Akcija – ceļojums „B.U.Č.A.S Ziedonī”

Akcija – ceļojums „B.U.Č.A.S Ziedonī”
F64
18-04-2013 A+ A-
Sestdien, 2013. gada 27. aprīlī, Mākslas dienu laikā četri muzeji – Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs, Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs un Jāņa Akuratera muzejs – aicina doties interaktīvā pastaigā pa Rīgu „B.U.Č.A.S. ZIEDONĪ”. Akcijas sākums plkst. 12.00, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.

Pasākuma nosaukumā ietverto abreviatūru B.U.Č.A.S. veido akcijā iesaistīto muzeju bijušo slaveno saimnieku uzvārdu pirmie burti: Beļcova, Upīts, Čaks, Akuraters, Suta.

Šogad akcijas-ceļojuma uzmanības centrā ir ziedoņa neprāts, ziedoņa kaislības, Ziedoņa iedvesma un piecas spožas personības: Aleksandra Beļcova, Andrejs Upīts, Aleksandrs Čaks, Jānis Akuraters un Romans Suta. Pasākuma norises un noskaņas iedvesmas avots ir Jāņa Akuratera dzejas rindas:

„Ir vieglprātība dievišķīgā

Tik vienīgā virs zemes vairs…”.

Pavasara pastaigas „B.U.Č.A.S. Ziedonīčetrās pieturvietās ar stāstiem par dzejniekiem, rakstniekiem, māksliniekiem un Ziedoni iepazīstinās katra muzeja darbinieces.

Akcijas un ceļojuma sākums ir plkst.12.00 Aleksandra Čaka muzejā (Lāčplēša ielā 48/50, dz. 14) ar pasākumuO, rožlapiņu vētra”. Čaks bija leģendārs mīlētājsgan pavasara ziedonī, gan vasaras svelmē, gan rudens drēgnumā. Viņš mīļotajām veltīja dzejoļus un meta pastkastē, uz viesībām nesa kūkas un allaž bija ļoti uzmanīgs pret sievietēm.

Bet ir vēl kāds Ziedonis, ar kuru Čakam bijis ciešs sakars. Imants Ziedonis stāvēja klāt Aleksandra Čaka biedrības dibināšanā un muzeja veidošanā, viņš rakstīja veltījuma dzejoļus Čakam un libretu slavenajai Jaunatnes teātra izrādei „Spēlē, Spēlmani!”, iekūlās nepatikšanās, pirmo reizi nākot uz Čaka dzīvokli Lāčplēša ielā 48/50.

Akcijas tālākais ceļš vedīs uz Andreja Upīša memoriālo muzeju (Brīvības iela 38, dz. 4), kur plkst. 13.00 būs pasākumsZaļais termoss Skrīveru ziedonī”. Tas būs stāsts par Imanta Ziedoņa dižkoku atbrīvotāju grupas iedvesmoto kustību „Zaļais termoss” Skrīveros, talkām Dīvajas un Maizītes krastos vizbuļu ziedēšanas laikā, Spruku kalna dižozoluLielo Andreju, Brīviņa kunga braucienu cauri Dīvajas pagastam, noslēgumāieskats gleznotājas Dagmāras Dišleres gleznu izstādē „Skrīveri”.

Ceļojums turpināsies Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a, dz. 26), kur plkst. 14.00 būs iespēja dzirdēt stāstu Pavasara iedvesma”.

Skatuve un balets ir tas, kas vienoja Romanu Sutu, Aleksandru Beļcovu un abu mākslinieku meitupazīstamo mākslas vēsturnieci un baletdejotāju Tatjanu Sutu, kurai šogad tiek svinēta 90 gadu jubileja. Viņai veltītajā izstādē „Skatuve. Mūzika. Deja.”, kurā skatāmi Aleksandras Beļcovas veidotie baleta un operas mākslinieku portreti, Romana Sutas scenogrāfijas un kostīmu skices, muzejs piedāvā aizraujošu stāstu par teātri, skatuvi, baletu un pašu Tatjanu Sutu.

Akcijaceļojums noslēgsies Jāņa Akuratera muzejā (O. Vācieša ielā 6a), kur plkst. 15.15 notiks pasākumsĶiršu dārzā baltā…”. Īpašu pavasara noskaņu uzburs Pāvula Jurjāna mūzikas skolas audzēkņu koncerts, skanēs stāsti par dzejnieka apdziedātajiem ziediem un burvīgiem brīžiem ķiršu dārzā, kad, rakstīja Jānis Akuraters: „Pasaule man pazuda. Es nekā nevēlējos; viss bija aizmirsts. Es tikai redzēju ķiršu koku, kas aizsedz pus debesi un glabāja savas tūkstoš rokās saldāko un jaukāko, ko dzīve var dot.”

„B.U.Č.A.S. Ziedonī” būs turpinājums jau piecus gadus notikušajām akcijām. Akciju „ČAU, ziema!” (2008. gada Ziemassvētku gaidīšanas laikā) un „ČAU, bohēma!” (2009. un 2010. gada aprīlī Mākslas dienu laikā) īstenošanā apvienojās trīs Latvijas memoriālie muzeji – Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs, Jāņa Akuratera muzejs un Andreja Upīša memoriālais muzejs. (Č.A.U. – Čaks, Akuraters, Upīts).

0 komentāri

Komentāru nav