Izstādes kuratore: top Rīgas sirdspukstu arhīvs

Izstādes kuratore: top Rīgas sirdspukstu arhīvs
Martins Vizbulis
Astrīda Rogule, izstādes kuratore
Pagājušā gada janvārī ievērojamais franču laikmetīgās mākslas meistars Kristians Boltanskis viesojās Rīgā, lai vienotos par viņa mākslas izstādi 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. Vizītes laikā mākslinieks piekrita eksponēt vienu no saviem nozīmīgākajiem projektiem „Sirdspukstu arhīvs”, kas līdz šim bijis skatāms Austrālijā, Izraēlā, Zviedrijā, Somijā un, protams, Francijas galvaspilsētā Parīzē, laikmetīgās mākslas centrā „La Maison Rouge”, kur 2008. gadā sirdspuksti skanējuši un tikuši ierakstīti pirmo reizi. Kur veidot izstādi – šis jautājums Boltanskim ir ļoti svarīgs, vietas izvēle vienmēr ir nopietni izsvērta, tāpēc, mums par lielu izbrīnu, meistars izvēlējās izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu otrajā stāvā.

Telpa ir pilnībā pielāgota sirdspukstu arhīva veidošanai un Boltanska instalācijai, kas atskaņo un atspoguļo viņa personīgos sirdspukstus. Turpat arī skatāms videodarbs „Starp laikiem” („Entre Temps”) – plūstošs ieskats Boltanska albumā, kurā rindojas viņa portreti, laikam ritot: mazais, sešus gadus vecais Kristians vēlāk redzams jau piecdesmit septiņu gadu vecumā.

Sirdspukstu arhīva veidošana uzsākta 2005. gadā. Šajā projektā jau piedalījušies simtiem tūkstošu cilvēku visā pasaulē. Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja ierakstīt savus sirdspukstus, kurus vēlāk pārraida uz projekta galveno serveri – sirdspukstu bibliotēku, kas atrodas Edžimas (Ejima) salā Japānas jūrā.

Izstādes centrā ir spuldze, kas raustās sirdspukstu ritmā, tie ir Boltanska sirdspuksti. Dobjais pulss atbalsojas sienās, paši tīri fiziski sajūtam, kā mūsu sirdis reaģē uz Boltanska diktēto ritmu. Spuldze atspīd melnajos spoguļos – pulsējošās gaismas uztvērējos. Tumšie mēteļi, kurus lietojuši mums nezināmi cilvēki, nes savu pieredzi, pulsāciju, kura tiek konfrontēta vai papildināta ar mākslinieka dominējošiem sirdspukstiem.

2010. gadā, izvaicāts par instalāciju „Sirdspukstu arhīvs”, mākslinieks sacīja: „Visu mūžu esmu centies un cenšos nosargāt cilvēkus un cīnīties pret nolemtību – nomirt. Un visu mūžu esmu cietis neveiksmi, jo ir absolūti neiespējami kādu nosargāt. Tajā pašā laikā esmu pārliecināts, ka ikviens no mums ir ļoti nozīmīgs, bet mēs tik ātri izgaistam…” 

Nav divu vienādu cilvēku, divu vienādu sirdspukstu, tāpēc arhīva veidošana ir Boltanska centieni radīt kaut ilūziju neiespējamai nemirstībai.

Kristians Boltanskis un viņa izstādes producenti – aģentūra „Eva Albarran & Co” – bija klāt mums virtuāli ik mirkli, katrs izstādes veidošanas posms un aktivitāte bija arī viņu rūpju lokā. Tomēr jāakcentē, ka Boltanska interese un prasības nekādā ziņā neliecināja par mākslinieka neuzticēšanos vai augstprātību. Tieši otrādi, viņš mēģināja rast optimālākus, ekonomiskākus variantus, kā ar vienkāršākiem līdzekļiem panākt izstādes mērķus.

Mākslinieks piedalīsies izstādes atklāšanā, preses konferencē šā gada 19. janvārī un nākamajā dienā ir piekritis doties uz Latvijas Mākslas akadēmiju, lai tiktos ar studentiem (vairāk lasi: „Kristians Boltanskis lasīs lekciju Mākslas akadēmijā).

„Sirdspukstu arhīvs” Rīgā top sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā.

0 komentāri

Komentāru nav