Atklās izstādi „Mikalojus Konstantins Čurļonis un Rūdolfs Pērle”

Atklās izstādi „Mikalojus Konstantins Čurļonis un Rūdolfs Pērle”
M. K. Čurļona Kauņas Nacionālā mākslas muzeja kolekcija. Publicitātes foto . 1. Mikalojus Konstantins Čurļonis. Pasaka. 1909. Kartons, tempera
09-02-2014 A+ A-
No 15. februāra līdz 23. martam Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē ar turpinājumu Boses zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde „Mikalojus Konstantins Čurļonis un Rūdolfs Pērle”, pavēstīja muzeja pārstāvji.

Mākslas muzejs „Rīgas Birža” iesāk Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu ar divu spilgtu un savdabīgu 19.–20. gadsimta mijas mākslinieku tikšanos vienā kultūras telpā. Latvieša Rūdolfa Pērles (1875–1917) un lietuvieša Mikalojus Konstantina Čurļoņa (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, 1875–1911) darbi veido simbolisma virzienam raksturīgo fantastisko tēlu, ilgpilno noskaņu pasauli, kur zemapziņai, sapņiem ir ļauts pieņemt reālus apveidus. Izstādes tematiskie motīvi – daba un senvēsture – abiem ir tikai vizuāla atslēga, lai tiektos izprast lietu un parādību būtību.

 

Mikalojus Konstantins Čurļonis ir vienlīdz izcils gan glezniecībā, gan mūzikā. Viņa vārdu saista ar „sinestēzijas” jēdzienu, kas aktualizējās mākslas filozofijā ap 1900. gadu, akcentējot dažādu mākslas disciplīnu saplūšanu. Čurļoņa gadījumā tā ir arī retā spēja ar krāsu „padarīt redzamu” skaņu. Mākslinieks studē mūziku Varšavā un Leipcigā, pēc 1900. gada aktīvi glezno, radīdams vienai tēmai veltītus darbu ciklus: „Sonātes”, „Pasaules radīšana”, „Pilis” un citus.

Izstādē M. K. Čurļoņa darbi iezīmē trīs tematiskos lokus – simboliskās kompozīcijas, jūras ainavas un senās Lietuvas motīvus. Fotogrāfijas savukārt dokumentē mākslinieka 1905. gada ceļojumu uz Kaukāzu, kur gūtie iespaidi pēc tam reflektējas gan zīmējumos, gan glezniecībā.

 

Rūdolfs Pērle kā personība un mākslinieks ir izteikts savrupa radošā ceļa gājējs, spilgti individuāls, sevī noslēgts, ne ar vienu citu nesajaucams radošs gars. Gleznotāja būtībai tuva latviskā mentalitāte, taču mākslā viņš ļāva valdīt vispārcilvēciskām tēmām un noskaņām. Kā raksta viena no izstādes kuratorēm Dace Lamberga: „Par savai daiļradei nozīmīgu gleznotāju Rūdolfs Pērle atzina simbolistu Mikaloju Konstantinu Čurļoni, Pēterburgā augstu vērtētu lietuviešu gleznotāju. Abiem māksliniekiem bija atšķirīga profesionālā izglītība, taču abu gars līdzīgi smaka Pēterburgas lielpilsētas džungļos, abiem tuva bija dzimtenes daba un bezgalīgā ilūziju un fascinējošo sapņu pasaule.”

20. gadsimta sākuma Pēterburgā Čurļonis bija tā laika mākslinieku elites visnotaļ atzīts un augsti vērtēts, turpretī Pērle spiests strādāt algotu darbu gumijas fabrikā „Treugoļņik” („Треугольник”) un gleznot brīvajos brīžos, tomēr viņus abus visu mūžu neatvairāmi saistīja „lielās” tēmas – dzīvība un nāve, satikšanās un šķiršanās, laicīgais un mūžīgais.

Muzeja Lielajā izstāžu zālē un Boses zālē tiks eksponēti ap 40 Rūdolfa Pērles darbi – gleznas un zīmējumi no Latvijas Nacionālā muzeja krājuma un pirmo reizi tik lielā apjomā Mikalojus Konstantina Čurļona darbi no viņa vārdā nosauktā Kauņas Nacionālā mākslas muzeja – 20 gleznu, 30 zīmējumu un 40 fotogrāfiju. Neatņemama izstādes ekspozīcijas daļa ir Čurļoņa mūzika.

Saistītie pasākumi

* 15. februārī plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”: tikšanās ar M. K. Čurļona Kauņas Nacionālā mākslas muzeja direktoru Osvaldu Daugeli. Dalības maksa – ieejas biļete izstādē.

* 15. februārī plkst. 18.00 M. K. Čurļoņa mūzikas klavierkoncerts: ievadot izstādi, muzejā uzstāsies lietuviešu mākslinieka Mikalojus Konstantina Čurļoņa mazdēls un pianists Roks Zubovs (Rokas Zubovas) kopā ar dzīvesbiedri, pianisti Sonatu Deveiķīti-Zubovieni (Sonata Deveikytė-Zubovienė). Uz koncertu aicināti visi interesenti! Norises vieta – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ātrijs (1. stāvs).

 

Biļešu cenas: pieaugušiem – 7,11 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 4,27 eiro. Biļetes pieejamas iepriekšpārdošanā no 3. februāra Mākslas muzeja „Rīgas Birža” kasē. Iegādājoties biļeti, pirms koncerta iespējams apskatīt izstādi.

Vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 100 sēdvietu).

Papildu informācija pa tālruni: (+371) 67 226467 vai e-pastu: Dace.Krigere@lnmm.lv.

* 22. februārī; 8., 15. un 22. martā plkst. 13.00–14.30 Radošā „Pasaku darbnīca”: Lietuviešu pasakas, fantāziju un pasaku ainas ar mistiskām vietām,  ceļojumiem, burvju pilīm un princesēm. Mākslinieki Mikalojus Konstantins Čurļonis un Rūdolfs Pērle savu mākslu veltīja tieši šādiem motīviem, un radošajā „Pasaku darbnīcā” tos atklāsim arī mēs. Dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar tradicionālajām lietuviešu pasakām un radīt fantāzijas ainavu ar pasaku tēliem. Mērķauditorija – ģimenes ar bērniem no 4 līdz 8 gadiem. Līdzi ņemamie materiāli: eļļas pasteļi. Papīru nodrošina muzejs.

Darbnīcas cena: 1,42 eiro no personas.

* 2. martā plkst. 15.00 „Sarunas muzejā”: tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Daci Lambergu. Dalības maksa – ieejas biļete izstādē.

0 komentāri

Komentāru nav