Diāna Čivle: No rokas rokā tika padota arī mūsu kultūras apziņa

Diāna Čivle: No rokas rokā tika padota arī mūsu kultūras apziņa
Kaspars Garda, Rīga 2014
„Joprojām jūtos sasildīta no tiem daudzajiem smaidiem un priecīgajām cilvēku sejām, kas atklāšanas pasākumu laikā rotāja Rīgu. Man šķiet, ka visi notikumi, jo īpaši Grāmatu draugu ķēde, pierādīja, ka mēs protam rīkoties saskaņoti un varam vienoties par mums kopīgām vērtībām,” tā, paužot prieku un pateicību par pagājušajā nedēļas nogalē notikušo Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas atklāšanu, teica nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

Starptautiskajā preses konferencē, kas Rīgas Kongresu namā notika pirmdien, 20. janvārī, atzinību par „Rīga 2014” atklāšanas pasākumiem un to rezonansi gan sabiedrībā, gan ārvalstu medijos pauda Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks. Viesu vidū bija arī „Pilzene 2015” – Eiropas kultūras galvaspilsētas 2015. gadā vadītājs Jirži Suhaneks, kā arī Eiropas Savienības un Japānas Kultūras fonda ģenerāldirektors Šugi Kogi.

Diāna Čivle vairākkārt pateicās gan visiem atklāšanas pasākumu rīkotājiem, gan pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, gan visiem atbalstītājiem.

„Sabiedrība pierādīja to, cik kultūra mums ir svarīga vērtība. Un ne jau tikai grāmatas tika padotas tālāk no rokas rokā, tika padota arī apziņa, ka kultūra mums ir nozīmīga un svarīga vērtība.”

„Mākslinieciskā padome, veidojot Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmu, centās panākt dažādu kultūras nozaru daudzveidību programmā. Arī atklāšanas pasākumi tika veidoti tā, lai parādītu visa gada īpašos akcentus. Kā jau solījām, tā bija programmas „nogaršošana”, un, manuprāt, šī maltīte bija garšīga dažādās nozīmēs,” pauda D. Čivle.

 

„Visiem Eiropas kultūras galvaspilsētas projektu organizatoriem ir viens nosacījums – parādīt programmās Eiropas dimensiju. Aizdomājoties par to, kā mums tas izdevās, sapratu, ka mums pašiem tas ir noticis ļoti dabīgā veidā. Jau tagad varam redzēt, cik labas un tālejošas sadarbības ir ietvertas jau atklātajos projektos. Piemēram, atklātā izstāde „1914”, kurā sadarbojās muzeji no 17 valstīm. Atklāšanā klāt bija mākslinieki gan no Vācijas, gan Spānijas. Savukārt laikmetīgo mākslu atklāšanas programmā pārstāvēja Kristians Boltanskis. Šie pasākumi ir pierādījuši, ka kultūrai Eiropā nav vajadzīgas nekādas direktīvas, ka šis process dabīgi un viegli veidojas starp dažādām Eiropas valstīm un tautām.”

Savukārt „Pilzene 2015” vadītājs Jirži Suhaneks pateicās „Rīga 2014” komandai par ieguldīto darbu: „Es no savas pozīcijas spēju saprast, cik liels tas ir, spējot ieinteresēt tik dažādas mērķauditorijas.

Īpaši novērtēju atklāšanas ceremonijas emocionālo kulmināciju – grāmatu pasniegšanu no rokas rokā. Tādā aukstumā, kāds bija sestdien, tas nav vienkārši pašsaprotami. Ikviens rīdzinieks var būt lepns par paveikto.”

Nākamā gada Eiropas kultūras galvaspilsētas biroja vadītājs Jirži Suhaneks arī novērtējis programmas pieteikumu Rīgas Centrāltirgus paviljonos. Viņš novēroto nosauca par patiešām iedvesmojošu un neparastu notikumu virkni neparastā vietā.

 

Viņš ielūdza arī visus apmeklēt alus un industriju pilsētu Pilzeni, kur 2015. gada 17. janvārī tiks atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads.

„Mēs esam atšķirīgā situācijā nekā jūs – Pilzene ir ceturtā lielākā Čehijas pilsēta, mums priekšā vienmēr būs mūsu galvaspilsēta, un tas mums ir liels izaicinājums,” noslēdza Jirži Suhaneks.

Preses konferencē piedalījās arī Eiropas Savienības un Japānas Kultūras fonda ģenerāldirektors Šugi Kogi, kura vadītā organizācija atbalsta Eiropas kultūras galvaspilsētas kopš 1993. gada. Viņš izteica sajūsmu par „Rīga 2014” atklāšanas pasākumiem – viņu īpaši saviļņojusi dzīvā ķēde, kas savienoja abas Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas, un cilvēku vienotība šajā pasākumā.

Tāpat Kogi kungs pauda, ka kultūras galvaspilsētu pieredze tiks pārņemta arī Āzijā, un šobrīd atbalstu šai iniciatīvai izteikušas Japāna, Ķīna un Dienvidkoreja.

 

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļas nogalē tika svinēta Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšana. Visas dienas garumā notika pasākumi gan Rīgas Centrāltirgū, gan 11. novembra krastmalā, Ķīpsalas pludmalē, „Arēnā Rīga” un citur. Dienas galvenais notikums bija Grāmatu draugu ķēde – akcija „Gaismas ceļš”, kuras laikā tika padotas grāmatas no līdzšinējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno „Gaismas pili”. Vakara izskaņā rīdziniekus un pilsētas viesus priecēja krāšņs gaismas un pirotehnikas uzvedums virs Daugavas, posmā starp Vanšu un Dzelzs tiltu.

Vairāk par turpmākā gada laikā gaidāmajiem notikumiem lasi šeit!

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

„Rīga 2014” oficiālais apdrošinātājs „ERGO” sniedz apdrošināšanu lielākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem, lai ikviens varētu droši izbaudīt šos unikālos notikumus visa gada garumā.

0 komentāri

Komentāru nav