Video sarunu ciklā „Mākslai vajag telpu” – Kristians Boltanskis

Video sarunu ciklā „Mākslai vajag telpu” – Kristians Boltanskis
Kaspars Garda, Rīga 2014
05-02-2014 A+ A-
Lai raisītu plašāku diskusiju par laikmetīgo mākslu un tās statusu Latvijā, tiek veidots video stāstu cikls ar parakstu „Mākslai vajag telpu”. Stāsti tiek veidoti, aplūkojot dažādus laikmetīgās mākslas jautājumus Latvijā un pasaulē. Pirmais video stāsts tapis par Francijas laikmetīgās mākslas korifeju Kristianu Boltanski, kura izstāde „Sirdspuksti” patlaban aplūkojama Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē „Arsenāls”.

Inciatīvas "Mākslai vajag telpu" veidoto stāstu uzdevums ir aktualizēt un izcelt laikmetīgās mākslas notikumus, kā arī diskutēt ar māksliniekiem, politiķiem, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par laikmetīgās mākslas statusu un nākotni Latvijā.

Izmantojot realitātes produktu – fotogrāfiju –, mākslinieks virs tās klāj fikcijas slāņus, radot sava veida monumentu pagātnei. Viņš meklē fokusu, nebeidzami koķetējot ar svaru kausiem, kuros dzīve pretstatīta nāvei.

Vienā no izstādē apskatāmajām instalācijām ar nosaukumu „Starp laikiem” savu gadu gājumu melnbaltās fotoprojekcijās atklāj pats autors, transformējot bērna vaibstus dzīves izvagotā portretā, tādā veidā aptverot teju pusgadsimtu.

Arī paša Boltanska nāve ir atskaites punkts otram ekspozīciju balstošajam projektam „Sirdspuksti”, kas saistāms ar Edžimas salu Japānas jūrā – zem 85 tūkstošiem sirdspukstu dusošu zemes strēli. Vienības iegūtas ar sirds reģistra palīdzību, dažādās pasaules vietās cilvēkiem piedāvājot iespēju kļūt par vienu no ierakstiem ievērojamajā datubāzē.

Tāpat arī „Arsenālā” rīkotās izstādes apmeklētāji var materializēt pāris sekunžu garu pierādījumu savai eksistencei un kļūt par daļu leģendas – reiz kādā vientuļā salā mita neskaitāmu cilvēku sirdspuksti…

Sabiedriskā iniciatīva „Mākslai vajag telpu” tika uzsākta ar mērķi panākt laikmetīgās mākslas muzeja uzcelšanu Rīgā, kas veicinātu Latvijas mākslas procesu aktivitāti, valsts konkurētspējas, nācijas identitātes stiprināšanu, tūrisma industrijas un mākslas izglītības attīstību, kā arī integrētas kultūras telpas izveidošanu Rīgā kā Eiropas kultūras galvaspilsētā.

0 komentāri

Komentāru nav