LNO top baleta izrāde „Mesija” ar kora un dziedātāju piedalīšanos

LNO top baleta izrāde „Mesija” ar kora un dziedātāju piedalīšanos
Didzis Grodzs . Izrādē "Mesija" piedalīsies arī baletdejotāja Elza Leimane-Martinova
20-04-2013 A+ A-
Latvijas Nacionālajā operā (LNO) jau nākamnedēļ, 27. aprīlī, pirmizrādi piedzīvos jauns laikmetīgā baleta iestudējums „Mesija”, kas būs viena no retajām baleta izrādēm, kurā dejotāji uzstājas kopā ar dziedātājiem.

Jauniestudējuma muzikālo pamatu veidos Georga Frīdriha Hendeļa tāda paša nosaukuma vērienīgā oratorija, kas iedvesmojusi argentīniešu horeogrāfu Maurisio Vainrotu neparastai dejas izrādei.

Izrādē līdzās baleta dejotājiem darbosies solisti Evija Martinsone, Sergejs Jēgers, Viesturs Jansons un Kalvis Kalniņš, arī Rīgas kamerkoris „Ave Sol” un Latvijas Nacionālās operas orķestra kamersastāvs diriģenta Andra Veismaņa vadībā.

Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis stāstīja, ka baletam šī jau ir otrā sadarbība ar argentīniešu horeogrāfu – iepriekš iestudēta baleta viencēliena izrāde „Tango plus. Ceļojumi”, kas skatītājiem izrādīta ar labiem panākumiem.

„Mesija
ir zināma baleta izrāde, kas iestudēta dažādās valstīs – pēdējos
gados iestudēta arī Zviedrijā, bet nu pienācis laiks arī LNO. Šī ir pirmā reize, kad tiek īstenots šāds projekts, kurā baletdejotāji uzstājas kopā ar kori un operas solistiem, vēstīja Leimanis.

Lai arī izrādes ar baleta dejotāju un solistu piedalīšanos nav bieži ierasts baleta uzvedumos, gan dziedātāji, gan arī baleta dejotāji uz šādu sadarbību raugās pozitīvi, akcentējot, ka šajā iestudējumā viņi viens otru lieliski papildinās.

Iestudējuma horeogrāfs stāstīja, ka pirmo reizi Latvijā viesojies pirms 26 vai 27 gadiem, kad kopā ar deju kompāniju dejotājs uzstājies LNO. Tagad Rīgā ir piekto reizi un ar prieku ir iesaistījies darbā ar Latvijas Nacionālā baleta dejotājiem.

Vainrots „Mesiju” ir iestudējis vairākkārt dažādos teātros. Horeogrāfs minēja, ka baleta iestudējumā neizmanto visu „Mesijas” materiālu, jo tad skatītājiem izrādē vajadzētu pavadīt vairāk nekā trīs stundas. Baleta izrādei izvēlējies dažādus fragmentus. „Darbs ir emocijām bagāts. Neesmu literāts, tādēļ mans mērķis nav izstāstīt šo visiem zināmo stāstu. Es piedāvāju savu interpretāciju,” sacīja horeogrāfs. Savukārt LNO baleta soliste Baiba Kokina atklāja, ka „Mesija” ir tipisks modernais balets, kas ļauj izdejoties un izjust pašas dejas būtību.

Soprāns Evija Martinsone piebilda, ka Hendeļa „Mesiju” Ziemassvētkos, dažreiz arī Lieldienās un citos pasākumos izpilda jau kopš 2004. gada, savukārt kontrtenors Sergejs Jēgers minēja, ka „Mesiju” dzied kopš 2000. gada un trīspadsmit gadu laikā šo darbu ir izpildījis neskaitāmas reizes.

„Hendelis ir mans komponists, un man ir bijusi tā iespēja „Mesiju” izpildīt pilnā apmērā. Šajā iestudējumā pakļausimies baletam, un tas nekas, ka šoreiz nebūsim galvenie. „Mesija” ir īpaša ar to, ka tā ir vienlīdz sarežģīta un tīkama, tā ir labestīga un dziļa mūzika.”

Komponista Hendeļa „Mesija” ir viens no majestātiskākajiem un iedvesmojošākajiem skaņdarbiem pasaules mūzikas vēsturē. Saskaņā ar mūzikas profesionāļu teikto šī mūzika ir kosmiskas enerģijas un cilvēkus garīgi vienojoša prieka pilna.

Iestudējumā „Mesijas” eleganto vizuālo tēlu vienos baltā krāsa. Gan scenogrāfiju, gan kostīmus veidojis Vainrota uzticamais kolēģis un domubiedrs daudzu gadu garumā – nu jau mūžībā aizgājušais mākslinieks Karloss Gajardo.

Baleta izrādes „Mesija” pirmizrāde notiks 27. aprīlī plkst. 19.00, bet nākamās izrādes šajā sezonā būs skatāmas 28. aprīlī un 8. maijā.

0 komentāri

Komentāru nav