„Rīga 2014” programma: kultūras un zinātnes draudzība

„Rīga 2014” programma: kultūras un zinātnes draudzība
Inese Čakstiņa
Turpinot iepazīstināt ar „Rīga 2014” pasākumu programmu, šoreiz piedāvājam visu zinātnei veltīto norišu apkopojumu: jau labi pazīstamās „Zinātnes kafejnīcas”, simpozijus, konferences, izstādes, lekcijas u. tml.

* „Zinātnes kafejnīcas”

„Nabaklab”, Latvijas Universitāte, Radio „Naba”. 27. februāris, 27. marts, 10. aprīlis, 8. maijs, 11. septembris

Projekta „RīgaPunkts” ietvaros notiks dažādi ar zinātni saistīti pasākumi, tostarp sarunu cikls ar zinātniekiem „Zinātnes kafejnīcas”. Tā pasākumos būs iespēja klātienē satikt kādu zinātnieku un uzdot viņam jebkuru interesējošu jautājumu. „Zinātnes kafejnīcu” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

* „Es, patērētājs”

Vieta tiks precizēta. 21.–22. marts

Sadarbībā ar britu mākslas un klimata organizāciju „TippingPoint” rīkotais mākslinieciski zinātniskais simpozijs „Es, patērētājs” atraktīvā veidā ar instalācijām, lekcijām, diskusijām, izrādēm, filmu programmu un interaktīvām akcijām pētīs mūsdienu cilvēka apsēstību ar iepirkšanos un materiālo labumu, meklējot idejas un risinājumus ilgtspējīgam patēriņam nākotnē.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* „Noderīgu zināšanu un nezināšanas melnais tirgus”

„Sapņu fabrika”. Sākas 5. aprīlī

Ar Eiropas Savienības programmas „Kultūra” atbalstu projekta „IMAGINE 2020: Māksla un klimata pārmaiņas” ietvaros „Noderīgu zināšanu un nezināšanas melnais tirgus” atgādina tādus zināšanu nodošanas veidus kā arhīvi un lasītavas, kombinējot tos ar komunikācijas situācijām, kas līdzinās biržu vai konsultāciju sesijām. Pie 30 galdiņiem dažādu jomu eksperti (dabas zinātnieki, mākslinieki, filozofi, antropologi, mediķi u. c.) gaidīs ieinteresētus klientus, lai pusstundas individuālā sarunā dalītos zināšanās un pieredzē. Rīgā tiks piedāvātas „90 sarunas par salabotu, uzlabotu un mirušu ķermeni”. Apmeklētājiem būs iespējams par simbolisku samaksu rezervēt sarunu ar kādu no ekspertiem vai klausīties atlasītas sarunas kādā no „Melnā radio” kanāliem. Kuratore – Hanna Hurciga (Vācija).

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* „Dzintars mītiskais un zinātniskais”

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs. 15. aprīlis – 1. novembris

Izstāde „Dzintars mītiskais un zinātniskais” un tās pasākumi parādīs dzintara un cilvēka mijiedarbību no laikiem, kad Baltija Vidusjūras tautām bija mītiska dzintara zeme. Ko par dzintara izmantošanu rakstījuši Avicenna, Tacits, Plīnijs, un kā dzintaru izmantoja balti? Dzintars mūsdienās un Latvijas zinātnieku devums tā pētniecībā un jaunu izstrādājumu izveidē. Eksponāti no Latvijas un citu valstu muzejiem. Caur dzintara prizmu izstāde parādīs mūsu zemes parādīšanos Eiropas apritē.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* „Lauki

LNMM izstāžu zāle „Arsenāls”, „RIXC” Mediju telpa, Spīķeru radošais kvartāls. 15. maijs – 3. augusts

Starptautiskā mediju mākslas izstāde „Lauki” iepazīstinās ar mākslas un tehnoloģiju zinātnes paralēlām attīstības līnijām. Izstādē būs skatāmi gan vēsturiski darbi no dažādām Eiropas muzeju un galeriju kolekcijām, kas aplūko to, kā zinātnes izgudrojumi un mediju tehnoloģijas tikušas izmantotas 20. gadsimta mākslā, kā arī apmeklētāji varēs iepazīt visjaunākās tendences pieeju un formu meklējumos 21. gadsimta mākslas praksēs Latvijā, Baltijā, Eiropā un pasaulē. Izstādi papildinās festivāls „Māksla+Komunikācija” ar performancēm, radošām darbnīcām, eksperimentālu filmu programmu, konferenci un mākslinieku prezentācijām.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* „Rīga 2014 un Monsa 2015 „Transmedia Café””

