Likteņspēles „Trubadūrs uz ēzeļa” pirmizrāde – trešdien

Likteņspēles „Trubadūrs uz ēzeļa” pirmizrāde – trešdien
Gunārs Janaitis
23-04-2013 A+ A-
24. aprīlī Latvijas Nacionālā teātra OKartes Jaunajā zālē pirmizrāde – dzejnieka likteņspēle „Trubadūrs uz ēzeļa”. Tā būs izcila latviešu dzeja uz teātra skatuves, kā arī nepelnīti piemirstā latviešu dzejnieka Jāņa Sudrabkalna un aktrises Birutas Skujenieces attiecību stāsts.

„Es mīlu Tevi, mīlu. Neuzticīgs, iebaidīts no ļaudīm, šaubu pilns, es nu esmu sakustējies ledus upē. Es aizeju Tev, Mūžīgajam Pavasarim, līdz. Arvienu dziļāk mani dedzina ilgas pēc Tevis, es iemīlos Tevī vairāk ar katru dienu, es sadegu TevīSauļainā, Vienīgā Biruta, Dievmāte Apstarotā, Svētā,” Birutai Skujeniecei rakstījis Jānis Sudrabkalns. Un citā vēstulē: „Es ar līksmu sirdi atdotu desmit gadus no sava mūža, lai varētu izteikt Tavu spožumu.

Cik man ir grūti, manī smeldz ilgas pēc Tevis un es nevaru, nevaru atrast vārdus Tavai slavai – tie visi ir tik sausi, tik vāji. Es mīlu, mīlumīlu Tevi.”

Jānis Sudrabkalns ir  latviešu dzejnieks, kurš garo padomju periodu tika daudzināts tikai pareizi darinātu, padomju dzimtenei veltītu pantu meistars, apzināti noklusējot viņa estētiski sarežģītās, romantiskās neatkarīgās Latvijas laikā tapušās vārsmas un humoristisko dzeju, ko Jānis Sudrabkalns rakstīja ar Olivereto vārdu. Tādējādi viņa dzejas mantojuma labākā un būtiskākā daļa palikusi plašai publikai nepazīstama, jo virsū uzslāņojies padomju konjunktūras garā tapuši darbi trīsdesmit gadu garumā, atšķirībā no Aleksandra Čaka, kura liktenis bija tikpat traģisks, bet kurš padomju laiku piedzīvoja vien piecus gadus.

Valda Lūriņa iecere bija iestudēt Jāņa Sudrabkalna mīlas liriku, saliedējot to vienotā uzvedumā ar plašākai publikai mazzināmajām dzejnieka un aktrises Birutas Skujenieces mīlestības vēstulēm.

Izrādē skan Raimonda Paula oriģinālmūzika, scenārija autors – Jānis Peters, režisors – Valdis Lūriņš, lomās Dita Lūriņa, Gundars Grasbergs un Mārtiņš Brūveris. Pie klavierēm – Raimonds Pauls.

Izrādes scenogrāfs Ivars Noviks, kostīmu māksliniece Kristīne Abika.

0 komentāri

Komentāru nav