Atklāta „Rīga 2014” izstāde – „Dzintars laiku lokos”

Atklāta „Rīga 2014” izstāde – „Dzintars laiku lokos”
Kaspars Garda, Rīga 2014
No piektdienas, 17. janvāra, Latvijas Dabas muzejā ir apskatāma jauna, interaktīva un mūsdienīga ekspozīcija, kas stāsta par Latvijas unikālāko minerālu – dzintaru. Šī izstāde ir pirmais pieturas punkts „Rīga 2014” izstāžu ciklā „Dzintara ceļš Rīgā”. Izstādes atklāšana norisinājās 16. janvārī.

Turpmāk muzeja apmeklētāji varēs iepazīt ne tikai brīnišķīgo Baltijas dzintaru kā līdz šim, bet arī citus pasaulē sastopamos dzintaru veidus, gūt ieskatu par dzintara izmantošanas iespējām. Varēs ielūkoties zinātnieces Ingas Ļašenko dzintara diega radītajā brīnumā un aplūkot mākslas darbus, kas darināti, to izmantojot. Tāpat būs iespēja ielūkoties dzintara ceļa vēsturē.

Izstādes „Dzintars laiku lokosatklāšanā, ko kuplināja vokālā grupa „Latvian Voices”, piedalījās Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas Dabas muzeja direktore Skaidrīte Ruskule, nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle, „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” kuratore Vita Timermane-Moora, Latvijas Dabas muzeja ģeoloģijas nodaļas vadītāja, ekspozīcijas veidotāja Anita Saulīte.

 

„Šis ir ļoti nozīmīgs notikums Dabas muzejam, gatavojoties 170 gadu jubilejai, ko svinēsim nākamgad,” uzrunā pauda Dabas muzeja direktore Skaidrīte Ruskule, piebilstot, – muzejam ir liels gods būt pirmajiem, kas atklāj „Rīga 2014” programmā paredzētās izstādes. „Šodien godu atdodam dzintaram – šim unikālajam, daudzveidīgajam, brīnišķīgajam minerālam, kas tautā ir iemīļots un populārs. Taču šis ir gadījums, kad, pateicoties nodibinājumam „Rīga 2014”, mūsu vēlme sakrita ar iespējām.”

Kultūras ministre Dace Melbārde pauda, ka, tāpat kā mazs kukainīša atveids dzintarā var izstāstīt intriģējošu stāstu par pasaules civilizāciju, evolūciju, veidošanos, mazs dzintara gabaliņš, ko izskalojusi jūra, vai dzintara gabaliņš, ko atrod arheologi, var izstāstīt stāstu par senu kultūru un vēsturi.

„Šodien mums ir iespēja stāstīt savu stāstu – par sīkstu, eiropeisku tautu, kurai pieder sava Dzintarzeme, ko apskalo Dzintara jūra.

Šī izstāde ir stāsts par dzintaru, kura izpausmes mūsdienās ir visdažādākās. Un tieši šobrīd viena no Latvijas telekompānijām demonstrē vienu no emocionālākajām latviešu kinofilmām „Ilgais ceļš kāpās”. Filmas galvenā varone Marta savam dēlam stāsta par priedes asariņu, stāstā ieliekot ļoti daudz. Stāsts liek pievērsties vēl kādam aspektam, ko ikdienā varbūt neievērojam – pati Māte daba var būt lieliska māksliniece, radot tik brīnišķīgu lietu kā dzintars. Gribu novēlēt, lai šī izstāde iedvesmo ikdienā kļūt saudzīgākiem pret dabu un atcerēties, ka mūsu dzīvā daba ir tā, no kuras lielā mērā ir atkarīga mūsu ilgtspēja,” vēl norādīja ministre.

 

Savukārt nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle teica: „Es domāju par to, cik dzintars mums ir tuvs, zināms un pazīstams, un vienlaikus – neizzināts un izzināms. Dzintars, galu galā, bija mūsu pirmā valūta – ar to mēs mainījāmies, senos laikos tirgojoties ar citām zemēm; tagad esam nonākuši līdz zinātnieces Ingas Ļašenko izgudrotajam dzintara diegam. Viņa ir arī šīs tematiskās līnijas iedvesmotāja, liekot domāt arī par to, ka dzintars noteikti nav līdz galam izpētīts un ka šis avots nav līdz galam izsmelts.

Tā, meklējot un pētot dziļāk par dzintaru, mēs sapratām, – tās īpašības, kas piemīt dzintaram, piemīt arī kultūrai.

Turklāt „Dzintara ādere” ir sapulcējusi kopā ļoti daudz cilvēku, kuri ir izpētījuši, veidojuši jaunus mākslas darbus, rādīs mums jaunus dzintara aspektus, un vēl būs ļoti daudz pasākumu, kuros dzirdēsim vārdu „dzintars””.

„Dzintars ir klimatisko force majeure apstākļu iedarbībā veidojies dabas bērns, tīrradnis ar evolūcijas kodu. Latviešiem dzintars cieši saistīts ar pašapziņu un nacionālo identitāti, taču nu ir laiks pētīt, atklāt un paskatīties uz ikdienā ierasto ar jaunu, zinātkāres un atvērtas domāšanas skatu. Dabas muzeja ekspozīcija ir daļa no „Rīga 2014” programmas norisēm, ar kurām vēlamies atklāt tos zinātniskos un kultūras sasniegumus, kuriem ir izcilības un pasaules līmeņa pienesuma vērtība,” akcentē Vita Timermane-Moora.

Muzejā izstāde būs apskatāma visu gadu un pēc Eiropas kultūras galvaspilsētas gada paliks kā pastāvīga ekspozīcija, kas ir vērtīgs papildinājums Latvijas Dabas muzejam.

Atverot jauno ekspozīciju, muzeja speciālisti un pedagogi ir uzsākuši darbu pie jaunu nodarbību un ekskursiju veidošanas, kas palīdzēs atspoguļot šo tēmu plašāk un apmeklētājiem dāvās iespēju iegūt padziļinātākas zināšanas.

 

Latvijas Dabas muzeja pastāvīgā ekspozīcija „Dzintars laiku lokos” tapusi Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros izstāžu ciklā „Dzintara ceļš Rīgā”, kas iezīmēs atjaunotu skatījumu uz dzintara izcelsmi, vēsturi, identitāti un izmantojumu. Dzintara ceļa pieturas 2014. gada garumā Rīgā būs – Latvijas Dabas muzejs, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, mākslas galerija „Putti”, Mākslas muzejs „Rīgas Birža”.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas nodrošina arī tehnoloģisko atbalstu.

Latvijas Dabas muzeja ekspozīcijas atvēršana ir daļa no Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas svētkiem. Atklāšanas un visa gada programma kultūras portālā www.riga2014.org.

Lejupielādē „Rīga 2014” atklāšanas pasākumu karti šeit!

Latvijas Dabas muzejs atrodas Kr. Barona ielā 4, Rīgā, un ir atvērts no trešdienas līdz svētdienai. Ieeja ekspozīcijā „Dzintars laiku lokos” – ar muzeja biļetēm.

2 komentāri

Janis

17.01.2014 11:52

Punkts Sanāk ka punktus likt nedrīkst Punkts

Janis

17.01.2014 11:52

Paldies par atklāšanas pasākumu kartiTagad tikai jātiek līdz krāsainajam printerim