Festivālā Šveicē – Lailas Pakalniņas filmu retrospektīva

Festivālā Šveicē – Lailas Pakalniņas filmu retrospektīva
Publicitātes foto
18-04-2013 A+ A-
Šveices pilsētā Nionā no 19. līdz 26. aprīlim norisināsies starptautiskais dokumentālo filmu festivāls „Visions du Réel”. Šogad tajā liela uzmanība pievērsta Latvijas režisorei Lailai Pakalniņai, izrādot viņas filmu retrospektīvu – 16 viņas dokumentālās un spēlfilmas, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Latvijas filmu nozares informācijas vadītāja Astra Spalvēna.

Sadarbībā ar Šveices Sinematēku Pakalniņas filmas tiks izrādītas arī Lozannā un Ženēvā. Savukārt festivāla šā gada vizuālo identitāti iedvesmojusi Pakalniņas filma „Ūdens”.

Pakalniņa festivāla laikā arī vadīs meistarklases, arī strādās vidēja garuma un īsmetrāžas dokumentālo filmu konkursa žūrijā.

„Lailas Pakalniņas filmas ir sarežģītas un vienlaikus viegli pieejamas, tās reizē ir vienkāršas un dziļas, tās apvieno ironiju un skaistumu,” teic festivāla direktors Lučāno Barisone.

„Pakalniņas filmas balstās uz precīziem dzīves novērojumiem, un tām nav nepieciešami gari apraksti. Tās ir tikušas izvēlētas nozīmīgākākajos filmu festivālos Berlīnē, Kannās, Lokarno, Venēcijā un citur,” komentē Lučāno Barisone.

Pakalniņas pieaugošā sadarbība ar Šveices festivālu aizsākusies jau pagājušā gadā, kad režisores filma „Sniegs” pasaules pirmizrādi piedzīvoja tieši „Visions du Reel”.

Festivāla „Visions du Reel” aizsākums meklējams 1969. gadā. Tolaik Eiropā bija populāri kino klubi, un uz kāda kino kluba bāzes Nionā tika izveidots dokumentālo filmu festivāls. Septiņdesmitajos gados festivāls ieguva plašu vērienu, arī ar savu fokusēto skatījumu uz cīņām par neatkarību laikā, kad uz jauniem pastāvēšanas nosacījumiem pretendēja trešās pasaules valstis, par līdztiesību cīnījās sievietes un veselu kustību nodēvēja par seksuālo revolūciju.

Šveice, ģeogrāfiski iezīmējot Eiropas vidu, deva iespēju skatītājiem atklāt Austrumu bloka, citu attālāku valstu filmas, vienlaikus neaizmirstot arī par Šveices kino.

0 komentāri

Komentāru nav