„Rīga 2014” atklāšana: pasākumi pilsētvidē

„Rīga 2014” atklāšana: pasākumi pilsētvidē
„Helmnot” uzvedums „Gaismas parāde”
Jau šajā nedēļas nogalē, 18. janvārī, svinēsim Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas atklāšanu. Šajās dienās jau tiek atklātas pirmās izstādes, „Baltais nams” gatavs Vāgneram un „Rienci”, bet atgādinām, ka lieli un neparasti pārsteigumi gaidāmi arī pilsētas ielās un publiskajās vietās – Rīgas Centrāltirgū, Rīgas Starptautiskajā autoostā, 11. novembra krastmalā, Ķīpsalā, kā arī pilsētas centrā, kur dienas vidū no rokas rokā tiks padotas grāmatas uz jauno Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku akcijā „Gaismas ceļš” jeb Grāmatu draugu ķēdē.

„RĪGA 2014” TEMATISKO LĪNIJU PIETEIKUMS CENTRĀLTIRGŪ UN  AUTOOSTĀ

 

Kā zināms, Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido sešas tematiskās līnijas, kas pievērš uzmanību gan mūsu kultūras visaugstākās raudzes pārstāvjiem, gan pēta vēsturi, gan meklē jaunus kultūras punktus Rīgas apkaimēs, gan mācās un māca izdzīvot, gan ar vērienu un dzirkstošu dzīvesprieku nosvin Rīgas karnevālu. Katrai no šīm tematiskajām līnijām atvēlēts kāds Centrāltirgus paviljons, tirgus teritorija un autoosta. Zivju paviljonā – tematiskā līnija „Dzintara ādere”, Sakņu paviljonā – tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”, Piena paviljonā – tematiskā līnija „Brīvības iela”, bet Gaļas paviljonā – tematiskā līnija „Ceļu karte”, Rīgas Starptautiskās autoostas kafejnīcā Latvijas labāko pianistu izlase ieskandinās tematisko līniju „Okeāna alkas”, bet visam pa vidu – divas ielu teātra/cirka izrādes, kas pieteiks tematisko līniju „Rīgas karnevāls”.

Centrāltirgū līdzās ierastajam pirkšanas – pārdošanas, lūgšanas – došanas, maiņas un nogaršošanas ritmam Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikumi pievienosies no plkst. 10.00 un ilgs līdz aptuveni plkst. 17.30. Vairāk par katra paviljona un autoostas programmu lasi rakstā – „Rīga 2014” atklāšana: programmas nogaršošana Centrāltirgū.

GRĀMATU DRAUGU ĶĒDE

 

Sestdien, 18. janvārī, dienas vidū sāksies ilgi lolotā un gaidītā simboliskā sadošanās rokās – Grāmatu draugu ķēde – akcija „Gaismas ceļš”, kad no līdzšinējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno Gaismas pili dzīvajā „ķēdē” tiks padotas grāmatas uz jauno mājvietu. Akcijas sākums būs plkst. 12.00, kad līdz ar lentes svinīgo pārgriešanu jaunajā Gaismas pilī ceļu no līdzšinējās LNB ēkas uzsāks pirmā grāmata. Šobrīd plānots, ka akcija ilgs līdz plkst. 14.00 un viena grāmata ceļā pavadīs aptuveni stundu. Pirmā grāmata, kas svinīgi pārceļos uz Gaismas pili, būs 1825. gadā Sanktpēterburgā latviešu valodā izdotā Bībele. Vērtīgā relikvija piederējusi slavenajai baltvāciešu Lambsdorfu dzimtai. Grāmatu vecajā bibliotēkas ēkā no plaukta izņems LNB vispieredzējušākais darbinieks, savukārt jaunajā Gaismas pilī to saņems gados visjaunākais darbinieks.

Atgādinām, ka reģistrēšanās Grāmatu draugu ķēdei jau ir noslēgusies. Tomēr ikviens aicināts vērot un iemūžināt vēsturisko mirkli, Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu uzsākot. Vairāk lasi – Noderīga informācija Grāmatu draugu ķēdes dalībniekiem!

PASAULES UGUNSSKULPTŪRU ČEMPIONĀTS

 

Saltajā janvāra nedēļas nogalē būs nepieciešams arī kārtīgi sasildīties. Par gaismas un uguns maģiju parūpēsies mākslinieki, kas ieradušies Rīgā no 12 valstīm, lai radītu šeit mirkļa brīnumu – ugunsskulptūras. Pirmie skulptūru veidošanas darbi jau ir sākušies Ķīpsalas pludmalē un tos tiešsaistē var vērot šeit! Savukārt festivāla kulminācija gaidāma sestdien, 18. janvārī, kad plkst. 16.30 pakāpeniski tiks iedegtas skulptūras, bet žūrija noskaidros radošākās, neparastākās un pārsteidzošākās skulptūras autorus.

GAISMAS TRIUMFS 11. NOVEMBRA KRASTMALĀ

 

Vakara programma 11. novembra krastmalā 18. janvārī sāksies plkst. 18.00, kad Daugavmalā rīdziniekus un pilsētas viesus pārsteigs Vācijas kompānijas „Helmnot” uzvedums „Gaismas parāde” – milzīgs un krāsains septiņus metrus augsts un astoņus metrus garš gaismas kuģis, ko pavadīs dažādi tēli – grandiozas gaismas figūras.

Savukārt pēc parādes plkst. 19.00 sāksies svētku „Gaismas uzvedums” – pirotehnikas un gaismas „dzīres” Daugavas akvatorijā starp Dzelzceļa un Vanšu tiltu. Uzvedumu bagātinās īpaši Eiropas kultūras gadam sacerētā komponista Jāņa Lūsēna mūzika.

„STARO RĪGA” ARĪ JANVĀRĪ

 

Kā iepriekš solīts, Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas programmu bagātinās arī „Staro Rīga” speciālizlaidums, kurā varēs aplūkot jauniešu un studentu konkursā iesniegtos darbus pilsētvidē. Gaismas festivāla objektus papildinās izstāde par „Staro Rīga” vēsturi un attīstību, kā arī videoprojekcijas ar „Rīga 2014” programmu gada garumā.

Gaismas festivāla „Staro Rīga” objekti būs aplūkojami katru dienu no plkst. 17.00 līdz 23.00. Festivāla programma un objektu karte mājaslapā www.staroriga.lv. Vairāk lasi – „Rīga 2014 atklāšana: festivāla „Staro Rīga” speciālizlaidums.

Jau ziņots, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas nodrošina arī tehnoloģisko atbalstu.

LEJUPIELĀDĒ „RĪGA 2014” ATKLĀŠANAS PROGRAMMAS PASĀKUMU KARTI!

0 komentāri

Komentāru nav