„Rīga 2014” Eiropas kultūras gada atklāšanas programma

„Rīga 2014” Eiropas kultūras gada atklāšanas programma
Kaspars Garda, Rīga 2014
„Rīga 2014” programmas atklāšanas pasākumi ilgs trīs dienas – no 17. līdz 19. janvārim. Būs apskatāmas vairākas īpaši izveidotas izstādes, norisināsies akcijas un pasākumi dažādās Rīgas vietās. Atklāšanas pasākumi iezīmēs visa turpmākā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada norises un „Force Majeure” programmas saturu. Šajās dienās plaša kultūras programma „Sigulda 2014” norisināsies arī Rīgas partnerpilsētā Siguldā.

Piektdien, 17. janvārī

* 10.00–17.00 „Dzintars laiku lokos” Latvijas Dabas muzejā

Ekspozīcija „Dzintars laiku lokos” iepazīstinās ar Baltijas dzintaru, rādot tā dabīgās formas, krāsu toņu daudzveidību un nozīmīgo vietu pasaules dzintaru depozītu vidū. Izstādē tiks akcentēta dzintara unikalitāte kā pirmā materiāla nozīmība, kādēļ sāka veidoties mūsu reģiona atpazīstamība senajās Eiropas kultūrās. Tiks dāvāta iespēja iepazīt dabīgo dzintaru, tā izmantojumu visdažādākajās jomās, īpaši akcentējot zinātniskajos pētījumos izstrādātā dzintara diega izmantošanas perspektīvas.

Vienlaicīgi muzeja speciālisti un pedagogi ir uzsākuši darbu pie jaunu nodarbību un ekskursiju veidošanas, kas palīdzēs atspoguļot šo tēmu plašāk un apmeklētājiem sniegs iespēju iegūt padziļinātākas zināšanas.

Ekspozīcija Dabas muzejā būs aplūkojama līdz 2014. gada 31. decembrim.

 

* 17.00–23.00 „Staro Rīga” speciālizlaidums pilsētvidē

Gaismas festivāla „Staro Rīga” laikā Rīgā tiek izgaismoti 12 gaismas objektu, kas aplūkojami gan tuvumā, gan no attāluma, gan kā pilsētas ainavas sastāvdaļa. Ēku fasādes, tilti, pieminekļi un parki kļūst par gaismas un video tehnoloģiju izstādes objektiem un gaismas instalāciju ekspozīcijām. Objektus papildina muzikālas un teatrālas norises. Festivāls ar īpaši krāšņu programmu iekļauts 2014. gada programmā, un tas notiks jau septīto reizi.

* Visu dienu – radošās iniciatīvas visā pilsētā. Vairāk lasi rakstā - „Rīga 2014” atklāšana: svētku programma galerijās, kafejnīcās, ielās.

Sestdien, 18. janvārī

* 10.00–17.30 „Rīga 2014” programmas nogaršošana Rīgas Centrāltirgū – tirgus teritorijā, paviljonos, Spīķeros un Rīgas Starptautiskajā autoostā

Visos Rīgas Centrāltirgus paviljonos un Rīgas autoostā varēs izbaudīt katras Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas tematiskās līnijas atmosfēru, kā arī tirgus tradicionālo piedāvājumu.

* No 12.00 akcija „Grāmatu draugu ķēde”. Gaismas ceļš no vecās bibliotēkas ēkas uz jauno Gaismas pili. Cauri Vērmanes dārzam, Vecrīgai, pāri Akmens tiltam

Atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu Rīgā, ikviens rīdzinieks, Latvijas iedzīvotājs, Rīgas viesis ir aicināts simboliski sadoties rokās par kultūras vērtībām, to saglabāšanu un tālāknešanu. Kopīga grāmatu draugu ķēde apliecinās vērtību sistēmu Rīgā un Latvijā, no rokas rokā nododot grāmatas no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz Gaismas pili.

