Šekspīra festivāls: izrādes, tirgošanās, lekcijas, koncerti

Šekspīra festivāls: izrādes, tirgošanās, lekcijas, koncerti
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Šogad, svinot dramaturga Viljama Šekspīra 450 gadu jubileju, Rīgā norisināsies Šekspīra festivāls
Šogad pasaule svin izcilā angļu renesanses dramaturga un dzejnieka Viljama Šekspīra 450. dzimšanas dienu. Arī Latvijā vairākas organizācijas – Britu padome Latvijā, Latvijas Kultūras akadēmija, Dailes teātris, „Veto Magazine” un Cēsu Kultūras un tūrisma centrs – ir apvienojušās, lai ar dažādiem pasākumiem un kultūras notikumiem svinētu Šekspīra jubileju Latvijā, tostarp sarīkojot Šekspīra festivālu, tika pavēstīts ceturtdien preses konferencē.

Šekspīra festivāla producente Leonarda Ķestere atklāja, ka ideja par tā rīkošanu un „Globe” teātra viesizrādi radusies pati no sevis – kā jau visas labas lietas. „Saņēmu e-pastu no Latvijas vēstniecības Lielbritānijā kultūras atašejas Irēnas Hamiltones, kura lūdza palīdzību, sameklējot producentu, kas palīdzētu rīkot teātra „Shakespeare's Globe” viesizrādi Rīgā šā gada maijā. Mana reakcija bija – es taču pati gribu to producēt, jo tas ir mans senākais sapnis kopš skolas laika, kad pirmo reizi uzzināju, kas ir Šekspīra „Globe”! Un pēkšņi uzzinu: viņi vēlas viesoties Rīgā – gadā, kad esam Eiropas kultūras galvaspilsēta, turklāt šis brīnišķīgais teātris pats piesakās braukt ciemos, nevis viņus meklējam un ielūdzam viesoties. Tā ir patiešām lieliska sakritība! Turklāt mūs piekrita atbalstīt „Norvik” banka; tāpat vienojāmies par sadarbību ar Britu padomi, Dailes teātri un Kultūras akadēmiju.

Tāpēc – kādēļ gan lai nerīkotu Šekspīra festivālu? Un tagad mums viss notiek: ir gan Šekspīra gads, gan Šekspīra festivāls, kas norisināsies no 16. līdz 20. maijam.”

Tas sāksies 16. maijā ar jaunā veiksmīgā latviešu režisora Viestura Meikšāna iestudētās Šekspīra lugas „Ričards III” (titullomā – Artūrs Skrastiņš) pirmizrādi Dailes teātrī. „Ļoti gaidām pirmizrādi, kad redzēsim, kāda būs Viestura Meikšāna izrādes koncepcija – vai viņš ir lasījis, ka patiesībā Ričards III, kura mirstīgās atliekas pagājušogad izraka un kurām veica datoranalīzi, bija bez kupra un ļoti skaists vīrietis,” piebilst Leonarda Ķestere.

 

Nākamajā dienā – 17. maijā – Kalnciema kvartālā norisināsies Šekspīra laika tirgus. „Tā ir lieta, kas notiek visā pasaulē, īpaši Anglijā un ASV. Pie mums Šekspīra laika tirgus tiek rīkots „Norvik” bankas valdes priekšsēdētāja Olivera Bramvela iniciatīvas dēļ, jo tieši viņš jautāja – kā tad tā, vai pie mums šis tirgus nenotiks? Atbildējām, ka rīkosim, jo mums ir daudz ko rādīt,” saka producente. Šajā dienā, sākot no plkst. 9.00 rītā līdz pat pēcpusdienai, tirdziņa apmeklētājiem tiks piedāvāti pēc Šekspīra laika receptēm tapuši ēdieni un dzērieni, tāpat varēs baudīt fragmentus no viņa lugām un iepirkšanos tā laika stilā, turklāt paredzēts, ka atmosfēru kuplinās Šekspīra laika tērpos uzposušies cilvēki.

Ap pulksten septiņiem uz skatuves kāps senās mūzikas ansamblis „Ludus”, atskaņojot tā laika mūziku; plkst. 19.30 tiks piedāvāts Šekspīra „Perikla” iestudējums jauno LKA aktieru sniegumā (režisore – Anna Eižvertiņa). „Redzēsim, kā šo izrādi būs izdevies adaptēt tirgus laukumam.

