Filmas „Projekcijas. Jānis Džons Annuss” pirmizrāde LTV1

Filmas „Projekcijas. Jānis Džons Annuss” pirmizrāde LTV1
Publicitātes foto . mākslinieks Jānis Annuss
23-04-2013 A+ A-
26. aprīlī plkst. 18.30 Latvijas Televīzija demonstrēs kultūras žurnālistes un kinorežisores Ilonas Brūveres portretfilmu „Projekcijas. Jānis Džons Annuss”, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja LTV pārstāvji.

Mediju komunikācijas darbnīcas un filmu studijas „Kinolats” veidotā filma aplūko gleznotāja Jāņa Annusa daiļradi. Mākslinieks pēc Otrā pasaules kara kopā ar ģimeni atstāja Latviju. Četrpadsmit gadu vecumā Jānis Annuss no Vācijas kopā ar vecākiem devās uz Ņujorku, 1958. gadā kļūstot par Ņujorkas Nacionālās Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentu.

Jaunais mākslinieks rūpīgi pētīja tēva – latviešu figurālās glezniecības klasiķa Augusta Annusaradošo mantojumu. Tēvs emigrācijā gleznoja altāra bildes, lai varētu uzturēt ģimeni, savukārt Jānis Annuss divdesmit gadu vecumā ar „Prix de Rome” stipendiju devās uz Itāliju. Ņujorkas Nacionālās Mākslas akadēmijas izstādēs Jānis piedalās kopš 1959. gada. Iedvesmojies no klasiskās renesanses arhitektūras, mākslinieks Romā vislabprātāk strādāja pie telpiskām konstrukcijām un dimensiju projekcijām. Septiņdesmitajos gados Džons Annuss aizrāvās ar kino un kopā ar domubiedriem Ņujorkas 42. ielā izveidoja „Cine Centrum” filmu studiju, pievēršoties kino valodas eksperimentiem.

Annusam patika projicēt domas, attēlus, telpu, piešķirot tai jaunu dimensiju un veidojot ietilpīgu un spilgtu ekrāna plakni.

Ņujorku Džons Annuss atstāja deviņdesmitajos, lai pārceltos uz Vāciju, tuvāk Rīgai un savam nepiepildītajam sapnim par atgriešanos mājās. Jāņa Annusa glezniecībā vienmēr ir Roma ar savu skanīgi dūmakaino atmosfēru, iznīcinošas gaismas apņemto panorāmu, ēnainajiem pagalmiem un gaismas priekškaru foniem, kas Annusa sapņu teātrī krāsās atklājas dažādu izmēru audeklos. Tur sarkanais tonis nereti izplūst pulsējošs asins plankums. Deviņdesmitajos gados gleznotājs Leipcigā kļuva par vienu no jaunā Mākslinieku nama „Spinnrei” dibinātājiem. Viņš vienmēr ir ceļā, izzinot pasauli angļu, itāliešu, vācu vai franču valodā. Un viņa mīlestībapret glezniecību, sievietēm un tālām zemēmnekad nav pavirša.

Filma izseko mākslinieka gleznotajiem iedomu tēliem un pasaules uztverei, veidojot multikulturālu mākslas valodas stenogrammu.

Gleznotājs Jānis Annuss miris šogad – Leipcigas darbnīcā. Galerijā „Daugava” Rīgā šovasar plānota Annusa gleznu retrospekcija.

Filmas atkārtojums LTV1 ēterā – 30. aprīlī plkst. 14.00.

0 komentāri

Komentāru nav