„Rīga 2014” programma: piedalies un veido kultūrvidi pats!

„Rīga 2014” programma: piedalies un veido kultūrvidi pats!
Kaspars Garda, Rīga 2014
Kā zināms, kultūra rodas ne tikai spožos opernamos, galerijās, koncertzālēs un muzejos. Kultūra sākas ar tīru durvju priekšu, sakoptu pagalmu un prieku par paša radīto, audzēto un veidoto. Piedalies un veido kultūrvidi sev apkārt – tu un tagad! Piedāvājam „Rīga 2014” programmas pasākumu izlasi, kuros Rīgas iedzīvotāji, lieli un mazi, var iesaistīties un radīt paši.

„Lielās talkas” pagalmu sakopšana un labiekārtošana
Rīgas apkaimju pagalmi. 26. aprīlis

Jau iepriekšējos gados ar labiem panākumiem pavasara „Lielās talkas” laikā kopā ar jaunajiem dizaineriem un arhitektiem tika sakopti un labiekārtoti vairāki Rīgas mikrorajonu daudzdzīvokļu namu pagalmi. Arī 2013. gada rudenī tika izvēlēti četri pagalmi, kuros „Lielās talkas” laikā, iedzīvotājiem sadarbojoties ar arhitektiem un dizaineriem, tiks tīrīts, stādīts, krāsots, uzstādītas jaunas iekārtas u. c. Šo pagalma pārvērtību priekšnoteikums – pašu iedzīvotāju iniciatīva un aktīva dalība.

Tematiskā līnija – „Izdzīvošanas komplekts”.

„Rīgas paš | portreti” radošās darbnīcas
Rīgas apkaimes, reizi mēnesī, sekojiet līdzi informācijai mūsu portālā!

Mulsinoši, interesanti, aizraujoši, jautri – apmēram tāda ir sajūtu gamma, ja veido savu foto pašportretu. Tieši to – radīt pašam savu fotoattēlu profesionālu fotogrāfu uzraudzībā un izmēģināt dažādas fotografēšanas metodes – piedāvā mobilā „Rīgas paš | portreti” darbnīca, kas ik mēnesi notiek dažādās Rīgas apkaimēs. Līdz šim pašportretu darbnīcas norisinājušās Bolderājā, Juglā, Purvciemā un citur. Galvenais pašportretu medijs ir fotogrāfija, kuru iespējams kombinēt ar citām metodēm – autobiogrāfisku rakstīšanu, zīmēšanu, performanci, komiksiem utt.

Tematiskā līnija – „Ceļu karte”.



 

Dizaina projekts „Garā pastaiga”
Īres dzīvoklī Rīgas klusajā centrā un piecās Rīgas apkaimēs. No aprīļa līdz oktobrim.

„Garā pastaiga” ir dizaina projekts, kas veltīts cilvēka dzīves trim posmiem: bērnībai, briedumam, vecumdienām. Tā mērķis ir parādīt dizaina lomu konkrētai cilvēku vecuma grupai un vajadzībām un to, ka vide, kurā cilvēks uzturas, var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti. Projekts sastāv no trim daļām: „Vecumdienas” (2. līdz 30. aprīlis), kur kādā īres dzīvoklī Rīgas klusajā centrā tiks iekārtota vecumdienām piemērota telpa. Tā piedāvās gan publiskas aktivitātes, gan iespēju iejusties vecumdienās pašam, „Vingrotava” (1. līdz 31. maijs) – vides labiekārtojums ar piecām jaunām publiskajām vingrotavām pilsētas apkaimēs, „Kidsroomzoom” (1.–31. oktobris) – bērniem domāts dizaina projekts, tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību bērnu rotaļlietu un mēbeļu dizainam, kas attīsta bērna intelektu un ķermeni.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

Projekts „Iesakņotāji”
21. līdz 27. aprīlis, vieta tiks precizēta. (Norises datumi var tikt mainīti atkarībā no laikapstākļiem.)

Projekts „Iesakņotāji” apvieno gan draudzību, gan zināšanas – tajā tiek iesaistīti Rīgas skolu jaunāko klašu skolēni, kuri tiekas ar senioriem, kas dzīvo sociālās aprūpes centros. Visi izvēlēti pēc vienkārša principa – interese un vēlme par dārzkopību un ar to saistītām lietām. Kopīgi tiek sēti un audzēti dažādi augi – puķes un dārzeņi, kuru stādi vēlāk krāšņos ne tikai sociālā aprūpes centra teritoriju, bet arī pilsētvidi. Jau pagājušajā gadā notika „Iesakņotāju” pilotprojekts, kurā tika iesaistīti 10 bērni un sociālās aprūpes centra „Ezerkrasti” iemītnieki. Savukārt šogad „Iesakņotāji” dosies uz vairākām Rīgas apkaimēm, lai tur savestu kopā bērnus un seniorus jaunai draudzībai un izaicinājumiem dārzkopībā. Projekta laikā būs apskatāma arī izstāde „Tagadne”, kas būs stāsts par starppaaudžu solidarizāciju un to, kā ir būt senioram Rīgā un kā aktīvi novecot – seniori runā, seniori dara! Paralēli izstādei risināsies citi pasākumi – diskusijas, koncerti, darbnīcas utt.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.



