„Rīga 2014” programma: pasākumi bērniem un jauniešiem

„Rīga 2014” programma: pasākumi bērniem un jauniešiem
LETA
„Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā piedāvā plašu programmu. No neapstrīdamas klasikas līdz mūsdienīgai jaunradei, no pasaules vēriena līdz skaistam mazumiņam – starp vairāk nekā 200 programmas pasākumiem kaut ko, kur sirdi piesiet, atradīs ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis, tomēr vissvarīgākā mūsu auditorija ir bērni un jaunieši, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas gada vēstījumu nesīs un attīstīs tālāk.

Lai gan gandrīz katrā „Rīga 2014” pasākumā ir domāts arī par bērnu un jauniešu dalību, turklāt šovasar atkal dažādi pasākumi plānoti kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”, kurā tāpat kā pērn būs arī īpašs, bērnu kultūras aktivitātēm atvēlēts laiks. Taču „Rīga 2014” programmas sešās tematiskajās līnijās iekļauti vairāki notikumi, kas atbilstoši tieši jauno kultūras veidotāju un patērētāju gaumei un īpaši aicina bērnus un jauniešus pašiem radīt un izdzīvot Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu.


„Kartupeļu opera”  
No 2014. gada marta līdz septembrim

Vēl līdz 3. martam jaunāko klašu skolēni, ģimenes un draugu grupas var pieteikties savam īpaši audzēšanai puķupodā selekcionētajam kartupelim, ko maija sākumā, kad kārtīgi zemnieki kartupeļus liek vagā, varēs „tupināt” podā, bet septembrī novākt savu pirmo „podiņkartupeļu” ražu. Par projektu „Draugs podā jeb Kartupeļa dienasgrāmata” jau iepriekš esam rakstījuši, bet tā ir tikai daļa no lielās „Kartupeļu operas”. Paralēli jau darboties sākusi mājaslapa www.kartupelis.lv, kur ikviens jaunais dārzkopis varēs reģistrēt sava kartupeļa profilu, izglītoties kartupeļu audzēšanas un pagatavošanas gudrībās un, kas nav mazsvarīgi, mācīties labas uzvedības pamatus interneta vidē. Par godu kartupelim patiešām tiks iestudēta arī īsta opera, ko veido dzejniece Inese Zandere, komponists Valts Pūce, kā arī pazīstamais nīderlandiešu režisors Jans Villems van den Boss.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

„Rīgas kino”
Rīgas apkaimes

Skolu un studējošajai jaunatnei domātās kino darbnīcas jau pilnā sparā notiek, un jaunieši Rīgas apkaimēs pieredzējušu kinoprofesionāļu vadībā apgūst filmu veidošanas smalkumus. Kopīgi top jauni kinodarbi dažādos žanros, kas stāsta par dzīvi dažādās Rīgas apkaimēs. Filmu darbnīcās jaunieši ar kinoprofesionāļu palīdzību apgūst iemaņas filmēšanā un uzņem īsfilmas par savu apkaimi. Jauniešu izveidotās īsfilmas kopā ar labākajām iepriekšējo gadu filmām par Rīgu tiks demonstrētas plašai publikai dažādos „Rīga 2014” pasākumu laikā. Atgādinām, ka šajās dienās ir sākusies meistardarbnīca Daugavgrīvā kopā ar režisoru Mārtiņu Graudu, bet www.rigaskino.lv ir iespējams pieteikties nākamajai darbnīcai ar Dzintaru Dreibergu, kas notiks martā, Purvciemā.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”. 

Konference „Pasaule bilžu grāmatā”
2014. gada 2. aprīlis, Latvijas Nacionālā bibliotēka

Starptautiskā konference „Pasaule bilžu grāmatā” notiks 2014. gada 2. aprīlī – Starptautiskajā bērnu grāmatu dienā. Konferences dalībnieki būs rakstnieki, mākslinieki, tulkotāji, literatūras un mākslas pētnieki, izdevēji un visi, kas ikdienā veido kontaktu starp bērnu un grāmatu – bibliotekāri, pedagogi, žurnālisti. Vienlaikus notiks arī aktivitāšu programma bērniem, ko vadīs Latvijas un citu valstu mākslinieki.

