Lielo Mūzikas balvu par mūža ieguldījumu saņems Regīna Frinberga

Lielo Mūzikas balvu par mūža ieguldījumu saņems Regīna Frinberga
Publicitātes foto . Dziedātāja Regīna Frinberga – Elizabete operā „Tanheizers”
29-01-2014 A+ A-
4. martā Latvijas Nacionālajā operā notiks „Lielās mūzikas balvas 2013” pasniegšanas svinīgā ceremonija, kuru tiešraidē atspoguļos LTV1 un LR3 „Klasika”. Balvu kategorijā „Par mūža ieguldījumu” saņems izcilā latviešu dziedātāja Regīna Frinberga.

Izcilās latviešu dziedātājas Regīnas Frinbergas (1928) karjera uz Latvijas Nacionālās operas skatuves ilga mazliet vairāk nekā divdesmit gadu – laikā no 50. gadu sākuma līdz 70. gadu pirmajai pusei.

„Regīna Frinberga bija sava laika labākais liriskais operas soprāns,” stāsta mūzikas žurnālists Orests Silabriedis. „Viņai bija dabas dota balss. Kā pati Regīna Frinberga kādā radiointervijā teica – nekas neesot bijis jāstāda vai jāpārstāda, atlika tikai attīstīt. Šā iemesla dēļ dziedātāja konservatoriju beidza četros, nevis piecos gados. Pati kopā ar koncertmeistaru sagatavoja eksāmena programmu. Klausījās Aleksandrs Viļumanis seniors, klausījās citi pedagogi un atzina par labu esam.”

1953. gadā Regīna Frinberga debitēja uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, dziedot titullomu Alfrēda Kalniņa operā „Baņuta”. Drīz pēc tam viņa piedalījās Maskavas dekādē, kur pārstāv Latvijas mākslu, dziedot titullomu „Baņutā”, Annu Marģera Zariņa operā „Uz jauno krastu” un Fevroniju Nikolaja Rimska-Korsakova operā „Teiksma par neredzamo pilsētu Kitežu”. Uzreiz pēc dekādes Regīna Frinberga saņēma pirmo padomju laika titulu, un viņas karjera plaukst. Starp dziedātājas lomām ir Toska, Mimī, Liza („Pīķa dāma”), Marta („Ieleja”), Elizabete („Tannheizers”), Elza („Loengrīns”), Amēlija („Masku balle”), Nataša („Nāra”), Tamāra („Dēmons”), Katerina Izmailova. Viņa piedalās „Nībelunga gredzena” operu izrādēs, dzied Elenu Bendžamina Britena operas „Pīters Graimss” iestudējumā un ir spoža Laimdota Jāņa Mediņa operas „Uguns un nakts” 1966. gada uzvedumā. Regīnas Frinbergas kroņa loma un karjeras vainagojums ir Lučija Doniceti operā „Lucia di Lammermoor”.

Latvijas Radio rīcībā esošie ieraksti liecina, ka viņa bijusi arī brīnišķīga Mikaēla, Jaroslavna, Eiridike, Santuca un Dezdemona. Imanta Kalniņa „Oktobra oratorijas” ieskaņojumā Leonīda Vīgnera vadībā solistu kvartetā Regīnas Frinbergas spožā balss skan neticami skaisti.

No 2011. gada Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremoniju un svinīgo koncertu atbalsta pasaulē labi pazīstamais konjaka nams „Hennessy”. Tā pārstāvji Latvijā – SIA „PRIKE Latvija” – augsti novērtē veiksmīgo sadarbību pasākuma atbalstā un plāno to ilgtermiņā. „Hennessy” filozofija un sabiedriskā darbība vērsta uz esošo vērtību glabāšanu un jaunu vērtību radīšanu, tāpēc kategorijas „Gada jaunais mākslinieks” laureātam tieši „Hennessy” piešķirs naudas balvu profesionālajai izaugsmei.

Biļetes uz „Lielās Mūzikas balvas 2013” ceremoniju var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs.

0 komentāri

Komentāru nav