„Rīga 2014” atklāšana: „Rienci”, dzintars, „Rīga dimd!”

„Rīga 2014” atklāšana: „Rienci”, dzintars, „Rīga dimd!”
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . No 17. janvāra Latvijas Dabas muzejā būs apskatāma izstāde „Dzintars laiku lokos”
Atgādinām, ka sestdien, 18. janvārī, tiks atklāta Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programma, kas piedāvās daudz dažādu notikumu. Tādēļ vēlreiz atgādinām par vairākiem lielajiem programmas atklāšanas pasākumiem, šajā gadījumā liekot uzsvaru uz klasiskākas kultūras notikumiem iekštelpās: Vāgnera opusa tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve” pirmizrādi, izstādi „Dzintars laiku lokos” Dabas muzejā, Pirmā pasaules kara simtgadei veltīto izstādi „1914” izstāžu zālē „Arsenāls” un koncertu „Rīga dimd!”, kas sestdienas vakarā notiks „Arēnā Rīga”.

* „Rienci. Triumfs un sakāve”

Ar vērienīgo jauniestudējumu „Rienci. Triumfs un sakāve” 17. janvārī Latvijas Nacionālajā operā atklās Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu, savukārt 19. janvārī šī izrāde būs skatāma publiski.

 

Latvijas Nacionālā opera ir viens no Rīgas simboliem, tādēļ 17. janvārī tai ir gods atklāt šo kultūras notikumiem bagāto gadu ar vērienīgu jauniestudējumu – Riharda Vāgnera opusu tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve”. Trešo operu „Rienci” Rihards Vāgners sāka sacerēt tieši Rīgā, un ar šo darbu aizsākās komponista pasaules slava, tādēļ oriģināliestudējumam „Rienci. Triumfs un sakāve” Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā ir dziļi simboliska nozīme. Iepriekš Rīgā „Rienci” tika iestudēts pirms 136 gadiem – 1878. gadā.

Vāgnera majestātiskā mūzika un Romas pēdējā tribūna Rienci triumfs un sakāve kopīgam darbam vienojuši izcilu mākslinieku komandu. Režisore Kirstena Dēlholma un viņas komanda iedvesmu guvuši gan no spāņu izjādes skolas Vīnē, gan klasiskā baleta, gan no soļu raksta mūsu Dziesmu un deju svētkos. Izrādes pamatā nav tiešs Rienci dzīvesstāsts, bet gan muzikāls un simbolisks atainojums par cilvēkiem un varas spēlēm sabiedrībā. Latvijas skatītājiem Kirstena Dēlholma ir pazīstama ar multimediālajām izrādēm „Operācija: Orfejs” un „Kara daba”, kuras viņa veidojusi sadarbībā ar radošo apvienību „Hotel Pro Forma”.

Šajā sezonā izrāde būs skatāma 19. janvārī (pirmizrāde), 21. janvārī, kā arī Rīgas Operas festivāla laikā 3. un 15. jūnijā.

* „Dzintars laiku lokos” Dabas muzejā

Latvijas Dabas muzejā no 17. janvāra būs skatāma jauna, interaktīva un mūsdienīga ekspozīcija „Dzintars laiku lokos”, kas stāstīs par Latvijas unikālāko minerālu – dzintaru. Šī ekspozīcija būs pirmais pieturas punkts izstāžu ciklā „Dzintara ceļš Rīgā”.

 

Jaunajā ekspozīcijā tiks apskatītas tēmas par dzintara veidošanos, tā raksturīgākajām formām un krāsu bagātību, iedzintarojumiem, pasaules fosilajiem sveķiem un to atradnēm, kā arī par diegiem, kas ir veidoti no šā minerāla. Tāpat ekspozīcija stāstīs par Baltijas dzintara apstrādi, izmantošanu rotu darināšanā, tā viltojumiem un izmantojumu tehniskām vajadzībām: presēto dzintaru, dzintarskābi, tās blakusproduktiem un tml.

Vienlaikus muzeja speciālisti un pedagogi ir sākuši darbu pie jaunu nodarbību un ekskursiju veidošanas, kas palīdzēs atspoguļot šo tēmu plašāk un apmeklētājiem sniegs iespēju iegūt padziļinātākas zināšanas.

* Pirmā pasaules kara simtgadei veltītā izstāde „1914”

Atklājot Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu, no 2014. gada 18. janvāra līdz 20. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē „Arsenāls” skatītājiem būs atvērta vērienīga izstāde „1914”.

Projekts „1914 veidots īpaši Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālei „Arsenāls” – vēsturiskajam piemineklim, kas celts militārām vajadzībām, kara ieroču noliktavai (1832). Pēc atšķirīgām ēkas funkcijām dažādos vēsturiskos periodos kopš 1988. gada vecais arsenāls pielāgots muzejam un izstāžu zālei.

 

„1914” ir stāsts par pagrieziena punktu vēsturē un reizē arhitektonisks inscenējums, kā centrā ir trīs sadursmju zonas – konflikts laika dimensijā, kad jauns laikmets neatgriezeniski transformēja iepriekšējo vērtību sistēmu un atskaites punktus, konflikts cilvēkā – spēja upurēt dzīvi, iesaistoties karā un cīnoties par savu zemi, un visbeidzot – konflikts ģeogrāfiskajā telpā, kurā sevi pieteic jauni lielvaru un politisko spēku samēri un topošā „jaunā Eiropa”.

* Koncerts „Rīga dimd!”

18. janvārī norisināsies rīdziniekiem un pilsētas viesiem veltītais koncerts „Rīga dimd!”, kas notiks „Arēnā Rīga”, tā sākums – plkst. 20.30.

Koncertā, ko translēs LTV1, LNT, TV5, „Latvijas radio 1” un programma „Klasika”, uzstāsies Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, Latvijas Radio koris, jauniešu kori „Kamēr...” un „Balsis”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, solisti Aleksandrs Antoņenko, Egīls Siliņš, Ilona Bagele, Elīna Šimkus, Liene Kinča, Intars Busulis, Raimonds Pauls un diriģenti Māris Sirmais, Jānis Liepiņš un Mārtiņš Ozoliņš. Koncerta radošo komandu veido režisors Andrejs Žagars, Reinis Suhanovs, Katrīna Neiburga un Nora Ikstena. Koncertu vadīs aktieri Gundars Āboliņš un Baiba Broka.

0 komentāri

Komentāru nav