Varbūt pat neapskaņosim skatuvi ar mikrofoniem, lai jaunie aktieri varētu pārbaudīt balsis – vai viņi prot runāt tikpat skaļi kā „Globe” teātra aktieri tajos laikos.”

Programmas turpinājumā ap pusdesmitiem vakarā sāks muzicēt Kambrijas reģiona (Ziemeļrietumu Anglija) jaunās uzlecošās zvaigznes – britu indie-rock grupa „Jakarta Club”. Paredzams, ka pēc plkst. 23.00 varētu notikt Gustava Strengas lekcija par seksu viduslaikos.

„Pirmdien, 19. maijā, noteikti ir jādodas uz Dailes teātri, kur varēs noskatīties „Shakespeare’s Globe” teātra pasaules turnejas „Globe to Globe” izrādi „Hamlets”, ko iestudējuši režisori Dominiks Dromgūls (Dominic Dromgoole) un Bils Bakhērsts (Bill Buckhurst),” par nākamo Šekspīra festivāla pasākumu saka producente, norādot, – uz Rīgas izrādi biļetes iespējams iegādāties par daudz demokrātiskākām cenām nekā Londonas „Globe” teātrī, turklāt, dodoties uz turieni, jārēķinās arī ar lidojuma un nakšņošanas izmaksām. „Dailes teātris ir lielisks partneris, un tiek domāts par to, ka londonieši „Hamletā” varētu izmantot kādu no Dailes teātra dekorācijām.

Londonieši Rīgā rādīs „revidētu” „Hamleta” versiju, jo izrāde būs kompakta un ilgs aptuveni divarpus stundu. Nāciet paši un aiciniet arī citus klausīties īsto Šekspīra valodu brīnišķīgu aktieru brīnišķīgā izpildījumā! Tā ir lieliska iespēja!”

Jāpiebilst, ka nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināts arī izrādes tulkojums latviešu valodā.

Festivāls noslēgsies 20. maijā ar starptautisko konferenci „Šekspīrs: autentiskais un mūsdienīgais” (International Interdisciplinary conference „Shakespeare: Authentic and Contemporary”), kas notiks Dailes teātra Mazajā zālē (sākums – plkst. 10.00).

„Šekspīra personība un daiļrade kalpojusi par būtisku iedvesmas avotu virknei nozīmīgu divdesmitā gadsimta kultūras veidotāju gan pasaulē, gan Latvijā. Arī 21. gadsimtam Šekspīrs ir ne mazāk būtisks, par ko liecina daudzie un daudzveidīgie viņa lugu iestudējumi dažāda mēroga teātros un interpretācijas citu mākslas veidu ietvaros,” teic festivāla producente, norādot, ka konferencē piedalīsies Latvijas un Lielbritānijas Šekspīra pētnieki, teātra režisori un izglītības programmu, mārketinga un auditorijas piesaistes eksperti. Konferences tēmas ietver auditorijas un Šekspīra mantojuma attiecības, viņa nozīmi mūsdienu aktieru un režijas tehnikā, kā arī tiks meklēta atbilde uz jautājumiem – kas Viljamu Šekspīru padara aktuālu 21. gadsimta cilvēkam un kādas ir attiecības starp „autentisko” un „mūsdienīgo” Šekspīru.

Vēl jubilejas gada programma „Šekspīram 450” piedāvās vairākus intriģējošus un saistošus pasākumus visplašākajai auditorijai – videokonkursu jauniešiem, Šekspīra „Perikla” pirmizrādi Starptautiskās teātra dienas ietvaros LKA Teātra mājā „Zirgu pasts” 27. martā, Šekspīra dzimšanas dienas svinības 23. aprīlī kultūrbārā „Vieta” un multimediālu izstādi „Šahspīrs”, lekciju un sarunu ciklu „Mēs un Šekspīrs”, vēsturisko filmu skati Cēsu viduslaiku pilī (8.–10. augusts), filmu programmu, ko rīkos Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs sasaistē ar LKA starptautisko zinātnisko konferenci „Kultūras krustpunkti 2014” (27. oktobris – 2. novembris).

Vairāk informācijas par Šekspīra jubilejas gada programmu vari atrast šeit „Šekspīram 450”.

Biļešu iepriekšpārdošana uz „Shakespeare’s Globe” teātra viesizrādi „Hamlets” sākusies 20. februārī. Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

0 komentāri

Komentāru nav