Latviešu jaunās mūzikas pirmatskaņojumi Eiropā

Latviešu jaunās mūzikas pirmatskaņojumi Eiropā
F64 . Komponists Andris Dzenītis
24-04-2013 A+ A-
Aprīļa beigās Barselonā (Spānija) un Vro (Dānija) izskanēs latviešu komponistu Santas Bušs un Andra Dzenīša darbu pirmatskaņojumi, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Latvijas Mūzikas informācijas centra pārstāve Ināra Jakobone.

25. aprīlī Barselonā festivāla „Festival Mixtur” ietvaros notiks Santas Bušs jaundarba „Lineas de Miró” basklarnetei un marimbai pirmatskaņojums.

Pasūtījumu radīt šo darbu komponiste saņēmusi, uzvarot festivāla izsludinātajā konkursā „Open Call Mixtur 2013”. Pirmatskaņojums notiks Maurisio Kāgelam veltītā monogrāfiskā koncerta ietvaros. Santas Bušs mūzika izskanēs spāņu kolektīva „Ensemble Nü” sniegumā.

Savukārt Andra Dzenīša skaņdarbu „Skices” pāris dienu vēlāk – 27. aprīlī – pirmatskaņos dāņu ģitārists Mikels Andersens.

Koncerts notiks Dānijā, Vro pilsētā, un tajā pirmo reizi ārpus Latvijas izskanēs arī Santas Bušs opuss „Electrocardiogram”. Interesanti, ka Mikels Andersens arī visam koncertam devis šādu nosaukumu – „Elektrocardiograma”.

Jaunā komponiste Santa Bušs (1981) absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur studējusi kompozīciju pie Jeļenas Ļebedevas, Artura Maskata un Rolanda Kronlaka. Santa Bušs studējusi arī Hamburgas Mūzikas un teātra augstskolā (2005–2006) pie prof. Dr. Manfrēda Štankes (kompozīcija) un prof. Georga Hajdu (multimediālā kompozīcija). Jaunā komponiste pilnveidojusi savas prasmes dažādās meistarklasēs gan starptautiskajās jauno mūziķu nometnēs, gan individuālās nodarbībās. Viņa ar panākumiem darbojas arī mūzikas zinātnes un publicistikas jomā,

Santas Bušs mūzika atskaņota gan festivālos Latvijā – „Arēna” un Latvijas Jaunās mūzikas dienā, Lietuvā – festivālā „Youth Chamber Music Days” un citur. Viņas skaņdarbi izskanējuši arī Vācijā, tostarp festivālā „Donaueschinger Musiktage 2007 – Next Generation” un „Usedomer Musikfestival 2010”, kā arī Francijā, Itālijā, Kanādā, Slovēnijā un Lielbritānijā.

Andris Dzenītis (1978) pirmo profesionāļu uzmanību kā komponists izpelnījās 16 gadu vecumā ar sonāti vijolei un klavierēm „Pamestie”. Studējis Vīnes Mūzikas un drāmas augstskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Lietuvas Mūzikas akadēmijā.

Andris Dzenītis tiek uzskatīts par vienu no talantīgākajiem, daudzpusīgākajiem un starptautiski veiksmīgākajiem jaunajiem latviešu komponistiem. Viņš aktīvi darbojas arī publicistikā, mūzikas kritikā un pedagoģijā.

Dzenīša simfoniskais skaņdarbs „Postlūdija. Ledus” bijis nominēts „Lielajai mūzikas balvai 2010”, „Dienas” gada balvai kultūrā un atzīts par „Gada jaundarbu” Latvijas Radio 3 „Klasika” vērtējumā.

0 komentāri

Komentāru nav