Reizē ar starptautisko konferenci tiks rīkota arī izstāde „Attēlu stāsts”, kurā eksponēs Baltijas jūras reģiona valstu bilžu grāmatu 1. kvadriennāles dalībnieku-mākslinieku ilustrācijas un satura koncepts iecerētai grāmatai. Galvenā balva – grāmatas pasūtījums, tulkojums un izdošana izplatīšanai iesaistīto valstu bibliotēkās.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

Projekts „Iesakņotāji”
2014. gada 21. līdz 27. aprīlis, vieta tiks precizēta. (Norises datumi var tikt mainīti laikapstākļu dēļ.)

Projekts „Iesakņotāji” kopā saved jaunāko klašu skolēnus, seniorus un jaunos dizainerus. Visus viņus vieno interese par dabu un dārzkopību. Tā ir draudzīga tikšanās, kurā seniori nodod tālāk zināšanas, bet bērni dāvā savu dzīvesprieku un aizrautību, savukārt dizaineri izdomā, kā to visu vēlāk parādīt citiem pilsētvidē un senioru mītnes vietās sociālās aprūpes centros. Savukārt šogad „Iesakņotāji” dosies uz vairākām Rīgas apkaimēm, lai tur savestu kopā bērnus un seniorus jaunai draudzībai un izaicinājumiem dārzkopībā. Projekta laikā būs apskatāma arī izstāde „Tagadne”, kas būs stāsts par starppaaudžu solidarizāciju un to, kā ir būt senioram Rīgā un kā aktīvi novecot – seniori runā, seniori dara! Paralēli izstādei risināsies citi pasākumi – diskusijas, koncerti, darbnīcas utt.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”. 

Bērnu Eiropas karnevāls
2014. gada 1. jūnijs, Rīgas centra parki

1. jūnijā – Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā – Rīgas centra parkus pieskandinās Bērnu Eiropas karnevāls. Tas būs izklaidējošs un izglītojošs pasākums, kas bērniem stāstīs par Eiropas daudzveidību, kultūru un tradīcijām. Pasākumā būs plaša izklaidējoša programma, kas aizraujošā veidā ļaus sajust un izdzīvot „bērnu Eiropu” – tās rotaļas, tradīcijas, tērpus, literatūru, gardumus, mūziku u. c.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

„Mūzika, deja piedzīvojums!”
2014. gada 21. un 22. jūnijs, Latvijas Nacionālā opera

Projekts „Mūzika, deja piedzīvojums!” ir daļa no VSIA „Latvijas Koncerti” rīkotā „Rīgas festivāla”, kas jau kļuvis par stabilu Rīgas kultūrdzīves tradīciju jūnijā. Jau kopš 2013. gada vasaras top profesionāls priekšnesums, kurā iesaistīti bērni, kas saskārušies ar dzīves grūtībām ģimenēs, un riska grupas bērni. Muzikālajā izrādē piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un aptuveni 100 Rīgas Dienas centru aprūpē esoši bērni vecumā no astoņiem līdz 18 gadiem. Uzvedumu veido norvēģu režisore Sigrida Strema Reibo (Sigrid Strøm Reibo), horeogrāfs un deju pedagogs Agris Daņiļevičs un zviedru diriģents Kristians Lindbergs (Christian Lindberg). Tiks izmantoti fragmenti no amerikāņu komponista Leonarda Bernsteina skaņdarbiem „Westside Story”, „Candide”, „On the Town” u. c.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

