Pirms Jāņiem apgūsti četru novadu ugunskuru tradīcijas

Pirms Jāņiem apgūsti četru novadu ugunskuru tradīcijas
06-06-2011 A+ A-

Nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar Brīvdabas muzeju aicina tieši pirms Jāņiem, 20.jūnijā, apgūt četras ugunskuru veidošanas tradīcijas, kas raksturīgas dažādiem Latvijas novadiem. Ugunskuru veidošanas prasmes apgūt varēs ikviens interesents no pulksten 14.00 līdz 15.00 Juglas ezera krastā Brīvdabas muzeja teritorijā. Dažādu novadu ugunskurus veidos folkloras grupa “Grodi”, kas iepazīstinās ar ugunskuru “arhitektūru”, kādi rituāli ieturami un dziesmas dziedamas to tapšanas laikā.

“Jāņu ugunskurs ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Ticējumi saka, ka uguns apspīdētie cilvēki un apkārtne saņem īpašu svētību, veselību un spēku. Jāņu laikā daudz runājam par siera siešanu, Jāņu dziesmām un rituāliem, bet pats Jāņu ugunskurs un tā salikšana šķiet tik pašsaprotama, ka tā tapšanai nepievēršam īpašu uzmanību. Sadarbībā ar Brīvdabas muzeju un folkloras kopu “Grodi” aicinām ikvienu piedzīvot trīs veidu Jāņu ugunskuru un pūdeles veidošanu, ko pavadīsim ar dziesmām un vainagu vīšanu.

Mūsu viesi šajā dienā būs šī gada Eiropas kultūras galvaspilsētas – Somijas pilsētas Turku – pārstāvji, kuri saka, ka latvieši var lepoties ar tik bagātu tradīciju klāstu, ka somi nepazīst tik dažādus ugunskuru veidus un ar interesi iepazīs latviešu tradīcijas. Mūsu somu kolēģi pasākuma laikā arī aicinās uz īpašu ugunskuru akciju ap Baltijas jūras piekrasti 27.augustā, kas būs veltīta mūsu kopīgās jūras videi un nākotnei,” saka nodibinājuma vadītāja Diāna Čivle. 20.jūnijs Brīvdabas muzejā ir Amatu diena, kad no pulksten 14.00 līdz 17.00 katrā no muzeja sētām varēs meistaru vadībā apgūt dažādu amatu prasmes. Amatu dienā var piedalīties, iegādājoties Brīvdabas muzeja ieejas biļeti.

Savukārt no pulksten 11.00 līdz 17.00 muzeja Kurzemes sētā amatu prasmes apgūs cilvēki, kas nesen ieradušies Latvijā no dažādām pasaules valstīm (no valstīm, kas nav ES dalībvalstis). Šie cilvēki Latvijā ieradušies galvenokārt ģimenes apvienošanas vai studiju nolūkā un viņiem ir svarīgi apgūt gan Latvijas kultūras vērtības, gan veidot un paplašināt sociālo kontaktu tīklu. Pasākumu organizē Kultūras ministrija Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda projekta „Informatīvi pasākumi Latvijas sabiedrībai par imigrāciju un trešo valstu valstspiederīgo integrācijas atbalstam.” ietvaros. Ieeja ar projekta dalībnieka identifikācijas karti.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem piedāvājam iespēju doties uz Brīvdabas muzeju ar autobusu, kas aties no Rātslaukuma 20.jūnijā pulksten 13.00.

Par savu dalību pasākumā un autobusa nepieciešamību lūdzam ziņot Nodibinājuma Rīga 2014 komunikācijas un mārketinga vadītājai Annai Muhkai pa tālruni 29474534, epasts: anna.muhka@riga.lv līdz 16.jūnijam, pulksten 17.00.

0 komentāri

Komentāru nav