeja Eizenšteina un Jesajas Berlina draudzību
Publicitātes foto . Jesaja Berlins
Kinoteātrī „Splendid Palace” šā gada martā pirmizrādi piedzīvos filma „Escaping Riga”, kas vēstīs par divu ģēniju – krievu kinorežisora Sergeja Eizenšteina un britu domātāja sera Jesajas Berlina – īpašo un traģisko draudzību.

Filmas režisors ir Dāvis Sīmanis, operatori – Andrejs Rudzāts un Valdis Celmiņš, filmas mākslinieces – Ieva Romānova un Kristīne Plūksna-Zvagule, grima māksliniece – Sarmīte Balode, montāžas režisore – Andra Lejniece, filmas direktore – Aiva Sīmane, producente – Līga Gaisa. Lomās – Mihails Karasikovs, Gints Grūbe, Mārtiņš Počs un citi.

„Tēmas un idejas saviem darbiem es sastopu tepat līdzās, bet, kad tas nonāk līdz realizācijai, ir iekšēja vēlme tās paplašināt,” iepriekš intervijā Latvijas Radio raidījumam „Viena Rīga – daudz talantu” teicis režisors Dāvis Sīmanis. Režisors akcentē, ka viņam ir svarīgi tēmu saglabāt ne tikai ģeogrāfiskajā rāmī, bet to paplašināt. Nevilšus tad filmas sāk skart plašāku lauku, kas attiecas ne tikai uz Latviju.

Sākotnēji filma „Escaping Riga” iecerēta tikai par Jesaju Berlinu, taču režisors saskāries ar interesantu faktu, ka 1945. gada 8. septembrī – uzreiz pēc Otrā pasaules kara – Jesaja Berlins ieradās Maskavā, kur kādā smalkā savrupnamā tikās ar dažādiem inteliģences pārstāvjiem, tostarp arī ar Sergeju Eizenšteinu. Viņi sarunājās ilgu laiku, tiek pieminēta gan Rīga, gan abu kopīgā bērnība šajā pilsētā, gan tā laika represīvās lietas, kas attiecas tieši uz S. Eizenšteinu. Viņi tiekas pēc 30 gadu pārtraukuma. Šī abu ģēniju dzīves paralelitāte fascinējusi režisoru, ka tas pilnībā mainījis filmas ieceri.

Filmu „Escaping Riga” Dāvis Sīmanis sarunā ar Latvijas Radio žurnālisti Rutu Rikši sauc par „dokumentālu mistifikāciju”, jo visi notikumi, kas redzami filmā, ir notikuši arī reālajā dzīvē, tie fiksēti memuāros, vēstulēs, atmiņās, bet, iespējams, tie ir notikumi, ko mēs vismazāk zinām par šiem diviem visslavenākajiem rīdziniekiem.

„Protams, šie ir slēptie notikumi viņu dzīvēs un nav saglabājušies nekādi vizuāli arhīvi, kas mums varētu apliecināt, ka kaut kas tāds ir noticis. Kopumā par abām šīm personībām vispār ir maz vizuālā arhīva materiālu. Kaut kādā ziņā tā ir tāda „minhauzeniska” izdarīšanās, tos notikumus pasniegt tādā veidā, ka tas izskatās īsts, vēsturisks, un tajā pašā laikā mēģināt norādīt, ka tas nav īsts. Tā vienlaikus ir gan komēdija, gan traģēdija,” raidījumā „Viena Rīga, daudz talantu” stāsta Dāvis Sīmanis, akcentējot, ka savā ziņā filmas misija ir atklāt šīs abas dižās personības tiem rīdziniekiem, kuri par viņiem neko nezina.

Visu raidījumu „Viena Rīga, daudz talantu” klausies šeit!

Filma „Escaping Riga” ir iekļauta „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Okeāna alkas”.

Atgādinām, ka 2012. gada rudenī pirmizrādi piedzīvoja Dāvja Sīmaņa filma par Latvijas Nacionālo bibliotēku „Pēdējā tempļa hronikas”, savukārt paralēli „Escaping Riga” top arī Dāvja Sīmaņa mākslas filma „Pelnu sanatorija” par Pirmā pasaules kara beigu laiku Latvijā.

 

0 komentāri

Komentāru nav