„Rīga 2014” atklāšana plaši atspoguļota ārvalstu medijos

„Rīga 2014” atklāšana plaši atspoguļota ārvalstu medijos
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Grāmatu draugu ķēde – akcija „Gaismas ceļš”
Mēnesi pēc „Rīga 2014” atklāšanas Latvijas Institūts apkopojis publikāciju un reportāžu skaitu par Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanu, kas atspoguļota 408 dažādos sižetos 42 pasaules valstīs.

Par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu sižetus un publikācijas veidojuši ASV, Krievijas, Ķīnas, Austrālijas, Japānas, Vācijas, Lielbritānijas, Francijas, Portugāles, Itālijas, Igaunijas, Lietuvas, Beļģijas, Austrijas, Horvātijas, Zviedrijas, Kanādas, Slovākijas, Izraēlas, Īrijas, Spānijas, Armēnijas, Ukrainas, Lihtenšteinas, Šveices un citu valstu pārstāvji.

Ziņas par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu ir sasniegušas arī eksotiskas valstis – Filipīnas, Ēģipti, Malaiziju un Indiju.

TV sižeti veidoti tādās televīzijās kā Vācijas ZDF un NRD, „Euronews” Krievijas TV „Kultūra” un 1. kanāls, Zviedrijas SVT, Igaunijas EER, Polijas TVP, Francijas - Vācijas „Arte” un citās, kopumā 40 televīzijās.

Skaties ZDF sižetu par Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanu šeit!

Ziņas par „Rīga 2014” izskanējušas arī 21 radio reportāžā, tostarp tādās lielākās Eiropas valstu radiostacijās kā Austrijas ORF, Francijas „Radio France”, Polijas Radio 1, Lielbritānijas BBC Radio 3 un 4, Itālijas „Rai 1”.

Par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu ir rakstījuši lielākie ārvalstu drukātie mediji un ziņu aģentūras.

Viens no vecākajiem Lielbritānijas nedēļas izdevumiem „The Spectator” 8. februāra drukātajā versijā raksta: „Rīga – Hanzas savienības osta – bijusi gan vāciešu, gan poļu, gan zviedru un krievu pakļautībā. Jau kopš viduslaikiem tā ir starptautiska pilsēta, un 2014. gada programma ir apliecinājums tās kosmopolītiskajai dabai...”. Visemocionālākais notikums līdz šim programmā ir bijusi Grāmatu draugu ķēde. Izdevuma žurnālists Viljams Kuks arī atgādina par 1989. gadu, kad miermīlīgā vienotības akcijā „Baltijas ceļš” stājās divi miljoni cilvēku.

Rakstā „Vai laba doma šķiest naudu Eiropas kultūras galvaspilsētām?” (Is it a good idea to splash money on European cities of culture?) V. Kuks arī analizē tūrisma statistiku, tēriņus Eiropas kultūras gadam un iespējas to atpelnīt: „Līdzšinējās Eiropas kultūras galvaspilsētas palielinājušas tūristu skaitu par 12 procentiem. Turklāt, lai kvalificētos par Eiropas kultūras galvaspilsētu, nav jābūvē jaunas ēkas, kā, piemēram, stadioni vai sporta halles olimpiāžu vai Pasaules kausa spēļu gadījumā. Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas budžetu veido vairākas daļas – 24 miljoni eiro valsts un pašvaldības finansējuma, 2,5 miljoni eiro sponsoru ieguldījuma un 1,5 miljoni eiro ES finansējuma. Latvijas tūrisma industrija ienes 476 miljonus eiro gadā. Piecu procentu pieaugums segs Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas izmaksas.”

Savukārt pasaulē populārā Lielbritānijas mediju koncerna BBC Radio 3 reportāžā akcentēts, ka Rīga ir vissaistošākā no Baltijas valstu galvaspilsētām un tās programma Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam veidota emocionāli piepildīta.

Arī prestižais izdevums „News York Times” galveno uzmanību pievērsis Grāmatu draugu ķēdei – akcijai „Gaismas ceļš”, paužot sajūsmu par cilvēkiem, tostarp bērniem un senioriem, kas -12 grādu temperatūrā stājās dzīvajā ķēdē, lai padotu grāmatas uz jauno bibliotēkas ēku, ko projektējis Latvijā dzimušais amerikāņu arhitekts Gunārs Birkerts.

Līdzīgi par Grāmatu draugu ķēdi rakstījušas arī ASV starptautisko ziņu aģentūras „Global Post”, ziņu aģentūra AFP, Dānijas „Politiken”, Šveices „Luzerner Zeitung”, „Reuters” un citi. Vāciski runājošo valstu mediji izcēluši Rīgas saistību ar pasaulslaveno komponistu Rihardu Vāgneru un operas „Rienci” jauniestudējumu.

„Rīga staro kā Eiropas kultūras galvaspilsēta,” akcentējis „Euronews”, savukārt Vācijas ziņu aģentūra DPA līdzās nostādījusi gan eiro valūtas ieviešanas faktu, gan Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanu.

Par „Rīga 2014” programmu tā raksta: „Programmā iekļauti daudzi notikumi, kas piemin valsts vēsturi. Tie, kas atvēlēs nedaudz laika arī muzejiem, uzreiz sapratīs, kāpēc.”

Savukārt ietekmīgā ziņu medija „Huffington Post” Kanādas versija ierindojusi Rīgu starp desmit 2014. gada interesantākajiem ceļojumu galamērķiem.

Ķīnas ziņu aģentūra „Xinhua” ziņoja, ka Rīga kā Eiropas kultūras galvaspilsēta būs skatuve visdažādākajām kultūras un mākslinieku grupām no daudzām pasaules valstīm. Savukārt Krievijas TV „Kultūra” akcentējusi, ka jaunais statuss Rīgai atļaus iepazīstināt starptautisko sabiedrību ar savām tradīcijām un kultūru, kā arī plaši atspoguļot zinātniskos sasniegumus.

0 komentāri

Komentāru nav