Kristians Boltanskis lasīs lekciju Mākslas akadēmijā

Kristians Boltanskis lasīs lekciju Mākslas akadēmijā
Kristians Boltanskis „Entre Temps 1”
16-01-2014 A+ A-
Ievērojamais franču laikmetīgās mākslas meistars Kristians Boltanskis (Christian Boltanski), kura personālizstāde „Sirdspukstu arhīvs” Rīgā tiks atklāta šajā nedēļas nogalē, pirmdien, 20. janvārī, plkst. 11.00 viesosies Latvijas Mākslas akadēmijā, lai tiktos klātienē ar visiem interesentiem un lasītu lekciju.

Interesenti aicināti pieteikt lekcijas apmeklējumu līdz 20. janvāra plkst. 9.00, sūtot e-pastu uz inese.bauge@lma.lv. Ieeja – bez maksas.

Jau ziņots, ka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā no 2014. gada 19. janvāra līdz 20. aprīlim būs aplūkojama Kristiana Boltanska personālizstāde „Sirdspukstu arhīvs”, kurā tiks prezentēti divi izcili, pasaulē plašu atzinību guvuši mākslas projekti – videodokumentācija „Starp laikiem” („Entre Temps”) un radošais pētījums „Sirdspukstu arhīvs” („Archives du Coeur”), kurā varēs piedalīties ikviens izstādes apmeklētājs.

„Sirdspukstu arhīva” veidošanu Kristians Boltanskis sāka 2005. gadā, tajā jau piedalījušies vairāki desmiti tūkstoši cilvēku. Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja ierakstīt savus sirdspukstus, kuri vēlāk tiks pārraidīti uz projekta galveno serveri – sirdspukstu bibliotēku, kas atrodas Edžimas (Ejima) salā Japānas jūrā. Katrs radošā pētījuma dalībnieks varēs iegūt personīgo sirdspukstu ierakstu CD datu nesējā.

Savukārt videoinstalācijā „Starp laikiem” (2003) mākslinieks turpina vienu no daiļrades būtiskākajām tēmām – cilvēka individuālo pārdzīvojumu un atmiņu izpēti. Videoprojekcijā redzami Kristiana Boltanska fotoportreti, kas attēlo pakāpenisku viņa sejas transformāciju citā vecuma stadijā un dažādos laika posmos, sākot no sešiem līdz piecdesmit septiņiem gadiem.

Kristians Boltanskis darbos apvieno personisko skatījumu ar antropologa, etnogrāfa un sociologa cienīgu izpēti par tādiem ikvienam cilvēkam svarīgiem jautājumiem kā nāve, zaudējums, izzušana, personīgā un kopējā atmiņa. Pasaulē nav divu vienādu cilvēka sirdspukstu.

Autors nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. „Sirdspukstu arhīvs” atgādina, ka dzīvība iekļauj trauslumu, nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi.

Kristians Boltanskis (1944) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem mūsdienu Francijas māksliniekiem. Viņa darbi ir bijuši eksponēti daudzos pasaules mākslas muzejos un galerijās, tostarp Modernās mākslas muzejā Parīzē, Vīnes Kunsthallē, Eindhovenas pilsētas muzejā, Vaitčapelas galerijā Londonā, Laikmetīgās mākslas muzejā Čikāgā, Laikmetīgās mākslas muzejā „KIASMAHelsinkos, Ludviga muzejā Ķelnē. Mākslinieks ir piedalījies prestižās laikmetīgās mākslas skatēs – 1972. un 1986. gada „Documenta”, 1993. un 1996. gada Venēcijas biennālē. Dzīvo Parīzes piepilsētā Malakovā (Malakoff).

Izstāde un lekcija ir viens no „Rīga 2014” atklāšanas programmas notikumiem, piesakot tematisko līniju „Brīvības iela”. Lejupielādē „Rīga 2014” programmas atklāšanas pasākumu bukletu šeit!

 

 

0 komentāri

Komentāru nav