Rīgas Mākslas telpā atklātas divas jaunas izstādes

Rīgas Mākslas telpā atklātas divas jaunas izstādes
F64
25-01-2014 A+ A-
Rīgas Mākslas telpā piektdien, 24. janvārī, tika atklātas divas jaunas izstādes – Indriķa Ģelža personālizstāde „Precizējot izvirzītās versijas par vienu indivīdu (Nemanāma atšķirība)”, kas aplūkojama „Intro” zālē, kā arī Latvijas grafikas simtgadei veltīta izstāde „Grafika-s”, kuras laikā tiks rīkota arī starptautiska konference. Šī izstāde aplūkojama Rīgas Mākslas telpas Lielajā zālē.

24. janvārī Rīgas Mākslas telpas „Intro” zālē tika atklāta Indriķa Ģelža personālizstāde „Precizējot izvirzītās versijas par vienu indivīdu (Nemanāma atšķirība)”. Izstādes kuratore Inga Šteimane.

Indriķa Ģelža izstādi veido pieci jauni mākslinieka tieši Rīgas Mākslas Telpas „Intro” zālei tapuši darbi: „Leņķis”, „Trīs atmiņas par vienu objektu”, „Piekabe”, „Kolonna” un „Fotogrāfija”.

„Šie objekti sava neparastā izskata dēļ atsauc atmiņā modernisma strāvojumus – futūristiskas vai sirreālistiskas pārmērības, taču faktūra ir atšķirīga: ja modernisms darbojas kā politika, kā stratēģija un taktika, kas piedāvā šķietami universālu kultūras modeli, tad Indriķa Ģelža „Precizējot izvirzītās versijas par vienu indivīdu (Nemanāma atšķirība)” var saukt par spekulāciju, ko uzskatāmības labad papildina vizuāli tēli. Šī izstāde nerada jaunu pasauli, bet mēģina saprast veco. Šī māksla ir atskurbinoša, nevis apreibinoša un ar savu nepasludināto, bet sajūtamo vēsumu piestāv 21. gadsimtam,” stāsta izstādes kuratore Inga Šteimane.

 

Indriķa Ģelža izstāde „Precizējot izvirzītās versijas par vienu indivīdu (Nemanāma atšķirība)” Rīgas Mākslas Telpā būs apskatāma no 25. janvāra līdz 6. martam.

„Autobusa šoferis izvēlējās nepareizu pagriezienu, kā rezultātā pasažieri kavējās par 20 minūtēm. Lai vai kā, es biju viens no tiem un nokavēju paredzēto tikšanos ar sevi pulksten 14.30,” raksta Indriķis Ģelzis, par savu jauno personālizstādi.

Indriķis Ģelzis (1988) ir beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu (2012). „Precizējot izvirzītās versijas par vienu indivīdu (Nemanāma atšķirība)” ir mākslinieka trešā personālizstāde. Indriķis Ģelzis piedalījies izstādēs un festivālos Vācijā, Holandē, Francijā, veidojis personālizstādes „kim?” Laikmetīgās mākslas centrā un Cēsīs 2011. gada vasarā. Indriķis Ģelzis ir grupas „Instrumenti” singla „Heartcore” videoklipa režisors (2013).

Interesentiem būs iespēja tikties ar Indriķi Ģelzi Vēlajās brokastīs Rīgas Mākslas Telpā 9. februārī plkst. 12.00, kad neformālā atmosfērā varēs apskatīt izstādi kopā ar mākslinieku. Sarunu vadīs izstādes kuratore Inga Šteimane.

Savukārt izstāde „Grafika-s” ir lielākais grafikai veltītais notikums Latvijā pēdējos divdesmit gados. Tajā ir apskatāmi vairāk nekā piecdesmit Latvijas mākslinieku jaunākie darbi. Izstādi kuplinās starptautiska konference un katalogs, kas tiks prezentēts izstādes noslēgumā.

„Grafika-s” dalībnieki ir atzīti meistari un jaunie talanti, tradicionālisti un konceptuālisti – Latvijas grafikas izcilie meistari un pazīstamie mākslinieki – Ilmārs Blumbergs, Gunārs Krollis, Guntars Sietiņš, Kristaps Ģelzis, Aivars Sprūdžs, Māris Bišofs, Valdis Villerušs, Māris Subačs, Atis Ieviņš, Tatjana Krivenkova, Pēteris Džigurs, Leonards Laganovskis, arī jaunie talanti – Elīna Alka, Ernests Kļaviņš, Arturs Virtmanis, Dārta Hofmane, Klāvs Upaciers, Paulis Liepa, Maija Kurševa, Liena Bondare, Inga Ģibiete, Reinis Pētersons, Baiba Kalniņa. Izstādē būs apskatāmi arī Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas katedras pedagogu – mākslinieku darbi. Izstādes kuratore Inga Šteimane.

 

Izstāde „Grafika-s” un konference veidos diskusiju par grafiku mūsdienu mākslā. Šīs diskusijas pamatā ir bagātā grafikas vēsture Latvijā, spēcīgā grafikas skola Latvijas Mākslas akadēmijā un laikmetīgās mākslas vide, kuras sociāli vērstajos uztveres, eksperimentu, kritikas un līdzdalības modeļos iekļaujas grafikas tradīcija un skola.

Latvijas grafikas izstādes laureātu izstādes atklāšanā nosauks starptautiska žūrija, kurā strādās laikmetīgās grafikas kritiķis Ričards Noiss (Richard Noyce) no Londonas un Ludviga muzeja Ķelnē Grafikas kolekcijas glabātāja Jūlija Frīdriha (Julia Friedrich).

2014. gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, izstāde „Grafika-s” atgādina zīmīgu simtgadi: 1914. gadā Rīgā notika pirmā latviešu mākslinieku grafisko darbu izstāde, ko sarīkoja Latviešu mākslas veicināšanas biedrība.

Par vēsturisko simtgadi, par grafiku simt gados Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā un tradīcijām laikmetīgās mākslas kontekstā īpašā konferencē 25. janvārī runās tās dalībnieki no Rīgas, Liepājas, Daugavpils, Londonas un Ķelnes.

Izstādes idejas autore ir biedrības „Grafikas kamera” ilggadējā vadītāja grafiķe Ilze Lībiete, izstādi rīko SIA „Rīgas Nami” un biedrība „Grafikas kamera”. Izstādes veidošanā piedalās Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedra.

Izstāde „Grafika-s” Rīgas mākslas telpā būs skatāma no 2014. gada 25. janvāra līdz 6. martam. Konference Rīgas Mākslas telpā notiks 25. janvārī no plkst.10.00 – 16.00, Vēlās brokastis ar izstādes laureātu Rīgas Mākslas telpā – 2. februārī plkst. 12.00.

0 komentāri

Komentāru nav