Aicina svinēt Meteņus Grīziņkalnā

Aicina svinēt Meteņus Grīziņkalnā
F64
29-01-2014 A+ A-
Rīgas apkaimē Grīziņkalnā 9. februārī plkst. 14.00 notiks šā gada pirmās Meteņdienas svinības Rīgā, kultūras portālu „Rīga 2014” informē „Nodibinājuma Māras loks” pārstāve Agnija Saprovska.

Pasākuma rīkotāji sola jautras, tradīcijām atbilstošas Meteņu izdarības, vizināšanos no kalna, dziesmas, rotaļas, kārtīgu izlielīšanos un budēļos iešanu, bet noslēgumā tiks iekurta uguns, lai aizvadītu ziemu un sveiktu pavasari. Svētki tiks svinēti kopā ar folkloras kopām no visiem Latvijas novadiem – „Dzīne” no Vidzemes, Rucavas sievas no Kurzemes, „Ūzuļeņi” no Latgales, „Dzedzieda” un „Laukam pāri” no Zemgales un Rīgas „Silavoti”.

„Katrai gadskārtai ir sava simboliskā jēga un nozīme, kas tai bijusi piešķirta, gan vērojot norises dabā, gan ņemot vērā veicamos darbus, kā arī spēku un enerģiju izmaiņas tā brīža Saules gadskārtas ritā. Iedziļinoties svētku svinību būtībā, ir redzams, ka arī šodien senā Saules gadskārta ir „dzīva” un tikpat nepieciešama cilvēka harmoniskai līdzāspastāvēšanai ar dabu kā senāk,” stāsta Agnija Saprovska.

„Nodibinājums Māras loks” aicina sagaidīt Meteņdienu, izdzīvojot senās ieražas, un notvert to smalko pavedienu, kas vieno mūs ar senču noausto senās dzīvesziņas krāšņo audeklu.

Meteņi ir Saules gadskārtas svinamais laiks, kad ziema „metas” uz pavasara pusi. Meteņos ir laiks attīrīties no liekā un plānot nākamo saimniecisko gadu. Meteņos brauc ciemos pie brāļiem un māsām, turklāt uzskata: jo tālāk braukts, jo raženāks būs gads. Laižas no kalna ar ragavām, lai lini gari augtu un laukiem būtu auglība. Viss iesākas ar domu – „metu”, šis ir plānošanas laiks, bet stipras domas un tāli „meti” liek labu pamatu jaunam saimnieciskajam ciklam.

Meteņi ir arī Saules gadskārtas rītausma – kad tiek svinēta „Bērnu diena”, un tad redzam ierodamies Laimu – cilvēka mūža licēju un līdzgaitnieci, kas nes veltes un laba vēlējumus. Kad meteņbērni labi izvizinājušies un ar Laimiņu parunājuši, tad visi kopīgi dodas kalna virsotnē iedegt uguni, tā atvadoties no ziemas un tīrām domām, skanīgām dziesmām sagaidot jauno laiku loku – pavasari.

0 komentāri

Komentāru nav