Izstāde „1914” – diskusijas, vēstījums, atmiņas

Izstāde „1914” – diskusijas, vēstījums, atmiņas
Kaspars Garda, Rīga 2014 . No 18. janvāra izstāžu zālē „Arsenāls” būs skatāma izstāde „1914”
Atklājot Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu, no 18. janvāra līdz 20. aprīlim LNMM izstāžu zālē „Arsenāls” skatītājiem būs atvērta vērienīga izstāde „1914”, kas veltīta Pirmā pasaules kara simtgadei. Dažas dienas pirms izstādes atklāšanas preses konferencē izstādes veidotāji pastāstīja par šā projekta tapšanu.

Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce pastāstīja, ka brīdī, kad nodibinājums „Rīga 2014” piedāvāja LNMM rīkot šo izstādi, muzeja ļaudis tobrīd līdz galam neesot apzinājušies, kādā lauciņā būs jāiebrien. „Pirmais pasaules karš, par ko visur mēdz rakstīt, ka tas izmainīja pasauli, visu pasaules attīstības gaitu, ģeopolitisko situāciju, iezīmēja Eiropas kartē daudzas jaunas neatkarīgas valstis, kas izveidojās, sabrūkot četrām impērijām.

Un tas arī bija šīs izstādes uzstādījums – izejot cauri sabrukumam, iznīcībai, tam, kas mums varētu asociēties ar karu, aiziet pie jaunradītas mākslas.

 

Tās mākslas, kas radusies tajā laikā un kuras autori ir aculiecinieki tam laikam. Man šķiet, ka lielākā šīs izstādes veiksme, kā muzeja darbiniecei un kā mākslas vēsturniecei, ir tas, ka mums patiešām ir izdevies no jaunajām valstīm, kas izveidojās 20. gadsimta sākumā, no 11 valstu 17 muzejiem un mākslas galerijām – atvest tā laika mākslu. Uzskatu, ka tas ir absolūti unikāls gadījums, ka mēs šeit vienkopus varam redzēt tā laika poļu, slovāku, slovēņu, igauņu, lietuviešu, somu u. c. valstu mākslas darbus. Tādēļ vēlos izteikt īpašu atzinību nodibinājumam „Rīga 2014”, kas mums ļāvis šo projektu īstenot. Jo projekts nav ne viegls, ne lēts.”

Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle pauda, ka, sākot veidot Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, šķitis būtiski pieminēt arī tādu lielu vēsturisku notikumu kā Pirmais pasaules karš. „Par to runā Eiropā un visā pasaulē, un tas ir viens no šā gada diskusiju tematiem. Kad uzrunājām muzeju rīkot izstādi „1914”, vēl neaptvērām, ka izstāde iegūs tādu vērienu.

Tikai tagad saprotam, ka izstāde liek aizdomāties par ļoti daudzām lietām: karš kā vēsturisks notikums, kad cīnās varas un lielvaras, bet kara laikā cilvēks arī dzīvo, strādā, pārdzīvo, izdzīvo, mīl, cieš.

Un tieši cilvēciskās emocijas un tas, kādā veidā mākslinieki tās atspoguļojuši, ir būtiskākais arī šīs izstādes ietvaros.”

Savukārt tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe (atgādināsim, ka izstāde notiek tieši šīs tematiskās līnijas ietvaros) akcentēja, ka notikumu dēļ, kas sāka risināties 1914. gadā, daudzas Austrumeiropas valstis, tostarp arī Latvija, spēja nodibināt savu valstisko neatkarību. „Mēs aizvien esam sagūstīti no tiem notikumiem un attiecībām, kādas izraisīja 1914. gads; tā nav nekāda aizvēsture, kurā esam nonākuši. Lielvaras vēl aizvien veido attiecības, kas izriet no to attiecību konteksta, kas radās Pirmā pasaules kara dēļ. Varam teikt, ka Baltijas valstīs Pirmais pasaules karš beidzās 1991. gadā ar valstiskās neatkarības atjaunošanu un to brīdi, kad Brīvības iela atguva vēsturisko nosaukumu, pa vidu iegūstot gan Ļeņina ielas, gan Ādolfa Hitlera štrāses, gan Petrogradas šosejas nosaukumu. Nenoliedzami, ka šis vēsturiskais pagrieziena punkts – Pirmais pasaules karš – ir likumsakarīgs Rīgai un Latvijai, un ļoti būtiski, ka šīs izstādes atklāšana ir viens no „Rīga 2014” atklāšanas nedēļas notikumiem. Šo uzdevumu, manuprāt, LNMM ir izdevies izcili paveikt.”

0 komentāri

Komentāru nav