Tallinas mākslas muzejā „KUMU” atklās latviešu mākslinieka izstādi

Tallinas mākslas muzejā „KUMU” atklās latviešu mākslinieka izstādi
Publicitātes foto . Visvaldis Ziediņš Liepājas jūrmalā. 20. gs. 60. gadi. Fotogrāfija. Sudraba želatīna kopija. 10,5 x 18 cm
22-01-2014 A+ A-
20. februārī plkst. 17.00 Igaunijas Nacionālajā mākslas muzejā „KUMU” (Tallinā) tiks atklāta izstāde „Kustība. Visvaldis Ziediņš (1942–2007). Atklājumi Latvijas mākslā”. Izstādi rīko „Galerija 21” sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas institūtu (Rīga). Šī ir pirmā latviešu mākslinieka personālizstāde, kas iekļauta Igaunijas Nacionālā mākslas muzeja „KUMU” izstāžu programmā, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja izstādes kuratore Ieva Kalniņa.

Izstāde Igaunijas iedzīvotājus un viesus iepazīstinās ar mākslinieka Visvalža Ziediņa radošajiem meklējumiem divdesmitā gadsimta otrajā pusē. Pamatojoties uz realitātes izpēti, ko Visvaldis Ziediņš saprata kā ķīmisku, mehānisku un bioloģisku patiesību savijumu, viņš, jo īpaši sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, strādāja pie konkrētu ideju attīstības mākslā. Šajā periodā viņš radīja savas parafrāzes par popārtu, opārtu, abstrakcionismu u. c. rietumu mākslas virzieniem. Interesanti, ka viņa nokļūšana līdz popārtiskajiem konservēto piena bundžiņu darbiem 1966. gadā bija saistīti ar vēlēšanos attīstīt kubisma idejas, nevis tapa kā vēršanās pret pieaugošo patērētāju sabiedrības kultūru, kā tas bija raksturīgs pasaulē.

 

Visvalža Ziediņa radošā dzīve, kas noritēja padomju periodam paralēlā personīgajā laikā un telpā, pierāda „tīrā” nonkonformisma esamību Latvijas kultūrtelpā un ļauj apšaubīt lokālo „seminonkonformisma” teoriju, ko lieto, lai apzīmētu parādības, kas atrodamas starp oficiālo un neoficiālo mākslu, un attaisnotu mākslinieku darbību abās nometnēs. Tādu mākslinieku esamība kā Visvaldis Ziediņš ļauj arī Latvijas teritorijā atgriezties pie termina „nonkonformisms” tā pamatnozīmē.

Mākslinieks Visvaldis Ziediņš dzimis 1942. gada 4. aprīlī un miris 2007. gada 11. janvārī Liepājā. No 1959. līdz 1964. gadam mācījies Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļā. Studijas Latvijas Mākslas akadēmijā neturpināja, jo bija pārliecināts, ka apgūtais mākslas pamats ir pietiekams, lai turpmāko dzīvi varētu veltīt patstāvīgai, no padomju oficiālās mākslas sistēmas neatkarīgai, mākslas izpratnes kopšanai.

Latvijas ES prezidentūras ietvaros 2015. gada jūnijā Visvalža Ziediņa izstāde tiks eksponēta arī Amerikas Universitātes „Katzen” Mākslas centrā, Vašingtonā, ASV. Izstādi ASV kūrēs ievērojamā mākslas kritiķe Eleanora Hērtnija (Eleanor Heartney), mākslas vēsturnieks un „Katzen” mākslas centra direktors Džeks Rasmusens (Jack Rasmussen) un latviešu mākslas vēsturniece Ieva Kalniņa.

Finansējuma lūgums izstādes veidošanai Igaunijas Nacionālajā mākslas muzejā „KUMU” vairākkārt tika iesniegts VKKF Vizuālās mākslas projektu konkursos, tomēr tas tika noraidīts kā „mazāk aktuāls iesniegto projektu kontekstā”, tāpēc projekta veidotāji īpaši pateicas par finansiālo atbalstu Dinai un Jānim Zuzāniem un SIA „Alfor” par izšķirošo atbalstu izstādes norisei.

0 komentāri

Komentāru nav