 

„Draugs podā jeb Kartupeļa dienasgrāmata”
Pieteikšanās savam kartupelim līdz 3. martam

„Draugs podā jeb Kartupeļa dienasgrāmata” ir viens no „Rīga 2014” programmas projektiem, kas domāts jaunāko klašu skolēniem, bet ne tikai – īpašā kartupeļa audzēšanā var piedalīties arī ģimenes un draugu grupas, piesakoties www.kartupelis.lv un saņemot savu, īpaši audzēšanai puķupodā paredzēto kartupeli. Ražas novākšanas laikā kartupeļi tiks svērti un mērīti, un veiksmīgākie audzētāji tiks pie dažādām vērīgām balvām. Paralēli tam top jauns muzikāls uzvedums bērniem „Kartupeļu opera” – par mazā kartupelēna piedzīvojumiem, kartupeļu izcelšanos u.c.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

Izstāde „iRiga”
2014. gada maijs. t/c „Galerija Centrs”

Visu 2013. gadu jau norisinājās sagatavošanās vērienīgajai izstādei "iRiga", ik mēnesi izsludinot kādu noteiktu tēmu un aicinot iedzīvotājus meklēt neparastus Rīgas skatapunktus. Konkurss paredzēts neierobežotam profesionāļu un amatieru lokam – visiem, kam patīk fotografēt. Konkursa noslēgumā tiks atlasītas labākās un interesantākās fotogrāfijas. Tās tiks eksponētas izstādē, kas būs daļa no „Rīgas Fotomēneša”, kas 2014. gadā notiks plānots maijā.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”

Kolektīvā augu stādīšana „Brīvības dārzs”
Brīvības iela 90, 17. maijs līdz 6. septembris

Projekta „Brīvības dārzs” laikā notiks kolektīva augu stādīšanas akcija un seminārs par pilsētas dārza izveidošanu uz palodzēm, balkonos un terasēs. Pasākumā varēs iepazīties ar pilsētas dārzu iekopšanas pieredzi, uzzinot par audzēšanas tradīcijām pilsētā un gūstot praktiskus padomus augu stādīšanā un kopšanā. No praktizējošiem dārzkopjiem varēs gūt padomus un saņemt rokasgrāmatu par augu audzēšanu uz palodzēm, balkonos un terasēs. Rokasgrāmata tiks sagatavota, pamatojoties uz pētījumiem par dārzkopības tradīcijām Rīgā, satura izveidē iesaistot gan mazdārziņu apsaimniekotājus, gan individuālus palodžu un balkonu dārzkopjus.

Tematiskā līnija – „Izdzīvošanas komplekts”.

Augu segas darbnīcas
Vidzemes tirgū, Brīvības ielas 90 nama iekšpagalmā, 31. maijs un 1. jūnijs

Projekts „Augu sega” ir interaktīvs pasākums ar ekoloģisku ievirzi, kura ietvaros var vērot un iesaistīties aizraujošā un radošā aušanas procesā. Franču mākslinieks Žans Simons-Perē (Joanes Simon-Perret) tradicionālajos lupatdeķos iestrādā augu sēklu strēmeles, izveidojot augu segas. Regulāri laistītas, lupatdeķos ieaustās tekstilšķiedras kļūst par sava veida augsni, kurās sēklas sāk dīgt un augt. Pēc to izgatavošanas augu segas būs apskatāmas Vidzemes tirgū, vienlaikus kļūstot par sezonas stādījumiem.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”

„Pagalmu renesanse”
Rīgas apkaimju daudzdzīvokļu namu pagalmi, visu gadu

„Pagalmu renesanse” ir daudzstāvu dzīvojamo kvartālu projekts. Tā mērķis ir kultūras jēdziena izpratnes paplašināšana. Tas ir iedzīvotāju un ainavu arhitektu kopīgs jaunrades process, veidojot pagalmu vidi. Atsaucoties iedzīvotāju ierosmei, pieredzējis ainavu arhitekts izstrādās konkrētā pagalma plānu – nākotnes vīziju un pakāpeniski pagalmā īstenos nepieciešamās pārmaiņas. Vairāk par pieteikšanos lasi – šeit!

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

 

Ideju spēle „Labas vietas TALKA”
Laiks un vieta tiks precizēta

Ideju un koprades darbnīca „Labas vietas TALKA” ir pasākums, kas ar spēles elementu palīdzību ģenerē idejas kādas Rīgas apkaimes publiskās telpas pārveidošanai un uzlabošanai. Jau 2013. gadā kā pilotprojekts „Labas vietas TALKA” norisinājās Sarkandaugavā, kopīgi ar vietējiem iedzīvotājiem izstrādājot Alekša skvēra attīstības koncepciju. Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā „Labas vietas TALKA” notiks Čiekurkalnā un Ziepniekkalnā.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

0 komentāri

Komentāru nav