LTV1 demonstrēs Lietuvas un Igaunijas neatkarības dienai veltītas filmas

LTV1 demonstrēs Lietuvas un Igaunijas neatkarības dienai veltītas filmas
Kadrs no filmas „Disko un atomkarš”
28-01-2014 A+ A-
Svinot Lietuvas neatkarības dienu 16. februārī un Igaunijas – 24. februārī, Latvijas Televīzijas 1. kanāls (LTV1) piedāvās dokumentālas filmas par kaimiņvalstu neatkarības atgūšanu, kurās pretošanās padomju varai parādās gan tās varoņu aizrautīgajā dzīvesveidā, gan enerģijā, kultūras portālu „Rīga 2014” informē LTV pārstāvji.

Filmās „izlaušanās” no stagnējošās padomju informācijas telpas notiek ar rokmūziku, disko un jauneklīgu spēku. Lietuvas filma „Kā mēs spēlējām revolūciju” būs skatāma LTV1 ēterā 11. februārī plkst. 22.00, savukārt Igaunijas kinodarbs „Disko un atomkarš” – 18. februārī plkst. 22.00.

Lietuviešu režisores Ģiedres Žicķītes dokumentālā filma „Kā mēs spēlējām revolūciju” personiskā un asprātīgā veidā vēsta par leģendārās rokgrupas „Antis” skatuvisko ālēšanos un tās nozīmi lietuviešu sabiedrības iekustināšanai protesta virzienā.

„Antis” dalībnieki nebaidījās dziesmu tekstos smieties par funkcionāriem un citām padomju reālijām, turklāt viņu ekspresīvais skatuves tēls un priekšnesumi, kas atgādina grupu „Talking Heads”, atraisīja arī publikā drosmi uzvesties brīvi un nekonvencionāli. Viņi bija viens no atmodas jeb dziesmotās revolūcijas stūrakmeņiem. Filmā iekļautie koncertu fragmenti rada spēcīgu klātesamības sajūtu, precīzi atklāj uzdrīkstēšanās vilinājumu.

Savukārt filmā „Disko un atomkarš” režisori Jāks Kilmi un Kiurs Ārma pēta savdabīgo informācijas karu, kas starp padomju Igauniju un Somiju risinājās caur televīzijas viļņos iekodētiem dzīves modeļiem un ideāliem.

Ja Padomju Savienība Tallinā uzslēja uz Helsinkiem vērstu torni, no kā nepārtraukti translēja pozitīvisma pārslogotas ziņas par laimīgiem strādniekiem, „komunistisko” draudzību un vienotību, Helsinki parādīja igauņu skatītājiem, kas ir disko, panki un erotika.

No Somijas plūstošās vēsmas centās apturēt un aizliegt, iespējas skatīties somu TV – izskaust. Taču, reiz atraduši informācijas avotu, kas rādīja pavisam citu realitāti nekā PSRS izplatīto, kas stāstīja par nemieriem Prāgā, veikaliem, kur tikt pie ēdiena nav grūti, igauņi neaprima. Atjautīgie TV tīkotāji atrada veidus, kā tikt pie vēlamo pārraižu un filmu skatīšanās ar antenām, veidotām no termometriem, izplatot informāciju ar pārrakstītām videokasetēm, un nodot uzzināto tālāk rakstveidā vēstulēs.

Atgādinām, ka viens no filmas autoriem – režisors Jāks Kilmi – darbojas arī vienā no „Rīga 2014” programmas projektiem. Viņš veido dokumentālo filmu par Lucavsalas mazdārziņiem un tur saimniekojošo kopienu. Filma būs viens no septiņiem darbiem kinoprojektā „Force Majeure. Rīga”, ko veido pazīstami mūsdienu Eiropas dokumentālisti. Filmas tapušas, sadarbojoties ar Latvijas sociālantropologiem. Kopējā sižetiskajā līnijā īsfilmas apvienos režisors Dāvis Sīmanis.

0 komentāri

Komentāru nav