Kameroperas „Līsistrate” pirmizrāde – jau šonedēļ

Kameroperas „Līsistrate” pirmizrāde – jau šonedēļ
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Kameroperas „Līsistrate” preses konference
Jau šonedēļ – piektdien, 14. februārī, un sestdien, 15. februārī, – Latvijas Dzelzceļa muzejā izskanēs kameroperas „Līsistrate” izrādes. „Esmu laimīga, ka šis četrus gadus ilgušais sagatavošanās maratons ir noslēdzies un ka klausītāji varēs novērtēt šo iestudējumu,” pirmdien notikušajā preses konferencē, kurā piedalījās iestudējuma radošā grupa, pauda projekta vadītāja un idejas autore Antra Dreģe.

„Šis projekts, pie kura īstenošanas sāku strādāt pirms četriem gadiem, ļāva ļoti daudz uzzināt vienam par otru. Esmu ārkārtīgi pateicīga mūsu Šveices partneriem no Bāzeles un nodibinājumam „Rīga 2014”, kas uzticējās šai idejai. Jo tēma „sieviete un karš”, par ko stāstīts šajā kameroperā, nemaz nav tik ērta un neliekas, ka tas ir kaut kas izklaidējošs un cilvēkiem ir ļoti vajadzīgs. Bet viss norit ļoti labi, un jau piektdien skatītāji varēs novērtēt projekta abas daļas – gan komēdiju, gan dramatisko operu, kuras autori ir Inese Zandere un Jēkabs Nīmanis. Domāju, ka līdzsvars starp komisko un dramatisko dos tēmas plašo un filozofisko skaidrojumu,” atklāja Antra Dreģe.

 

Savukārt nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle atzina, ka šis ir viens no programmas projektiem, kas ir nozīmīgs arī tā iemesla dēļ, ka tas ir starptautisks radošs process: „Manuprāt, ka tā ir viena no visauglīgākajām un vajadzīgākajām sadaļām arī tādā lielā projektā kā Eiropas kultūras galvaspilsēta.”

Diāna Čivle atgādināja, ka šis projekts noritējis vienlaikus ar „Rīga 2014” programmas veidošanu, tādēļ nācies izdomāt, kurā no sešām tematiskajām līnijām to iekļaut. „Man šķita, ka viss ir skaidrs – šī kameropera piederētos tematiskajai līnijai „Brīvības iela”, taču par to nācās pārliecināt līnijas kuratoru Gintu Grūbi, ka tas tā tiešām ir. Visa pasaule tagad diskutē un piemin Pirmo pasaules karu, tāpēc man šķita svarīgs tieši šis veids, kad stāstām nevis par karu, bet par to, kas tam notiek apkārt. Jo kara laikā jau dzīve neapstājās: cilvēki dzīvoja, mīlēja, strādāja. Tāpēc man tagad būs ļoti interesanti paskatīties, kā abu komponistu – Jēkaba Nīmaņa un Kaspara Evalda – un režisoru kopdarbs atklās šo Aristofāna ideju. Manuprāt, tas būs viens no mūsu programmas intriģējošākajiem un radošākajiem notikumiem.”

 

Režisore Zane Kreicberga, kura veido izrādes t. s. komisko daļu, lakoniski teic, – jā, būs smieklīgi! „Arī man tas bija izaicinājums, jo pie tāda apjoma kameroperas, turklāt komēdijas, es strādāju pirmo reizi. Režisoru vidū klīst baumas, ka iestudēt komēdiju esot daudz grūtāk nekā drāmu, taču šoreiz man gribas teikt, ka, pateicoties Kaspara Evalda brīnišķīgajai mūzikai un tam, ka visa dramaturģija jau ir tajā iekšā, liekas, ka ar izrādes uzbūvēšanu un izdomāšanu gāja diezgan viegli,” padarīto rezumē Zane Kreicberga.

Izrādē piedalās arī divas starptautiskas zvaigznes – dziedātāji Žanīna Hircela un Roberts Kollers – kuriem izrādē uzticētas galvenās lomas. „Līsistrates loma ir sarežģīta: man vienlaikus jābūt gan spēcīgai, gan vājai, un tajā pašā laikā ar vājumu un spēku man ir jāpanāk rezultāts,” atzīst Žanīna, atklājot, – pirms došanās uz Latviju viņa daudz lasījusi par mūsu valsti: gan Raiņa darbus, gan vēstures grāmatas, un viņa jūtoties pārsteigta par mūsu valsts vēsturi. „Esmu pārsteigta par Latviju kā par jaunu valsti. Un man daudz ko nozīmē tas, ka varēju „Rīga 2014” programmas atklāšanas laikā piedalīties Grāmatu draugu ķēdē un padot tālāk pirmās trīs grāmatas. Tā sajūta – būt ķēdē – ir nepārspējama, un tajā pašā laikā domāju par to, ka Šveicē vispār kaut kas tāds varētu notikt.”

Robertam Kolleram vislielāko pārsteigumu esot sagādājuši uz Daugavas redzētie zemledus makšķernieki un izrādes komponista Jēkaba Nīmaņa cita skaņdarba atskaņojumā ieraudzītā līdzīgā mizanscēna, kas saslēgusies ar „Līsistrates” fināla ainu, ar ko, pēc dziedātāja domām, esot trāpīts tieši mērķī.

„Liekot roku uz sirds, varu teikt – tas ir tas, par ko sapņoju un domāju. Protams, šo četru gadu garumā ne jau viss gāja gludi, projektā bija arī nelielas krīzes, kā tas ir jebkurā lietā, kas tiek darīta. Bet tagad skatos, ka visas pārmaiņas ir nākušas tikai par labu. Ir bijis liktenīgs pagrieziens, ka esam satikušies tieši šādā kompānijā, kādā esam pašreiz. Cilvēki ir entuziasma pilni un ārkārtīgi profesionāli, strādā ar pilnu atdevi, tādēļ ar nepacietību gaidām svētkus – trīs „Līsistrates” izrādes Latvijā,” preses konferences noslēgumā vēl piebilda Antra Dreģe.

Atgādināsim, ka biļetes uz kameroperu (14. un 15. februārī – Rīgā, Dzelzceļa muzejā, 16. februārī – Liepājas teātrī) nopērkamas „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

0 komentāri

Komentāru nav