 

* 13.00–17.00 Gaismas pils 1. stāvs atvērts apskatei

* 12.00–17.00 Izstāde „1914”. Pirmā pasaules kara ietekme kultūrā un laikmetīga kara interpretācija mūsdienu autoru sniegumā. Izstāžu zālē „Arsenāls”

Izstādē „1914” būs apkopotas vizuālās mākslas liecības par Pirmo pasaules karu kā atskaites punktu 20. gs. Eiropas vēsturiskajā, sociālajā un kultūras attīstībā. Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Polijas, Ungārijas, Čehijas, Slovākijas, Slovēnijas, Horvātijas un Serbijas nacionālajiem mākslas muzejiem.

Izstāde “Arsenālā” būs aplūkojama līdz 2014. gada aprīlim.

* 16.30 Pasaules ugunsskulptūru čempionāta fināls. Ugunsskulptūru iedegšana pie Vanšu tilta, Ķīpsalas pludmalē

Ugunsskulptūru veidošana Ķīpsalas pludmalē sāksies jau 16. janvārī, bet kulminācija gaidāma 18. janvāra vakarā. Pasaules ugunsskulptūru čempionāta finālā ar skaistu, muzikālu šovu tiks noskaidroti pasaules čempioni ugunsskulptūru veidošanā. Katra skulptūra tiks dedzināta – vērtēta desmit minūtes. Noslēgumā būs vērojama tēlnieka Kārļa Īles veidotā lielā uguns instalācija – teātris, ar publikas iesaistīšanu.

* 18.00 Gaismas parāde. Nakts uzvedums ar majestātiskām gaismas figūrām 11. novembra krastmalā

„Helmnot” režisētā gaismas parāde ir mobils nakts uzvedums ar majestātiskām gaismas figūrām, kas izgaismo tumsu. Uzveduma galvenais objekts ir 7 metrus augsts un 8 metrus garš gaismas kuģis, kas visa uzveduma laikā iededzas visneiedomājamākajās krāsās.

* 19.00 Muzikāls gaismas uzvedums. Stāsts par dabu, cilvēku un kultūru Daugavas akvatorijā starp Dzelzceļa un Vanšu tiltu

Komponista Jāņa Lūsēna īpaši šim uzvedumam komponēto mūziku izkrāsos pirotehnisko uzvedumu meistara Kalvja Kalniņa un gaismu mākslinieka Normunda Bļasāna veidotās gaismas ainavas. 

 

* 20.30 Koncerts „Rīga dimd!”. Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas koncerts „Arēnā Rīga”

Koncerta vēstījums ir apliecinājums Rīgas vēsturiskajam un laikmetīgajam skaistumam un daudzveidībai. Rīgas vizuālajiem simboliem un zīmēm, kas spilgti stāsta par pilsētu mums pašiem un viesiem. Vietas, sajūtas un ļaudis, ar kuriem lepojamies. Rīga, kas apdziedāta un mīlēta tautasdziesmās un mūslaiku dzejā. Ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamām mūzikas kompozīcijām Rīga šajā koncertā klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

Koncertu „Rīga dimd!” vadīs aktieri Baiba Broka un Gundars Āboliņš. Īpašo svētku sajūtu koncerta laikā radīs pasaulslavenie operas solisti Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš, Liene Kinča, Ilona Bagele, Maestro Raimonds Pauls, dziedātājs Intars Busulis, VAK „Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā un diriģents Valdis Butāns. Šis koncerts radīs īstu mājas sajūtu ne tikai Rīgā piedzimušajiem un uzaugušajiem, bet tas kļūs arī par neaizmirstamu piedzīvojumu pilsētas viesiem. Kā Rīga, kas paliek sirdī.

Uz koncertu būs pieejami arī bezmaksas ielūgumi, kurus varēs saņemt 10. un 11. janvārī Rīgas Kongresa nama (K.Valdemāra iela 5, Rīga) foajē no plkst.10.00 līdz 19.00.

