Daces Lambergas monogrāfija „Rūdolfs Pērle”

Daces Lambergas monogrāfija „Rūdolfs Pērle”
Publicitātes foto / Neputns
17-02-2014 A+ A-
Izdodot grāmatu par latviešu mākslinieku Rūdolfu Pērli, apgāds „Neputns” sāk jaunu grāmatu sēriju „Latvijas mākslas klasika”.

„Daces Lambergas mazā monogrāfija „Rūdolfs Pērle” ir „Neputna” ilgi lolotās ieceres – grāmatu sērijas „Latvijas mākslas klasika” – īstenošanas priekšvēstnesis. Runa ir par neliela izmēra grāmatu virkni, kas ērti uztveramā veidā vismaz minimāli ļautu iepazīt mūsu mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Viegli pieejama pamatinformācija, kas aizpildītu joprojām aktuālos „baltos laukumus” mūsu kultūrapziņā,” jauno grāmatu sēriju raksturo „Neputna” galvenā redaktore, mākslas zinātniece Laima Slava.

Līdzīgi kā „Neputna” laikmetīgās mākslas sērija „Studijas bibliotēka”, arī „Latvijas mākslas klasika” iekļauj pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Atraktīvs papildinājums grāmatas beigās ir laika josla, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības. Šogad plānots izdot vēl sešas grāmatas „Latvijas mākslas klasikas” sērijā.

Rūdolfs Pērle kā pirmais nav izvēlēts nejauši. Mākslas muzejā „Rīgas Birža” ir atklāta unikāla izstāde, kurā vienkopus skatāmi Rūdolfa Pērles un lietuviešu simbolista Mikalojus Konstantina Čurļoņa darbi. Turklāt Rūdolfa Pērles vārds pasaulē izskanējis ne vienu reizi vien. Šī grāmata beidzot sniegs iespēju iepazīties ar Pērli arī tepat Latvijā.

Par Rūdolfu Pērli grāmatas autore, mākslas zinātniece Dace Lamberga saka, ka līdzīgs latviešu mākslā viņam nav neviens. „Rūdolfs Pērle kā personība un kā mākslinieks bija izteikts savrupa radošā ceļa gājējs, spilgti individuāls, sevī noslēgts, ne ar vienu citu nesajaucams radošs gars. Gleznotāja būtībai bija tuva latviskā mentalitāte, taču mākslā viņš ļāva valdīt vispārcilvēciskām tēmām un noskaņām, kas stāv pāri zemju robežām un tautu atšķirībām.” Pērles daiļrade saistāma ar simbolisma virzienu. Tiek pat uzskatīts, ka viņš ir vienīgais īstais simbolists latviešu mākslā. Pērles ainavu zīmējumos, eļļas un akvareļa gleznojumos dominē savdabīgi rēgainu, fantastisku tēlu un nereālu formu pasaule. Tomēr kā atsevišķu jaunrades posmu gribētos izcelt arī Pērles puķu akvareļgleznojumus. Latviešu 20. gadsimta sākuma mākslā neatradīsim nevienu citu gleznotāju, kuru tā saistītu ziedu netverami fantastiskās formas, maigā krāsainība.

Zināms, ka Rūdolfs Pērle par vienu no laikmeta nozīmīgākajiem māksliniekiem atzinis Mikaloju Konstantinu Čurļoni. Lai gan laikabiedri, abi mākslinieki tā arī dzīvē netikās.

Māksliniece: Anta Pence. Apjoms: 96 lpp. Izdevums tapis sadarbībā ar SIA „Alfor”, Valsts Kultūrkapitāla fondu un Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Grāmatu iegādāties var „Neputna galerijā” Tērbatas ielā 49/51, Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī interneta veikalā „www.neputns.lv”.

0 komentāri

Komentāru nav