LNSO aicina uz Čaplinam veltītu kinomūzikas vakaru Operā

LNSO aicina uz Čaplinam veltītu kinomūzikas vakaru Operā
Publicitātes foto
30-01-2014 A+ A-
LNSO piedāvā iespēju sākt Čārlija Čaplina 125. jubilejas gadu, noskatoties meistara burlesku par Karmenas tēmu, tādēļ 10. februārī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālā opera pārtaps par greznu viena vakara kinoteātri, kur uz ekrāna ņirbēs komiskās Čaplina „karmenfilmas” peripetijas, un LNSO priekšā stāsies amerikānis Timotijs Broks – komponists un diriģents, kurš īpaši interesējas par mēmo kino un sarakstījis ne mazums partitūru filmām, kas tapušas pirms kinoskaņas parādīšanās, pavēstīja LNSO pārstāve Sondra Lāce.

LNSO kinokoncerta pirmajā daļā orķestris Timotija Broka vadībā spēlēs pavadījumu Sesila B. Demila (Cecil Blount DeMille, 1881–1959) filmai „Karmena” (1915). Filmas pamatā ir tieši opera, nevis Prospēra Merimē novele, un, iespējams, tāpēc titullomai izvēlēta sava laika izcilā operdīva Džeraldīne Ferara (Geraldine Farrar, 1882–1967) – mēmā kino skaistuma ideāls. Dona Hozē lomā – Voless Rīds (Wallace Reid, 1891–1923), kuru dēvē par ekrāna perfektāko mīlētāju. Eskamiljo tēlotājam, vēlāk ļoti populārajam kinoaktierim Pedro de Kordovam (Pedro de Cordoba, 1881–1950) šī bija debijas filma. Orķestra partitūras autors ir pazīstamais kinopasaules skaņradis Hugo Rīzenfelds (Hugo Riesenfeld, 1879–1939), un viņa darinājumu 1995. gadā restaurējis Timotijs Broks.

Tajā pašā 1915. gadā klajā nāk arī Čārlija Čaplina „Karmena”, bet te nu darbība rit pavisam citās noskaņās nekā Demila filmā. Sižeta ribu var atpazīt, tomēr pārpratumu un komisku peripetiju rezultātā nobīdes no zināmā ir neizbēgamas. Filmas sākumā uzzinām, ka krodzinieks un kontrabandists Lilass Pastia, izrādās, pavadījis 50 gadu, mācīdamies zagt, un nu cer, ka šo prasmju dēļ viņam piedāvās politisku karjeru. Priekškars veras ar kontrabandistu ierašanos, un pēc tam jau spēj tik ķert darbības līkločus. To visu rotā simpātisks garausu mūlis, mazā mīlīgā Fraskita divdurvju skapja apmērā, īsi duncīši garās zobenmakstīs un citas uzjautrinošas detaļas un tēli. Karmena te ir daudzu Čaplina filmu lieliskā dalībniece Edna Pērvaiensa (Edna Purviance, 1895–1958). Lente pārpilna jokiem, kas mūsdienu kontekstā varbūt šķiet naivi un daudz redzēti, taču atcerēsimies, ka skatāmies kino rītausmas opusu, kur, starp citu, Čaplinam dona Hozē lomā tikai 26 gadi.

Biļetes uz koncertu var iegādāties Lielās ģildes biļešu kasē, „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā.

Informācija par biļetēm pa tālr.: 67213643 vai rakstot uz e-pastu: kase@lnso.lv.

0 komentāri

Komentāru nav