Dzen prom ziemu! Kur Rīgā svinēt Meteņdienu?

Dzen prom ziemu! Kur Rīgā svinēt Meteņdienu?
F64
06-02-2014 A+ A-
Šonedēļ ar folkloras pasākumiem, maskošanos un dažādām izdarībām Rīgā tiks svinēta Meteņdiena – seni pavasara gaidīšanas svētki, kad prom tiek dzīta ziema un sākts jaunais saimnieciskais gads.

Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” ceturtdien, 6. februārī, notiks Meteņdienas koncerts „Uz Meteni tālu braucu”, kurā uzstāsies folkloras kopas „Laiksne” un „Kokle”, dziedot čigānu jeb budēļu dziesmas. Pēc koncerta būs arī danči un rotaļas.

Ieejas maksa – 2 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1 eiro.

 

Savukārt nedēļas nogalē – svētdien, 9. februārī, – no plkst. 14.00 Rīgas apkaimē Grīziņkalnā notiks Meteņdienas svinības, ko rīko „Nodibinājuma Māras loks”. Pasākuma rīkotāji sola jautras, tradīcijām atbilstošas Meteņu izdarības, vizināšanos no kalna, dziesmas, rotaļas, kārtīgu izlielīšanos un budēļos iešanu, bet noslēgumā tiks iekurta uguns, lai aizvadītu ziemu un sveiktu pavasari.

Svētki tiks svinēti kopā ar folkloras kopām no visiem Latvijas novadiem – „Dzīne” no Vidzemes, Rucavas sievas no Kurzemes, „Ūzuļeņi” no Latgales, „Dzedzieda” un „Laukam pāri” no Zemgales un Rīgas „Silavoti”.

Pasākums ir bez maksas.

 

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs un tā darbinieki šajā nedēļas nogalē Meteņus svinēs starptautiskajā tūrisma izstādē-gadatirgū Ķīpsalas izstāžu hallē un apmeklētājus gaidīs muzeja stendā. Sadarbībā ar Latvijas Folkloras biedrību viesus priecēs maskās tērptas folkloras kopas. Muzeja amatnieki un restauratori, etnogrāfi un fotogrāfi, gidi un pasākumu organizatori kuplā pulkā rādīs, ko katrs prot. Ikviens varēs tērpties maskās un fotografēties muzeja jaunajās kamanās.

Savukārt jau nākamnedēļ, 16. februārī, Meteņdiena tiks svinēta arī muzeja teritorijā. No plkst. 11.00 līdz 16.00 būs gan Meteņa dziesmu dziedāšana, gan maskošanās un budēļos iešana, tradicionālā grūdeņa un speķa raušu ēšana.

Meteņa svinības Brīvdabas muzejā būs daļa no 15. starptautiskā masku tradīciju festivāla noslēguma pasākuma, kas Rīgā notiks no 14. līdz 16. februārim.

Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvās meistarklases, izrādes, masku skati, danču vakaru un citas aktivitātes Vecrīgā un citur. Pasākumā piedalīsies folkloras kopas no visas Latvijas, kā arī viesi no Lietuvas, Krievijas un Itālijas. Vairāk par festivāla dalībniekiem un programmu lasi www.folklorasbiedriba.lv.

Ieejas maksa pasākumā – ziemas sezonas Brīvdabas muzeja biļete.

 

Pavasara gaidīšanas garu varēs just arī Kalnciema kvartālā, kur sestdienas, 15. februāra, tirdziņš tik veidots latgaļu un itāliešu stilā. Latgalē Meteņdienu sauc par Aizgavēni un tā laikā notiek gan dziesmu dziedāšana, gan mielasta gatavošana, gan ķekatās jeb budēļos iešana.

Meteņus Kalnciema kvartālā ieskandinās Ozolmuižas folkloras kopa „Ūzuleņi” Marijas Andiņas vadībā. Savukārt par itāliešu tradīciju nodošanu rūpēsies interesentu klubs L'ITALII.

Latgaļu un itāliešu tradīcijām mijoties, svinību laikā tirdziņā tiks cepti bļīni jeb pankūkas un iets rotaļās kopā ar folkloras kopu, savukārt itāliešu klubs aicinās lielus un mazus uz radošo darbnīcu, kur varēs sev izgatavot krāšņu masku. Pie zemniekiem un amatniekiem varēs iegādāties kāroto svētku mielastam vai ciema kukulim – raušus, cūkas ausis, austus lakatus, kaltus zvaniņus un citas labumus. Būs pārstāvēti arī latgaļu tirgotāji ar savu neatkārtojamo speķi, maizi, sieru un māla traukiem. Savukārt Mārtiņš Rītiņš un „Eco Catering” būs parūpējušies par tradicionāliem Meteņa ēdieniem.

Folkloras kopas uzstāšanās un rotaļas notiks no plkst. 12.00–14.00, savukārt uz masku darbnīcu apmeklētāji tiks gaidīti no plkst. 11.00 līdz 15.00, Kalnciema kvartāla brūnajā mājā.

Pasākums ir bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav