Izstādi „1914” papildina lekciju cikls „Māksla un Pirmais pasaules karš”

Izstādi „1914” papildina lekciju cikls „Māksla un Pirmais pasaules karš”
Izstādes „1914” publicitātes foto
30-01-2014 A+ A-
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē „Arsenāls” no ceturtdienas, 30. janvāra, līdz 10. aprīlim notiks lekciju cikls „Māksla un Pirmais pasaules karš”, informēja LNMM reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva.

Pirmajā lekcijā, kas 30. janvārī sāksies plkst. 18.00, mākslas zinātniece Edvarda Šmite stāstīs par Pirmā pasaules kara ietekmi un atspoguļojumu latviešu mākslā un strēlnieku tēlu izstādē „1914”. Dalības maksa – ieejas biļete izstādē.

Lekciju cikls notiks reizē ar izstādi „1914” par ekspozīcijā aplūkojamām tēmām un problēmjautājumiem. Lekcijās piedalīsies lektori no Latvijas un Francijas.

Viņi lasījumos runās par mākslu, kultūras mantojumu, literatūru, mūziku un kino Pirmā pasaules kara laikā, par izmaiņām, kas notikušas kultūrā un sabiedrībā pēc kara.

Sujunšalijeva akcentē, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas izstāde „1914” vienā stāstā savij vairākas laika un telpas dimensijas, gan 2014. gadā runājot atkārtoti par vēstures notikumiem un sekām, gan skatījumam pievienojot mākslinieka kā aculiecinieka aspektu.

Nestandarta ekspozīcijas arhitektūrai un scenogrāfijai ir būtiska loma vēstījuma sniegumā, kur raupjie materiāli un uzbūves tehniskais risinājums rada spēcīgu emocionālu fonu izstādes un arī zinātnisko lasījumu uztverei.

Lekciju ciklā būs iekļautas dažādas mākslas un vēstures tēmas. Dace Lemberga runās par modernisma rašanās nosacījumiem, Elite Ansone skaidros laikmetīgās mākslas un kara tematikas attiecības, Baiba Vanaga atklās sievietes mākslinieces dzīves un profesionālos apstākļus kara laikā un pēc tā. Ojārs Spārītis lekciju ciklā runās par baltvāciešu kultūras mantojuma pētniecību Latvijā.

Ekspozīcijas saturu tematiski papildinās mākslas vēsturnieka Imanta Lancmaņa lekcija par Pirmā pasaules kara fotoliecībām, kas skatāmas izstādes sadaļā „Strēlnieki”.

Sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā būs iespēja dzirdēt trīs ievērojamus lektorus no Francijas ar lasījumiem par mākslu, mūziku un kino Pirmā pasaules kara laikā. Francijas referentu lekcijas notiek sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Pirmā pasaules kara historiālu Peronā, Francijā.

Ar precīzu lekciju cikla programmu var iepazīties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājaslapā.

Jau ziņots, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas programmā 18. janvārī izstāžu zālē „Arsenāls” tika atklāta izstāde „1914” par Pirmo pasaules karu. Izstāde akcentē Pirmā pasaules kara ietekmi kultūrā un mākslā. Tajā ir redzami gan mākslinieku aculiecinieku mākslas darbi, gan unikālas fotogrāfijas un tēlniecības paraugi no 17 Eiropas valstīm.

0 komentāri

Komentāru nav