Valmieras teātrī tuvojas „Stikla zvērnīcas” pirmizrāde

Valmieras teātrī tuvojas „Stikla zvērnīcas” pirmizrāde
Publicitātes foto
11-01-2014 A+ A-
16. janvārī Valmieras teātra Apaļajā zālē pirmizrādi piedzīvos pasaulslavenā amerikāņu dramaturga Tenesija Viljamsa luga „Stikla zvērnīca”, ko iestudē jaunais režisors Dmitrijs Petrenko, kuram šī ir debija Valmieras teātrī, pavēstīja teātra pārstāve Zane Ceriņa.

Pārējie radošās grupas dalībnieki ir scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone, komponists Reinis Ozoliņš un horeogrāfe Nadežda Beļajeva.

Kopā ar dzejnieku Kārli Vērdiņu režisors ir būtiski pārstrādājis lugas tulkojumu: „Lugas galvenais varonis ir Toms. Viņš ir gan teicējs, gan arī viena no darbības personām. Šīs ir Toma atmiņas par, iespējams, vissvarīgāko dzīves periodu, kad viņš ar māti Amandu un māsu Lauru dzīvoja nelielā dzīvoklīti nabadzīgā rajonā. Kopā ar aktieriem meklējam atbildi uz jautājumu – kā lugas personāži skatītos uz lugā aprakstītajiem notikumiem ar laika distanci.”

Atmiņu loģika ir neikdienišķa, tāpēc intriģējošs ir lomu sadalījums: Vingfīldu ģimenes māti Amandu spēlē jaunā aktrise Rūta Dišlere, kas pērn LKA absolvēja Mihaila Gruzdova un Indras Rogas vadīto aktierkursu, viņas meitu Lauru – Skaidrīte Putniņa, dēlu Tomu – gan Arnolds Osis, gan Rūtas kursabiedrs Kristaps Ķeselis, bet viņu viena vakara viesi Džimu O’Konoru – Rihards Rudāks.

Lugas priekšvārdā T. Viljamss sniedz plašas remarkas par to, kā viņš pats redz šā darba iestudēšanu, uzskatot, ka to nedrīkst uzvest reālistiski. Visi tēli ir ilūzijas, pat pie pusdienu galda patiesībā nekā nav – arī tā ir ilūzija.

Kopā ar dzejnieku Kārli Vērdiņu veikts arī liels darbs, lai padarītu lugas tulkojumu atbilstošu gan autora garam, gan mūsdienu teātra izteiksmes veidam. „Elmāra Ansona tulkojums, kas līdz šim tika izmantots Latvijas teātros, drīzāk atbilda padomju laika garam un intonācijai, nekā Viljamsa asajam un konkrētajam izteiksmes stilam. Esam mēģinājuši katram lugas tēlam atrast savu unikālo runas manieri, ko Viljamss iekodējis savā darbā, lai „Stikla zvērnīcas” cilvēki sarunātos Viljamsa valodā, bet pati luga skanētu latviski,” stāsta režisors.

Luga „Stikla zvērnīca” („The Glass Menagerie”) pirmizrādi piedzīvoja pirms 70 gadiem Čikāgā un atnesa pirmo īsto slavu līdz tam maz zināmajam dramaturgam Tenesijam Viljamsam. Pirmo reizi lugu Latvijā iestudēja Māra Ķimele Liepājas teātrī (1969), kas bija viņas diplomdarbs, beidzot Valsts Teātra mākslas institūtu Maskavā. Pēc tam „Stikla zvērnīca” iestudēta Dailes teātrī (1992, rež. Zigrīda Stungure) un Jaunajā Rīgas teātrī (2003, rež. Gaļina Poļiščuka).

Izrāde „Stikla zvērnīca” arī 17. un 27. janvārī, kā arī 4., 5. un 14. februārī.

0 komentāri

Komentāru nav