„Zinātnes kafejnīcā” stāstīs par domāšanas maģiju

„Zinātnes kafejnīcā” stāstīs par domāšanas maģiju
Kaspars Garda, Rīga 2014 . „Zinātnes kafejnīcas” vadītāja Inese Čakstiņa
Latvijas Universitātes galvenās ēkas kafejnīcā 27. februārī plkst. 18.00 notiks kārtējā „Zinātnes kafejnīca” par tēmu „Maģiskā domāšana”, kurā piedalīsies Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes (LU PPMF) pasniedzēji, kā arī LU doktoranti.

Par domāšanu mēdz saukt prāta norises, garīgās darbības, ar kuru palīdzību tiek modelēta pasaule. Domāšanas analīze ir izziņas psiholoģijas sastāvdaļa.

Bērniem līdz noteiktam vecumam maģiska domāšana ir pilnīgi normāla apziņas attīstības stadija. Tas ir periods, kad bērns vēl nespēj izprast saistību starp dažādiem notikumiem, piemēram, starp pieskaršanos karstām krāsns durvīm un tam sekojošajām sāpēm.

Tas ir periods, kad bērns tic Lieldienu zaķim vai Ziemassvētku vecītim, kad vecāki, citi cilvēki, dzīvnieki vai pat priekšmeti viņam šķiet kā labi vai ļauni burvji.

Vēlāk maģiskā domāšana var izpausties, piemēram, kā tautas ticējumi, dažādas māņticības, ticība ekstrasensiem, horoskopiem un citām okultām parādībām un mācībām, saistības noliegums starp cēloņiem un sekām.

„Zinātnes kafejnīcā” LU PPMF profesors Ivars Austers stāstīs par maģisko domāšanas procesu, vairāk pievēršoties tam, kādā veidā cilvēki analizē viņiem visapkārt pieejamo informāciju. PPMF Psiholoģijas nodaļas docente Inese Muzikante lasīs referātu par to, kāpēc autovadītāji mēdz braukt „kā traki” un ko tur var darīt, savukārt to, kā mūsu domāšanu ietekmē prese, varēs uzzināt doktorantu prezentācijās. Par saviem doktora darbiem stāstīs Laura Uzule „Kurzemes reģionālie laikraksti: žurnālistika, žurnālista profesionālā identitāte (1980–2010)” un Sandra Murinska – Gaile „Latgales reģiona prese kultūrsociālajā telpā”. 

Pasākumu vadīs Bioloģijas fakultātes pētniece Inese Čakstiņa.

Pirms „Zinātnes kafejnīcas” pasākuma 25. februārī plkst. 18.00 ieskatu izvēlētajā tēmā sniegs LU Radio NABA (93,1 FM) raidījums „Zinātnes vārdā”. Studijā viesosies Ivars Austers. Savu versiju par maģisko domāšanu mūzikā piedāvās arī LU Radio NABA mūzikas klubs „Nabaklab”, kurā 28. februārī no plkst. 21.00 viesosies DJ apvienība „Baltic Balkan” no Lietuvas, kas pēdējā laikā kļuvuši par vieniem no atzītākajiem un pieprasītākajiem „balkan beat” dīdžejiem Eiropā un ar mūziku izstāsta savu priekšstatu par maģisko domāšanu modernajā pasaulē.

„Zinātnes kafejnīca”, koncerts un radio NABA raidījums „Zinātnes vārdā” ir iekļauti LU un projekta „RīgaPunkts” pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem.

2014. gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, „Zinātnes kafejnīca” iekļauta „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Izdzīvošanas komplekts”.

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz par to, kā zinātnieki pēta domāšanu. Visas kafejnīcas sākas uzreiz pēc plkst. 18.00. Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas.

„Zinātnes kafejnīca” notiek LU centrālās ēkas kafejnīcā, Raiņa bulvārī 19.

0 komentāri

Komentāru nav