Diāna Čivle: Mūsu programmu raksturo stabilitāte un ilgtermiņš

Diāna Čivle: Mūsu programmu raksturo stabilitāte un ilgtermiņš
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Diāna Čivle
„Mūsu programmu raksturo divi būtiski jēdzieni – stabilitāte un ilgtermiņš, kas ir ielikts visā programmas saturā,” tā uzrunājot starptautisko un vietējo mediju pārstāvjus, piektdien, 17. janvārī, preses konferencē teica nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

Viņa akcentē, ka stabilitāte, veidojot programmu, bijusi visos līmeņos, un jau no paša sākuma programmas ideja īstenota mērķtiecīgi un radoši. Turklāt finansiālais pamats ir bijis stabils un nemainīgs, kā arī visa komanda, ar ko pirms pieciem gadiem sākta Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas veidošana, arī pašlaik darbojas kopā.

Savukārt ilgtermiņš tādēļ, ka šis jēdziens tiek pieminēts, runājot par to, kas notiks pēc 2014. gada. „Rīga 2014” vadītāja pauž cerību, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas gads nesīs kvalitatīvas izmaiņas sabiedrības kultūras izpratnē un kultūras vērtību apzināšanā.

Jau šobrīd ir skaidrs, ka radošajām iniciatīvām, kas dzimušas programmas veidošanas gaitā, būs nepieciešams turpinājums arī ilgtermiņā pēc 2014. gada.

„Es domāju, ka tā pozitīvā atmosfēra un emocijas, kas jau šobrīd jūtamas Rīgā gada sākumā, ir ļoti labs signāls un rādītājs tam, ko mēs – Mākslinieciskā padome – esam gribējuši ielikt visa gada apjomīgajā programmā. Esam vēlējušies parādīt to, ka kultūra ir pozitīvs spēks, kas var ļoti daudz ko mainīt un attīstīt. Mainīt, katra cilvēka dzīvē, jo ikviens ir radošs, talantīgs un spējīgs. Gan visa šā gada programma, gan tās iespējas, kādas programmas ietvaros ir radītas, mudina cilvēkus attīstīt un rast jaunas radošās izpausmes, līdzdarboties un izpausties,” preses konferencē pauda Diāna Čivle.

„Vienlaikus mūsu programma ir vienots, sabalansēts, līdzsvarots kopums, kurā sešās tematiskajās līnijās ir aptverti visi kultūras žanri – tā ir daudzveidīga, daudzpusīga un bagātīga. Vienlaikus kultūra kā pozitīvs dzinējspēks ir arī visas pilsētas attīstībai. Man ir liels prieks, ka šīs programmas veidošanā ir iesaistījušās daudzas organizācijas un cilvēki.”

Kultūras jēdzienu jau no paša sākuma esam uztvēruši ļoti plaši – radošā platforma „Rīga 2014” šobrīd apvieno gan kultūras institūcijas valsts līmenī, gan pilsētā, gan nevalstiskās organizācijas, gan radošas cilvēku grupas un māksliniekus.

„Mēs arī priecājamies, ka šī partnerība, kas ir mūsu radošās platformas ietvaros, ierauj šajā kultūras veidošanas procesā tādus cilvēkus, kuri līdz šim ir bijuši pasīvāki kultūras aktivitāšu apmeklētāji. Tas ir arī viens no šīs programmas mērķiem – veicināt, lai cilvēki vairāk iesaistītos un būtu aktīvi.”

„Mūsu laikmets dod iespējas arī neitrāli – mājās, ar interneta starpniecību – baudīt kultūru, tomēr ļoti labi zinām, ka nekas neatsver cilvēcisku klātbūtni un iesaistīšanos,” pauda D. Čivle.

 

Preses konferencē piedalījās arī Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde.

„Mūsuprāt, „Rīga 2014” ir nozīmīga iespēja Latvijai, jo nākamais solis ir Eiropas prezidentūra, un šī atbildība mums ir jāuzņemas jau 2015. gadā. Šis gads ir iespēja daudz ko iemācīties un veiksmīgi sagatavoties arī mūsu pienākumiem prezidentūrai. Visbeidzot, tuvojas arī 2018. gads, kad Latvija Republika svinēs simtgadi, un mēs jau šobrīd domājam par vērienīgu kultūras programmu, un šī kultūras programma, ko atklājam šajās dienās, mūs iedvesmo, dod jaunas idejas sagatavoties mūsu Latvijas simtgadei,” prieku par Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanu neslēpa ministre.

 

Savukārt Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs akcentēja, ka šis pasākums ir svarīgāks nekā NATO samits, Eirovīzija vai pasaules čempionāts hokejā.

„Pagājušajā gadā Marseļa, Francijā, bija Eiropas kultūras galvaspilsēta. Tās kopējais budžets bija 700 miljoni eiro. Skaidrs, ka Rīgai 700 miljonu paredzamā nākotnē nedraud, bet mums ir kaut kas vairāk – 10 000 cilvēku ir strādājuši visu šo laiku, lai sagatavotu pasākumu programmu visam gadam. Tā būs lieliska, ticiet man!

Tie ir apņēmīgi, talantīgi cilvēki, kuri ir gatavi veltīt savu laiku, lai parādītu visai pasaulei, Eiropai, ka Rīga ir atbilstoša šim titulam – Eiropas kultūras galvaspilsēta, turklāt jau gadsimtiem ilgi,” pauda Rīgas pilsētas vadītājs.

„Šis gads būs atspēriens kultūrai kā nozarei, mūsu mērķis ir arī palielināt tūristu skaitu Rīgā. Pēc pagājušā gada rezultātiem Rīgu apmeklēja 1,7 miljoni tūristu, tad šogad 2,1 miljons ir kā minimums. Taču galvenais mērķis ir parādīt, ka Rīga, Latvija var sasniegt ļoti daudz,” teica Nils Ušakovs.

Jau ziņots, ka Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu programma tiek atklāta šajā nedēļas nogalē – no 17. līdz 19. janvārim. Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas nodrošina arī tehnoloģisko atbalstu.

LEJUPIELĀDĒ „RĪGA 2014” ATKLĀŠANAS PROGRAMMAS PASĀKUMU KARTI!

Vairāk par Eiropas kultūras galvaspilsētas gada norisēm un atklāšanu lasi mūsu portālā www.riga2014.org!

0 komentāri

Komentāru nav