Mākslas projekts „Spēka pote”
2014. gada septembris

„Spēka pote” ir mākslas projekts Rīgas skolām, kurā, sadarbojoties māksliniekiem un skolēniem, taps kāds paliekošs, tieši konkrētajai skolai radīts mākslas darbs. Jau 2013. gadā notika skolu pieteikšanās un atlase šim projektam, savukārt projektu izstrāde un īstenošana notiks 2014. gada skolēnu vasaras brīvlaikā. Projektā piedalīsies mākslinieki no valstīm, kas atrodas Baltijas jūras krastos. Par dalībniekiem kļuvuši Rīgas sadraudzības pilsētu Brēmenes (Vācija), Stokholmas (Zviedrija), Tallinas (Igaunija), Viļņas (Lietuva), Sanktpēterburgas (Krievija), Pori (Somija), Olborgas (Dānija), Varšavas (Polija) un Rīgas mākslinieki. „Spēka potes” mākslas darbi tiks atklāti līdz ar jaunā mācību gada uzsākšanu – 2014. gada septembrī.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”. 

„Gribu iet uz bibliotēku”
2014. gada 8. septembris

Jaunā Gaismas pils nākotnē gaidīs arī mazos lasītājus, tieši tāpēc 8. septembrī –  Starptautiskajā rakstpratības dienā – notiks dzīvespriecīgs karnevāla gājiens bērniem „Gribu iet uz bibliotēku”. Bērni aicināti tērpties un iejusties savas iecienītākās grāmatas varoņu tēlos, lai kopā ar atbalstītājiem veiktu simbolisku gājienu pāri Akmens tiltam no Rātslaukuma uz LNB jauno ēku.

Bērni dosies uz jauno bibliotēku – „Stikla kalnu”, lai atmodinātu tur dusošo Saulcerīti. Uz Akmens tilta gājiena dalībnieki „cīnīsies” ar septiņiem kraukļiem, kas Saulcerīti apsargās. Kraukļi ir aizspriedumi par bērniem un lasīšanu, kas gājiena laikā tiks lauzti. LNB jaunajā ēkā bērni ar savas gudrības un atjautības palīdzību atmodinās Saulcerīti.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

„Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu” un konkurss jauniešiem

Žaņa Lipkes memoriāls

„Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu” ir daļa projekta „Balsis no tumsas jeb Žaņa Lipkes riņķa kvadratūra”. Tā būs grāmatiņa bērniem, kas dos iespēju viņiem saprotamā veidā runāt par sarežģītajiem Otrā pasaules kara notikumiem. Grāmatas teksta autore – dzejniece, bērnu grāmatu autore Inese Zandere, ilustrācijas – mākslinieks Reinis Pētersons. Grāmatas izdošana plānota 2014. gada septembrī.

Savukārt jauniešiem Žaņa Lipkes memoriāls sadarbībā ar „Rīga 2014” veido projektu „Otrā pasaules kara liecinieki”. Šobrīd jau izvēlēti 10 jaunieši, kas katrs saņems stipendiju ieceres attīstīšanai un unikālu iespēju izveidot videointerviju ar pieredzējušu vēsturnieku un kino profesionāļu palīdzību, izmantojot vismūsdienīgāko profesionālo aparatūru jauniešu televīzijā „chaula.tv”.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

„Rīga – Eiropas krustcelēs”
2014. gada 4. līdz 25. oktobris – sestdienās; Rīgas centra un apkaimju bērnu un jauniešu centros – Bišumuižā, Torņakalnā, Āgenskalnā, Zolitūdē, Imantā, Bolderājā, Vecmīlgrāvī, Sarkandaugavā, Juglā, Teikā, Maskavas forštatē

Projekta „Rīga – Eiropas krustcelēs” laikā Rīgas bērnu un jauniešu centri vedīs Rīgas pilsētas iedzīvotājus, bērnus, viņu (vec)vecākus un viesus Eiropas piedzīvojumā, kas tiks izspēlēts teātra izrādēs, izdziedāts koncertos, zīmēts vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstādēs, fiksēts fotoizstādēs un izdejots dažādu tautu dejās. Atšķirīgo katras valsts kultūrā meklēs arī visi apmeklētāji, iesaistoties un darbojoties radošajās darbnīcās, konkursos un diskusijās.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

 

0 komentāri

Komentāru nav