Spīķeru radošais kvartāls. 12. jūnijs – 28. septembris

Projekta „Rīga 2014 un Monsa 2015 „Transmedia Café”” ideja ir par laikmetīgu, daudzfunkcionālu sabiedrisku telpu pilsētā, ko raksturo dinamika un spēja nodrošināt ar nepieciešamo enerģiju. Konteiners 2014. gada vasarā tiks novietots Spīķeru kvartālā, tas būs kā tikšanās vieta, pildot kultūras un sociālas funkcijas. Konteineru plānots arī pārvest un dažādām Rīgas apkaimēm, lai piesaistītu visplašākās publikas interesi par jauno tehnoloģiju rosinātajām jaunajām sociālajām praksēm. Šo projektu „RIXC” īstenos kopā ar galveno sadarbības partneri „Technocité” un „Monsa 2015” (Beļģija) un citiem partneriem no Grenobles, Francijā, Kanādas un Austrālijas, kā arī ar Liepājas Universitāti u. c.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* Dabas koncertzāle „Bruņuzivs”

Sigulda, Gaujas senleja pie Gūtmaņalas. 9. augusts

Pasākumam „Dabas koncertzāle „Bruņuzivs”” būs divas daļas: izziņas laboratorijas un radošās darbnīcas, kā arī mūzikas un gaismas un projekciju izrāde. Zinātnes daļas veidošanā iesaistīsies Latvijas Entomoloģijas biedrība, Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Universitāte, Dabas muzejs, Latvijas Ornitoloģijas biedrība un sikspārņu pētnieki. Piedalīsies arī mūziķi Ingus Ulmanis, Andris Sējāns, Valdis Muktupāvels, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis un Anrijs Grinbergs, kā arī skaņu producents Gatis Zaķis un dažādu stilu piesaistītie mūziķi. Mērķis ir jaukt robežas starp zinātni un kultūru, inovatīvā un atraktīvā veidā skaidrot dabas vērtības, izglītot sabiedrību par tām.

 

* „Dzintara laikmets

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. 18. septembris – 26. oktobris

Izstāde „Dzintara laikmets” ir kultūrantropoloģisks pētījums par dzintara fenomenu vienas tautas mākslā, kultūrā un sociālās dzīves apritē: ko mēs zinām par dzintaru? Idejas autore ir DMDM departamenta vadītāja Inese Baranovska. Izstādes projektu izstrādā DMDM muzeja speciālisti sadarbībā ar citiem Latvijas muzejiem. Izstādei tiks piesaistīti mākslinieki – Ingrīda Zābere, Izolde Cēsniece, Gints Gabrāns, Monika Pormale, Rūdolfs Bekičs u. c.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* Baltijas dzintars pāri laikam un robežām

Latvijas Universitāte. 19.–20. septembris

Zinātniskā konference „Baltijas dzintars pāri laikam un robežām” gan popularizēs dzintaru, gan rosinās domu, ideju un pieeju apmaiņu dažādu nozaru dzintara pētnieku starpā. Konferences norise plānota divas dienas, par referentiem paredzēts aicināt labākos pasaules dzintara pētniekus no dažādām zinātņu nozarēm.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

 

* Kur ir mūsu mīļais zinātnieks?

 Trīs identiskos vienistabas dzīvokļos Rīgā. 26. septembris – 27. oktobris

Instalācijas „Kur ir mūsu mīļais zinātnieks?” pamatā ir stāsts par to, kā pēc neveiksmīga eksperimenta pazūd kāds zinātnieks, kurš nodevies neatļautām manipulācijām ar kvantu fiziku un dzīvības kodu. Vizuālais materiāls tiks izvietots vienistabas dzīvoklī, kas trīs identiskās versijās kalpos par tikšanās vietu, lasītavu, semināru, diskusiju un lekciju telpu, kurā vienlaicīgi varēs tikties un diskutēt dažādu viedokļu paudēji, tostarp gan jauni, gan pieredzējuši fiziķi.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* Zinātnes festivāls

Latvijas Universitāte. 27. septembris

Zinātnes festivāla laikā būs klausāma unikāla koncertprogramma – Latvijas neatkarīgo mūziķu un zinātnieku sadarbības rezultāts, ļaujot satikties zinātniskām teorijām ar radošo vidi. Pēc īpaši izstrādāta maršruta pasākuma dalībnieki varēs saistošā, atraktīvā un praktiski izmantojamā formātā uzzināt ko vairāk par Latvijas un pasaules zinātnieku sasniegumiem kā mūsdienu, tā vēsturiskajā aspektā. Pasākuma veidošanā iesaistīti Latvijas Universitātes zinātnieki, kā arī Latvijas neatkarīgās mūzikas labākie pārstāvji.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

* Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli

„RIXC” Mediju telpa un „kim?” Laikmetīgās mākslas centrs. 1. oktobris – 30. novembris

Projekta „Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli” laikā tiks eksponēti Dainas Taimiņas un rokdarbnieču tamborētie 3D objekti, LiepU MPLab Jauno mediju mākslas programma, studentu veidotās digitālās vizualizācijas, kā arī interaktīvais ilgtspējības tīklu interfeiss. Izstāde būs apskatāma Rīgā un Latvijas publiskajās bibliotēkās, kā arī internetā un Latvijas publisko bibliotēku informācijas tīklā. Ekspozīciju papildinās Dainas Taimiņas, Valda Kreba un mākslinieku Rasas Šmites, Raita Šmita publiskās lekcijas un radošās darbnīcas.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

0 komentāri

Komentāru nav