Ilona Brūvere uzņēmusi dokumentālo filmu par tango karali Stroku

Ilona Brūvere uzņēmusi dokumentālo filmu par tango karali Stroku
Publicitātes foto . Aktieri Jakovs Rafalsons un Marija Bērziņa filmā „Tapieris”
11-02-2014 A+ A-
6. martā kinoteātrī „Splendid Palace” notiks kinorežisores Ilonas Brūveres un filmu studijas „Kinolats” pilnmetrāžas dokumentālās filmas „Tapieris” – stāsta par tango karali Oskaru Stroku – pirmizrāde. Galvenajās lomās: Jakovs Rafalsons, Gints Grāvelis, Marija Bērziņa un Andris Bulis.

Plkst. 18.15 kinoteātrī Stroka romances un tango Gidona Grīnberga muzikālā trio pavadībā dziedās Goran Gora, Marija Bērziņa un Laimis Rācenājs. 

Tapieris – tango karalis Oskars Stroks, neiepazītais „misters X”, mūziķis, kas sāka karjeru ar mēmā kino muzikālo pavadījumu kinoteātrī pagājušā gadsimta sākumā. Buenosairesas, Romas, Parīzes un Berlīnes mūzikas un deju klubos aizvien vēl skan Stroka melodijas.

 

„Tapieris” ir stāsts par mūziķi, kurš cīnās par dzīvi un savu mūziku laikā, kad pasauli pāršalc lielā depresija – pirmā ekonomiskā krīze, kas šodienas eksistencei daudziem piedāvā līdzīgus spēles noteikumus.

Tapieris ir laikmetīga varoņa prototips – viņa mūžīgie parādi un neveiksmīgā uzņēmējdarbība ar nemitīgiem centieniem atrisināt finansiālās problēmas sasaucas ar mūsdienu realitāti.

Stroks iemantojis skatītāju un filmas veidotāju simpātijas ar savu sapni par mūziku, neskaitāmajiem romāniem un visām ar to saistītajām nepatikšanām. Tapieri Stroku apbur mēmā kino kustīgo bilžu burvība, kas liek viņam stāstīt par to savā – mūzikas – valodā. Filma seko Oskara Stroka veiksmēm un neveiksmēm, netieši pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva dokumentiem. Komponista radošās biogrāfijas kontā ir vairāk nekā trīssimt skaņdarbu, taču Komponistu savienībā Stroku uzņēma trīsdesmit gadus pēc viņa nāves.

 

„Ilonas Brūveres filmā komponista biogrāfijas fakti saplūst ar pagājušā gadsimta sākuma vizuālo rekonstrukciju, kas skatītājiem sniedz iespēju izdzīvot un izjust Stroka likteni,” tā filmu raksturo kino zinātnieks Viktors Freibergs, savukārt aktrise Marija Bērziņa, kura atveido komponista mūzu Luizi, atgādina Stroka teikto:

Tango ir mūzika, ko vienmēr esam mīlējuši un mīlēsim. Tā ir mūzika, kur atklājas cilvēka dvēsele.”

Scenārija autore un režisore Ilona Brūvere atzīst: „Strādāt pie jauna filmas materiāla man nozīmē doties laika, telpas un nepiedzīvotu notikumu ceļojumā, ikreiz atklājot jaunu patiesību par īstenību. Ekrāns šajā gadījumā ir izziņas projekcija, kuru mēs – filmas veidotāji – izspēlējam kopā ar skatītāju. „Tapieris” stāsta par laiku, kurā meklējam atbildes uz neatbildētiem jautājumiem par iespējamo un neiespējamo Esības prieku.”

Epizodēs: Juris Bartkevičs, Juris Lisners, Olga Šilova, Goran Gora, Laimis Rācenājs, Berta Vilipsone, Imants Pakalnietis, Vilnis Vējš, Oskars Brambergs, Guntis Lēmanis, Una Jansone, Andris Zēgners u. c.

0 komentāri

Komentāru nav