* 17.00–23.00 „Staro Rīga” speciālizlaidums pilsētvidē

Visu dienu – radošās iniciatīvas visā pilsētā. Vairāk lasi rakstā - „Rīga 2014” atklāšana: svētku programma galerijās, kafejnīcās, ielās.

Svētdien, 19. janvārī

* 14.00–17.00 Kristiana Boltanska instalācijas „Sirdspuksti” atklāšana izstāžu zāles „Arsenāls” radošajā darbnīcā.

Mākslinieks nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. „Sirdspuksti” atgādina, ka nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja reģistrēt savu sirds ritmu „Sirdspukstu arhīvā”, kas ierakstus glabā Japānā.

 

* 19.00 R. Vāgnera opuss tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve”. Pirmizrāde Latvijas Nacionālajā operā

Iestudējumu veido starptautiska radošā komanda un dāņu režisore Kirstena Dēlholma (Kirsten Dehlholm), kas Latvijas skatītājiem pazīstama ar multimediālajām izrādēm „Operācija: Orfejs” un „Kara daba”. Izrādē skanēs ne tikai mūzika no operas „Rienci”, bet arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Iestudējumā piedalīsies arī Rīgas Doma zēnu koris un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

* 17.00–23.00 „Staro Rīga” speciālizlaidums pilsētvidē

* Visu dienu – radošās iniciatīvas visā pilsētā. Vairāk lasi rakstā - „Rīga 2014” atklāšana: svētku programma galerijās, kafejnīcās, ielās.

No 17. līdz 19. janvārim pasākumu programma „Sigulda 2014” norisināsies arī „Rīga 2014” partnerpilsētā Siguldā

* 11. janvārī plkst. 16.00 atklās Turaidas muzejrezervāta krājuma izstādi „Jaunais un citādais laiks” Turaidas muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā.

Izstāde aicinās iepazīt grāmatu iespiešanas vēsturi Latvijā no 16. gadsimta beigām līdz 19. gadsimta sākumam. Svētkos sekos „Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” – muzikāli gaismots gājiens uz Turaidas pili, kur notiks grāmatas faksimilizdevuma atvēršanas brīdis.

* No 17. līdz 19. janvārim Siguldā norisināsies vides mākslas festivāls „Daba. Pilsēta. Nākotne./Nature. Urban. Future./”.

Īpaši šim festivālam veidota gaismas pastaiga „Ieziemots!* Siguldā”. Siguldas novada dome un māksliniece Agnese Melbārde kopā ar radošo komandu iedzīvotājiem un viesiem ar prieku piedāvā doties ziemas pastaigā un apskatīt astoņus īpaši veidotus vides gaismas objektus „Ieziemots!*”. Tās ir astoņas gaismas piepildītas sajūtu siltumnīcas – platformas, kurās sintezēti un elektronizēti vairāki dabas motīvi, kā arī atsevišķas vielas un procesi. Ar krāsām, gaismām, trokšņiem un skaņām; kā nelielas, sintētiskas gaismas skulptūras. Objekti apskatei izvietoti pastaigas takā no Siguldas dzelzceļa stacijas pa Pils un Raiņa ielu.

* Francijas radošās kompānijas „Picto facto” lielformāta instalācijas „Billevesees” Siguldas pilsdrupās.

Lielformāta gaismas un krāsu pilsētvides instalācijas veido neordināras un fantastiskas formas, kas atdzīvina pilsētvidi un aicina apmeklētājus pulcēties ap tām, dalīties sarunās un smieklos brīvā atmosfērā. „Billevesees” rosina cilvēkus uztvert pasauli vieglāk, būt radošam un saskatīt neparasto ikdienišķajā.

