„forte forte” martā turpina Jans Lauverss un „Needcompany”

„forte forte” martā turpina Jans Lauverss un „Needcompany”
Publicitātes foto . Skats no izrādes „Izabellas istaba”
Eiropas kultūras galvaspilsētas laikmetīgā teātra programmu „forte forte” martā turpina flāmu mākslinieks Jans Lauverss un „Needcompany”: Ķīpsalas izstāžu zālē 19. un 20. martā plkst. 19.00 varēs noskatīties izrādi „Izabellas istaba”, pavēstīja LJTI vadītāja Gundega Laiviņa.

Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā Laikmetīgā teātra programma „forte forte” ir Eiropas vadošo režisoru izrāžu sērija gada garumā, kas iekļauta „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Brīvības iela”.

Programmā viesojas mākslinieki, kuri pazīstami visā pasaulē sava unikālā rokraksta dēļ, un izrādes, kuru centrā ir indivīda un varas, personības un masu, mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Programma tika atklāta janvārī ar latviešu režisoram Alvim Hermanim veltītu nedēļu, bet martā tajā viesosies flāmu mākslinieks Jans Lauverss un „Needcompany” ar izrādi „Izabellas istaba”.

Vizuālā, eklektiskā un starptautiskā teātra pionieris Jans Lauverss ir viens no tiem māksliniekiem, kas aizsāka astoņdesmito gadu sākuma radikālās pārmaiņas flāmu teātrī. 1986. gadā kopā ar horeogrāfi Greisu Elenu Barkiju Lauverss nodibināja „Needcompany”, radot tam laikam unikālu teātra estētiku, kas atrodas teātra, dejas, performances, vizuālās mākslas robežteritorijā.

 

„Needcompany” ir starptautiska un starpdisciplināra kompānija, kurā darbojas dažādu tautību un dažādu jomu mākslinieki, visi līdzdalīgi izrāžu veidošanā. Gleznotāja izglītība ir spēcīgi ietekmējusi Lauversa pieeju teātrim un izskaidro viņa augsti individuālo teātra valodu, kas daudzējādā ziņā joprojām ir inovatīva.

Galvenās Lauversa izrāžu iezīmes ir caurspīdīga, domāšanas piepildīta aktierspēle, spēlēšanas un nespēlēšanas paradoksa izpēte, laikmetīgās dejas, teātra, literatūras, vizuālās mākslas un dzīvās mūzikas sintēze vienotā mākslas darbā.

Pēdējā laika iezīmīgākais „Needcompanydarbs ir triloģija „Sad Face/Happy Face”, kas pēta dažādus stāsta stāstīšanas veidus. Šīs triloģijas pirmais darbs ir „Izabellas istaba”. Kopš 2009. gada Jans Lauverss un „Needcompany” ir Vīnes Burgtheater rezidējošie mākslinieki. Nesen starptautiskā aptaujā Lauverss līdzās Alvim Hermanim, Romeo Kasteluči, „Rimini Protokoll” un citiem tika ierindots šībrīža ietekmīgāko Eiropas teātra personību desmitniekā.

Izrāde „Izabellas istaba”, kas tiks izrādīta Ķīpsalas izstāžu zālē 19. un 20. martā plkst. 19.00, ir veltījums Jana Lauversa tēvam – arheoloģijas un antropoloģijas amatierim Feliksam Lauversam, kurš pēc nāves dēlam atstāja mantojumā vairākus tūkstošus artefaktu, pārsvarā no Āfrikas. Izrādes centrā ir lieliskās flāmu aktrises Viviānas de Meinkas tēlotās Izabellas dzīvesstāsts, kas aptver teju visu 20. gadsimtu – Pirmo un Otro pasaules karu, Hirosimu, koloniālismu, modernās mākslas attīstību, ceļojumu uz mēnesi, Deivida Bovija „Ziggy Stardust”, trūkumu un badu Āfrikā. 94 gadus vecā un pilnīgi aklā Izabella izstāsta, izdejo un izdzied savu dzīvi kopā ar visiem, kas viņai bijuši svarīgi, bet nu sen jau kā miruši – ar audžuvecākiem Annu un Artūru, ar kuriem kopā pavadīta bērnība bākā uz salas, ar mīļākajiem Aleksandru un Franku.

Eiropas laikmetīgā teātra ainavā „Izabellas istaba” ir unikāls gadījums, jo tiek spēlēta jau desmito gadu (tās pirmizrāde notika 2004. gadā Aviņonas festivālā). Apceļojusi visu pasauli, pagājušogad veikusi iespaidīgu turneju Ķīnā un Taivānā, nu „Izabellas istaba” ir nokļuvusi Rīgā.

Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā par 15 eiro un 10 eiro (skolēniem, studentiem, pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti).

Vairāk informācijas vari atrast šeit un „Rīga 2014”.

0 komentāri

Komentāru nav