„Sarunas muzejā” – Boltanska fenomens

„Sarunas muzejā” – Boltanska fenomens
Kaspars Garda, Rīga 2014
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē „Arsenāls” svētdien, 16. februārī, plkst. 15.00 laikmetīgās mākslas eksperte, mākslas zinātniece Astrīda Rogule aicina uz „Sarunu muzejā”, veltītu franču māksliniekam Kristianam Boltanskim un viņa konceptuālajai mākslai.

Kā informēja LNMM reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva, muzeja īpašais viesis būs Latvijas konceptuālisma pārstāvis Leonards Laganovskis.

Franču laikmetīgās mākslas meistara Kristiana Boltanska personālizstāde, kas šobrīd apskatāma LNMM izstāžu zāles „Arsenāls” otrajā stāvā, ir viens no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas programmas nozīmīgākajiem notikumiem, kas tapis sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā. Rīgā Boltanskis prezentē divus pasaulē plašu atzinību guvušus mākslas projektus – videodokumentāciju „Starp laikiem” („Entre Temps”) un radošo pētījumu „Sirdspukstu arhīvs” („Archives du Coeur”), kurā var piedalīties ikviens izstādes apmeklētājs.

„Sarunās muzejā” uzdos jautājumus – Kas ir „Boltanska fenomens”? Kā Boltanskis kļuvis un kāpēc ir tik pazīstams pasaules mākslas izstāžu apmeklētājiem?

Kur slēpjas atslēga viņa darbu atpazīstamībai, kas rafinētiem mākslas speciālistiem šķiet pārspīlēta? Kas ir konceptuālisma pamatā, un kādas ir tā raksturīgākās iezīmes? Kā tapa projekts-izstāde „Sirdspukstu arhīvs”, un kāpēc mēs runājam par „Rīgas versiju”?

Atbildes uz jautājumiem sniegs izstādes kuratore A. Rogule, veidojot informatīvi piesātinātu stāstījumu par Boltanski un viņa radošo darbību, izceļot mākslinieka daiļradei būtiskos aspektus. Laganovskis, kurš Latvijas mākslā pazīstams kā konsekvents konceptuālisma un postmodernisma pārstāvis, papildinās laikmetīgās mākslas ainu no „iekšpuses”, daloties ar savām idejām un atklājumiem, kas radās, pētot tekstualitātes un vizualitātes attiecību jautājumu.

Kristians Boltanskis dzimis 1944. gadā un ir viens no pasaulē pazīstamākajiem mūsdienu Francijas māksliniekiem.

Viņa darbi ir bijuši eksponēti daudzos pasaules mākslas muzejos un galerijās, tostarp Modernās mākslas muzejā Parīzē, Vīnes Kunsthalle, Eindhovenas pilsētas muzejā, Vaitčapelas galerijā Londonā, Laikmetīgās mākslas muzejā Čikāgā, Laikmetīgās mākslas muzejā „Kiasma” Helsinkos, kā arī Ludviga muzejā Ķelnē.

Mākslinieks piedalījies prestižākajās laikmetīgās mākslas skatēs – 1972. un 1986. gada „Documenta”, 1993., 1996. un 2011. gada Venēcijas biennālē. Boltanskis dzīvo Parīzes piepilsētā Malakovā.

Boltanskis darbos apvieno personisko skatījumu ar antropologa, etnogrāfa un sociologa cienīgu izpēti par tādiem ikvienam cilvēkam svarīgiem jautājumiem kā nāve, zaudējums, izzušana, personīgā un kopējā atmiņa. Autors nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu.

Izstāde LNMM mākslas muzejā „Arsenāls” skatāma līdz 2014. gada 20. aprīlim.

LNMM izglītības programma „Sarunas muzejā” piedāvā mākslas un kultūras interesentiem vienreizēju un aizraujošu iespēju kādā pēcpusdienā baudīt mākslu, veidot un bagātināt savu viedokli kopā ar dažādiem mākslas jomas speciālistiem. „Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija, stāstījums, diskusija muzeja ekspozīcijā. Dalība pasākumā bez iepriekšējas pieteikšanās, iegādājoties ieejas biļeti izstādē.

0 komentāri

Komentāru nav