„Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” – izstāde no Ūmeo

„Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” – izstāde no Ūmeo
Publicitātes foto
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstāžu zālē no 1. maija līdz 21. jūlijam viesosies Vesterbotenas muzeja (Ūmeo, Zviedrija) izstāde „Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki”, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Brīvdabas muzeja pārstāvji.

Izstāde, kurā aplūkojamas fotogrāfijas un citas kultūras liecības, ir aizraujošs un Latvijas publikai neparasts vēstījums par mūsdienu sāmu ikdienas ciešo saistību ar senajām tradīcijām, par sāmu kultūras sīkstumu un skarbo skaistumu.

Projekta „RīgaEiropas kultūras galvaspilsēta 2014. gadā” dēļ Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir ieguvis jaunus sadarbības partnerus otrā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētā Ūmeo.

Gatavojoties Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam, Brīvdabas muzejs un Vesterbotenas reģiona muzejs jau šogad ir sākuši radošu kopdarbu, lai bagātinātu Eiropas kultūras galvaspilsētu programmas. „Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” ir šīs sadarbības pirmais apliecinājums plašākai publikai.

Izstādes „Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki” foto sadaļa tapusi 2008. gadā Tērnebi fjellos. Zviedru laikraksta „Västerbottens-Kuriren” fotogrāfs Tūrbjērns Jākobsons (Torbjörn Jakobsson) un žurnālists Bertils Vallīns (Bertil Wallin) veselu gadu pavadīja kopā ar Rēnfjelsiem, jaunu sāmu izcelsmes briežkopju ģimeni. Izstādē aplūkojamas ainas no ziemeļbriežu buļļu kaušanas rudenī, ganāmpulka pārvietošanas ziemā un teļu marķēšanas vasarā sniegs unikālu ieskatu sāmu tautas mūsdienu kultūrā, kura pazīstama tikai retajam.

Tūrbjērna Jākobsona lielformāta fotogrāfijas ļaus kļūt par ļoti tuviem jaunās ģimenestēva Jūhana Abrahamsona, mātes Sofijas Rēnfjelsas un bērnu Nīla un Pontusalīdzgaitniekiem. Viņu ikdiena nav tāda vairumam ļaužu.

Būt par briežkopi mūsdienu Zviedrijā ir dzīvesveids, kas izvirza īpašus nosacījumus.

Dzīves un darba uzdevumus iespējams veikt tikai sadarbībā un kopībā. Meistarīgi tvertajos fotomirkļos Tūrbjērnam Jākobsonam izdevies iemūžināt briežkopju dzīves apstākļu dziļāko būtību. Papildu dimensiju izstādei piešķir „Västerbottens-Kuriren” reportiera Bertila Vallīna teksti, kas apkopoti zviedru un angļu valodā pieejamajā izstādes katalogā.

Sāmu apdzīvotās teritorijas mūsdienās atrodas četrās valstīsNorvēģijā, Zviedrijā, Krievijā un Somijā. Vesterbotenas reģions un Ūmeo pilsēta ir sāmu teritoriju dienvidu robeža. Tādējādi Ūmeo muzejā glabājas arī vērtīgas liecības par sāmu seno dzīvesveidu. Lai Brīvdabas muzeja apmeklētājus plašāk iepazīstinātu ar sāmu materiālās kultūras bagātību un savdabību, izstāde papildināta ar dažiem sāmu kolekcijas priekšmetiem no Vesterbotenas reģionālā muzeja krājuma Ūmeo.

1. jūnijā, Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus laikā, Brīvdabas muzejs visus interesentus aicinās uz tikšanos ar izstādes autoriem fotogrāfu Tūrbjērnu Jākobsonu un žurnālistu Bertilu Vallīnu.

Brīvdabas muzeja izstāžu zāle vasaras sezonā (01.05.–30.10.) ir atvērta katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no 10.00 līdz 17.00. Pārējā laikā izstādi iespējams apmeklēt, iepriekš piesakoties pa tālruni: 67994106 vai rakstot uz e-pastu: info@brivdabasmuzejs.lv.

0 komentāri

Komentāru nav