„Orbīta” atklāj 16. Tallinas grafikas triennāli

„Orbīta” atklāj 16. Tallinas grafikas triennāli
Publicitātes foto
06-02-2014 A+ A-
Radošā apvienība „Orbīta” pēc īpaša uzaicinājuma februāra sākumā devās uz Igauniju, lai uzstātos 16. Tallinas grafikas triennāles atklāšanas pasākumā, kas notika 6. februārī „Kumu” mākslas muzejā Tallinā.

Tallinā būs aplūkojama „Orbītas” veidotā instalācija „Radio siena”, kas iepriekš ir bijusi skatāma Cēsu mākslas festivālā un nominēta trešajai „Purvīša balvai”, kas ir augstākais apbalvojums Latvijas mākslā. „Radio siena” Tallinā būs aplūkojama līdz 1. jūnijam.

Šoreiz radioaparātu „balsis” ierunāsies ne tikai latviešu un krievu valodā, bet arī angliski un igauniski. Izvērtējot apvienības radošo darbību, „Orbītu” triennālē piedalīties uzaicinājusi tās kuratore Marija Kēra-Temsena (Maria Kjær Themsen).

„Orbīta” jau vairākus gadus savās performancēs eksperimentē ar radioviļņiem un FM uztvērējiem.

Plašākai auditorijai pirmo reizi tas tika prezentēts projektā „FM Slow Show – poētiskā meditācija radioviļņos un pilsētas trokšņos”. Savukārt pagājušā gada rudenī laikmetīgās mākslas festivālā „Survival Kit” radioviļņos un internetā parādījās pirātiskais „Orbītas” dzejas radio.

Interviju ar vienu no tekstgrupas „Orbīta” dzejniekiem Artūru Punti lasi mūsu portālā!

 

16. Tallinas grafikas triennālei šoreiz dots nosaukums „Literacy/Illiteracy”(„Lasītprasme/Analfabētisms”). Kā vēsta triennāles tīmekļa vietne, „salīdzinājumā ar 20. gadsimta sākumu lasītprasmes jēdziens šobrīd ir ieguvis jaunu nozīmi. Ja kādreiz tas pamatā attiecās uz lasīšanas un rakstīšanas prasmēm, tad šobrīd iespējams runāt par dažādiem lasītprasmes veidiem, galvenokārt digitālo, bet vēl arī par funkcionālo, matemātisko, dabaszinātņu un mediju lasīšanu.”

Triennāles mērķis ir veicināt diskusiju par attiecībām starp grafikas tradīcijām un mūsdienīgām pieejām. Tieši mūsdienīgās pieejas ir „Orbītas” pārstāvju radošās darbības pamatā.

Kopā ar pārstāvjiem no „Orbītas” triennālē, kas noritēs no 7. februāra līdz 1. jūnijam, piedalīsies vēl citi ar Latviju saistīti mākslinieki – Leonards Laganovskis, Darja Meļņikova un Oļa Vasiļjeva. Ar triennāles aktivitātēm nesaistīti „Kumu” mākslas muzejā no 21. februāra būs skatāma arī latviešu mākslinieka Visvalža Ziediņa (1942–2007) darbu izstāde.

Tekstgrupa „Orbīta” dibināta 1999. gadā, apvienojoties pieciem krievu valodā rakstošiem Latvijas dzejniekiem – Semjonam Haņinam, Sergejam Timofejevam, Vladimiram Svetlovam, Artūram Puntem un Žoržam Uaļļikam. Šodien „Orbīta” kļuvusi par multimediālu projektu, kurā sintezējas fotogrāfija, video, mūzika un literatūra. Kopš 2000. gada publicēti vairāki „Orbītas” almanahi, kuros iekļauta gan dzeja, gan proza, gan foto un vizuālās mākslas darbi.

„Rīga 2014” programmā iekļauti divi „Orbītas” projekti – bilingvālo dzejas krājumu izdevniecība, kā arī projekts „Rīgas dzejas karte”, kurā latviešu un ārvalstu mākslinieki veido dažādu žanru darbus par Rīgu un tās apkaimēm.

Papildu informāciju par 16. Tallinas grafikas triennāli iespējams iegūt tīmekļa vietnē www.triennial.ee.

0 komentāri

Komentāru nav