No 17. līdz 19. janvārim Siguldas Livonijas ordeņa pils būs atvērta līdz plkst. 20.00. Ieejas maksa pieaugušajiem – 1,42 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 0,71 eiro, ģimenēm (2 pieaugušie + 2 un vairāk bērnu līdz 15 g. v.) – 3,56 eiro. Ar Siguldas ID kartēm ieeja – bez maksas. 

* Gunāra Dukštes grāmatas „Lidojumā! Pieskārieni Latvijai” atvēršanas svētki 19.janvārī plkst.15.00 Siguldas novada Tūrisma informācijas centrā.

Gaisa kuģotājs Gunārs Dukšte daudzus gadus, pilotēdams gaisa balonus un vienlaikus fotografēdams no augšas Latvijas ainavu, spējis savākt unikālu fotogrāfiju kolekciju. Foto attēli ir apkopoti un izdoti grāmatā „Lidojumā! Pieskārieni Latvijai”; Kolekcijas tēma ir Latvijas daba no putna lidojuma. Tās ir dziļi izjustas krāsu fotogrāfijas ar dabas tuvplāniem, kuru nianšu gamma šķiet neaptverama – miglas, saules staru, krāsu un faktūru polifonija.

Šī grāmata parāda kvalitatīvi jaunu Latvijas dabas redzējumu, veicina Latvijai nozīmīgu 21.gadsimta dabas un kultūrainavas fotopierakstu iemūžināšanu vienos vākos. Grāmata būs īpaša dāvana Latvijas iedzīvotājiem un viesiem, kas 2014.gadā ieradīsies apmeklēt Eiropas kultūras galvaspilsētu Rīgu un tās satelītpilsētu Siguldu.

Fotogrāfijas grāmatā papildinātas ar rakstnieces Ingas Ābeles, īpaši šīm ainavām radītiem īsprozas tekstiem un paša autora dotiem aprakstiem. Teksti grāmatā ir tulkoti arī angļu valodā.

* 19. janvārī ar īpašo svētku ekspresi plkst. 15.04 no Rīgas būs iespēja doties uz Siguldu, piedalīties atklāšanas pasākumos un dienas izskaņā plkst. 19.08 doties mājup (papildu informāciju meklē „Pasažieru vilciena” mājaslapā).

* Mākslinieces Ivetas Vecenānes tekstildarbu izstāde „Vilnas un dzintara pavedienā ” mākslu skolā „Baltais flīģelis”.

* Ķīpsalas keramiķu izstāde „Kāpšana tornī” mākslas un kultūras telpā „Siguldas tornis”.

Silvija Šmidkena, Violeta Jātniece, Kornēlija Ozoliņa, Izabella Krolle un Inese Āboliņa izstādes apmeklētājus priecēs ar pēdējo gadu radītiem darbiem, atspoguļojot Ķīpsalas keramikas tradīcijas, atpazīstamību un personīgos rokrakstus. Ieeja – par ziedojumiem.

* Arno Marnica un Ilvara Veģa fotoizstāde „Koki un gaisma pilsētā” Siguldas pagasta kultūras namā.

Izstāde apskatāma darba dienās no plkst. 10.00 līdz 19.00; sestdienās, svētdienās no 10.00 līdz 14.00. Ieeja – bez maksas.

* Plkst. 16.00 pie Siguldas dzelzceļa stacijas taustiņinstrumentālists Kaspars Tobis sintēzē ar Arta Dzērves videoattēlu elektroniskās mūzikas programmā „Koncerts septiņiem sintezatoriem”.

* Plkst. 17.00, 18.00 un 19.00 paredzēta kultūras un mākslas elektrostacijas atklāšana Livonijas ordeņa Siguldas pilī.

* 18. janvārī plkst. 19.00 un 19. janvārī plkst. 19.30 Siguldas novada kultūras centrā – „Dzelzs vilka Jauno Jāņu orķestra” CD „Kālabad” prezentācijas koncerts.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzē”.

Papildu informācija Siguldas pilsētas mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav