Svinīgi atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads

Svinīgi atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Eiropas kultūras galvaspilsētas patrons, Valsts prezidents Andris Bērziņš.
Piektdien, 17. janvārī, Latvijas Nacionālajā operā ar Riharda Vāgnera opusa tēlos „Rienci. Triumfs un sakāve” tika atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads. Atklāšanā klātesošos uzrunāja Valsts prezidents, Eiropas kultūras galvaspilsētas patrons Andris Bērziņš.

„Šis vērienīgais kultūras notikums, kas dažādās mākslas formās atbalsosies visa gada garumā, ir apliecinājums tam, ka Rīga pamatoti pelnījusi būt par Eiropas kultūras galvaspilsētu – 2014,” uzrunājot klātesošos, sacīja Eiropas kultūras galvaspilsētas patrons, Valsts prezidents Andris Bērziņš.
 
„Riharda Vāgnera opuss tēlos aizsāk Eiropas kultūras galvaspilsētas gada muzikālo programmu. Šis nav nejaušs, bet drīzāk likumsakarīgs notikums, jo komponists savu trešo operu „Rienci” sāka sacerēt tieši Rīgā. Ar šo darbu aizsākās arī R. Vāgnera pasaules slava. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā aicinu nodoties R. Vāgnera muzikālā stāsta vēstījumam, ko šajā uzvedumā drosmīgi papildina laikmetīgie skatuves mākslinieki,” pauda nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.
 
Atklāšanas ceremonijai televīzijas skatītāji var sekot līdzi Latvijas Televīzijas 1. kanālā.
 
„Rienci. Triumfs un sakāve” ir vērienīgs jauniestudējums, ko veidojusi izcila radošā komanda. Iepriekš Rīgā „Rienci” tika iestudēts pirms 136 gadiem – 1878. gadā, un Latvijas iedzīvotājiem tā būs pirmā iepazīšanās ar šo muzikālo vēstījumu.
 
Režisore Kirstena Dēlholma un viņas komanda iedvesmu guvuši gan no spāņu izjādes skolas Vīnē, gan klasiskā baleta, gan no soļu raksta mūsu Dziesmu un deju svētkos. Izrādes pamatā nav tiešs Rienci dzīvesstāsts, bet gan muzikāls un simbolisks atainojums par cilvēkiem un varas spēlēm sabiedrībā.
 
Vāgnera lielajā vēsturiskajā operā „Rienci” ir pieci cēlieni, bet šajā jauniestudējumā būs divas daļas, kurām iestudējuma muzikālais vadītājs, Latvijas Nacionālās operas galvenais viesdiriģents Modests Pitrēns kopā ar izrādes dramaturgu Miku Čeži no partitūras oriģināla izvēlējušies muzikāli un dramaturģiski spēcīgākos fragmentus.
 
Galvenās lomas atveido starptautisks izcilu solistu ansamblis, kā arī pasaulē atzītākais, labākais šīs ārkārtīgi sarežģītās lomas Rienci izpildītājs vācu tenors Torstens Kerls. Viņa skatuves partnere ir zviedru soprāns Elizabete Strida Irēnes lomā un vācu mecosoprāns Urzula Hese fon den Štainena Adriāno lomā. Izrādē piedalīsies LNO solisti, koris, orķestris, Rīgas Doma zēnu koris, Rīgas Horeogrāfijas skolas audzēknes un zirgs Lurda.
 
Izrādē skan arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Šīs izrādes vizuālais noformējums uzticēts izcilām dāņu scenogrāfēm Majai Ziskai un Mia Stensgārdai. Tērpu mākslinieki ir pasaulē atzītie jaunie latviešu modes dizaineri „MAREUNROL'S”.
 
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas nodrošina arī tehnoloģisko atbalstu.
 
„Rīga 2014” oficiālais apdrošinātājs „ERGO” sniedz apdrošināšanu lielākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem, lai ikviens varētu droši izbaudīt šos unikālos notikumus visa gada garumā.
 
Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas un visa gada programma kultūras portālā „Rīga 2014”.

0 komentāri

Komentāru nav