Ģirts Ēcis Valmieras teātrī iestudējis izrādi „Ziema zem galda”

Ģirts Ēcis Valmieras teātrī iestudējis izrādi „Ziema zem galda”
Gatis Priednieks-Melnacis . Režisors Ģirts Ēcis
03-02-2014 A+ A-
7. februārī Valmieras drāmas teātra Mazajā zālē notiks pirmizrāde Rolāna Topora (Roland Topor) lugai „Ziema zem galda” (L'hiver sous la table), ko iestudējis Ģirts Ēcis. Šī ir režisora debija Valmieras teātrī, pavēstīja teātra pārstāve Zane Ceriņa.

Lugas žanrs ir daudzsološs – pasaka pieaugušajiem. Izrādes mākslinieks ir Reinis Suhanovs, komponists – Jēkabs Nīmanis, izrādē spēlē aktieri Māra Mennika, Māris Bezmers, Kārlis Neimanis, Inga Siliņa un Imants Strads.
„Šī ir luga, kur aktieriem izspēlēties,” saka režisors Ģirts Ēcis. „Tās vēstījums ir pozitīvs, beigas – labas, ne velti mēs to nosaucām par pasaku, jo dzīvē jau viss tā droši vien nebeigtos.”

„Lai arī luga tapusi sen, tā ir visnotaļ piemērota šodienai,” uzskata Ģirts Ēcis. „Tā taču ir par emigrāciju! Cik daudz nav latviešu, kas aizbraukuši, un kaut kur Rietumos būtībā arī dzīvo „zem galda”. Tas ir arī stāsts par austrumeiropiešiem, kuri vēl nav kļuvuši par bezdzimuma būtnēm un ir pārsteigums rietumniekiem. Dragomirs un Gricka ir divi jauni čaļi, kas devušies nevis ekonomiskajā emigrācijā, lai nomaksātu kredītus, bet – lai kaut ko tur iemācītos. Viņi ir mākslinieki, un arī tāpēc patīk sievietēm.”

Rolāns Topors (1938–1997) ir franču mākslinieks ar Polijas ebreju saknēm. Viņa daiļrade aptver visdažādākās jomas – sākot ar karikatūrām un grafikām, beidzot ar kino lomām un dziesmām. Visās jomās strādājot, viņš radījis neparastus, sirreālus tēlus: vienā no viņa grafikām cilvēks aiz padusēm tiek izcelts no zemes kā koks – ar visām saknēm. Šis sakņu, identitātes, pašapzināšanās motīvs ir raksturīgs teju visai Topora daiļradei. 60. gadu vidū tapušajā lugā „Ziema zem galda” tas risināts liriskā, gandrīz vai maigā veidā. Luga ir stāsts par talantīgu kurpnieku Dragomiru (Māris Bezmers), kurš Parīzē spēj atļauties mitekli tikai zem galda, un pēc laiciņa viņam pievienojas brālēns Gricka (Kārlis Neimanis) – vijolnieks. Tieši tur, raugoties uz saimnieces Florānsas (Māra Mennika) jaukajām kājiņām, top kurpju modeļi un mūzika..., un rodas jūtas.

Rolāna Topora pazīstamāko romānu „Īrnieks” („Tenant”) ekranizējis cits slavens poļu ebrejs – Romāns Polaņskis, bet viņš pats spēlējis ievērojamā režisora Vernera Hercoga filmā „Nosferatu”.

0 komentāri

Komentāru nav