Mūžībā aizgājusi grāmatu autore un ilustratore Margarita Stāraste

Mūžībā aizgājusi grāmatu autore un ilustratore Margarita Stāraste
LETA . Margarita Stāraste
Mūžībā aizgājusi bērnu pasaku grāmatu autore un ilustratore Margarita Stāraste, kura februāra sākumā nosvinēja savu 100 gadu jubileju, aģentūrai LETA apstiprināja izdevniecības „Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka.

Nozīmīga vieta latviešu bērnu literatūrā ir autores radītajiem pasaku tēliem – Zīļukam, piparkūku vīriņam Kraukšķītim „Ziemas pasakā” un zinātkārajām meitenēm – Tincei Stārastes darbā „Tince grib mācīties” un Ieviņai Zentas Ērgles darbā „Ieviņa Āfrikā”.

M. Stāraste mirusi šorīt plkst. 8.30. Rakstniece vēlējusies, lai viņas pēdējā atdusas vieta būtu Pirmo meža kapu mākslinieku kapu kalniņā, un pašlaik tiek kārtotas nepieciešamās formalitātes, lai to īstenotu, stāstīja Kilbloka.

1942.gadā Stāraste sākusi rakstīt un ilustrēt savas bērnu grāmatas. Viņa kopumā sarakstījusi 20 grāmatas. Jau ar pirmajiem izdevumiem Stārastes talantu novērtēja gan lasītāji, gan Miķelis Goppers "Zelta ābelē", gan Helmars Rudzītis apgādā "Grāmatu draugs".

Stārastes populārākās grāmatas ir "Balti tīri sniega vīri", "Ziemassvētku pasakas", "Zīļuks", "Pasaku ābece" un "Lācīša Rūcīša raibā diena". Viņas grāmatas ir tulkotas citās valodās, tostarp poļu, lietuviešu, angļu, vācu, krievu un japāņu. Stāraste ir līdzautore 1994.gadā iznākušajam lībiešu tautasdziesmu krājumam "Urū! Rurū!", kas tika izdots latviešu un lībiešu valodā. Kopumā māksliniece ir ilustrējusi aptuveni 100 gan pašas, gan citu autoru sarakstītas grāmatas – pasakas, tēlojumus, dzejoļus, kā arī tautasdziesmas.

Māksliniece ir veidojusi dekorācijas arī savu darbu iestudējumiem Latvijas Leļļu teātrī un Jaunatnes teātrī.

Pēc Margaritas Stārastes pasakas motīviem tapusī režisores Daces Rīdūzes animācijas filma "Zīļuks" iekļauta 61.Berlīnes kinofestivāla programmā.

Stāraste bija precējusies ar koktēlnieku Kārli Stārastu laikā no 1941. līdz 1969.gadam, taču vīrs no ģimenes aizgājis jau 1950.gadā. 1993.gadā viņa apprecējusies ar nīderlandieti, jaunības mīlu Gerritu Bordevīku, ar kuru bijusi precējusies līdz viņa nāvei 2000.gadā. Nīderlandē Stāraste dzīvojusi no 1992. līdz 2000.gadam.

1982. gadā Stāraste saņēmusi literāro balvu „Pastariņa prēmija”, savukārt 1999. gadā viņas devums bērnu daiļliteratūrā un nopelni valsts labā novērtēti ar Triju Zvaigžņu ordeni.

0 komentāri

Komentāru nav