„Es nemiršu” – jauna dokumentālā filma par Ilmāru Blumbergu

„Es nemiršu” – jauna dokumentālā filma par Ilmāru Blumbergu
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Mākslinieks Ilmārs Blumbergs
24-02-2014 A+ A-
Kinoteātrī „K Suns” 27. februārī pirmizrādi piedzīvos jauna dokumentālā filma „Es nemiršu” par izcilo latviešu mākslinieku un scenogrāfu Ilmāru Blumbergu, kultūras portālu „Rīga 2014” informē biedrības „Mākslas menedžmenta un informācijas centrs” (MMIC) pārstāve Māra Ādiņa.

Režisoru Jāņa Rēdliha un Maijas Smildziņas filma ir par autoru un radīšanas principu. Filma fiksē Ilmāra Blumberga apziņas plūsmu, kurā laiki, reālie notikumi un kultūras dažādie slāņi mijiedarbojas. Mākslinieka monologs norisinās personālizstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē „Arsenāls” 2013. gadā. Izstādē bija redzami cikli „Visu laiku snieg”, „Ne pabeigts darbs”, „Tas pats”, „Kalpošana” un citi.

„Viss uzrunā. Forma savelk kopā visneiedomājamākās vietas. Lai kā sniega pārsliņas izkustu uz dzeltenā objektīva spožā stikla virsmas.

Tā ir lielākā no spēlēm, kur nevar blēdīties. Cilvēks un Dievs. Dzīvība un nāve. Vīrietis un sieviete. Un pats pretī tam,” filmā saka Ilmārs Blumbergs.

„Meksikas indiāņu šamaņu mācībā svarīga ir detalizēta dzīves pārskata veikšana, jo tad, kad atnāk nāve, tā par savu upuri izvēlas šo pārskatu – šo fantomu ar cilvēka dzīves pieredzi un emocijām, bet pats šamanis pārviešas par nemirstīgu garu. Ilmārs Blumbergs savā izstādē arī veic šo dzīves pārskatu, un ne velti filmas nosaukums ir „Es nemiršu”. Filmā viņš to dara rotaļīgi un priecīgi, kā pienākas cilvēkam ceļā uz brīvību,” komentē režisors Jānis Rēdlihs.

Ilmārs Blumbergs ir dzimis 1943. gadā Rīgā. Bērnībā iepazītā Sibīrija māksliniekam ir devusi sapratni par pacietību un mīlestību, vēlēšanos un piepildījumu. I. Blumberga tēvs, leģionārs, pēc pieciem apcietinājuma gadiem tika izsūtīts „uz mūžu”, un māte kopā ar astoņus gadus veco dēlu 1951. gadā sekoja viņam uz Tjuhtjetu. Ilmārs Blumbergs nonāk Sibīrijā kā brīvs cilvēks. Pēc Staļina nāves viņš atgriezās Rīgā. Mācījās Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, kuru pabeidza ar izcilību (1963), absolvēja Latvijas PSR Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu scenogrāfijas specialitātē (1972).

I. Blumbergs ir bijis Dailes teātra scenogrāfs (1969–1984), veidojis scenogrāfiju arī citos dramatiskajos teātros un Latvijas Nacionālajā operā. Kā multidisciplinārs mākslinieks tiecies atklāt kopsakarības, piešķirot tām skaidru redzējumu.

Darbojies grafikā, glezniecībā, veidojis grāmatas, monētu dizainu, skulptūras, pievērsies fotogrāfijai un kino. Saņēmis augstākos apbalvojumus visās darbības jomās.

Filma ir turpinājums sadarbībai ar izcilo latviešu mākslinieku Ilmāru Blumbergu, ko Baltic International Bank padomes priekšsēdētājs un galvenais akcionārs Valērijs Belokoņs aizsāka 2009. gadā, atbalstot leģendārā „Aīdas” iestudējuma atgriešanos uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, izteiksmīgā mākslinieka vizuālajā interpretācijā. Savukārt, 2013. gada rudenī, māksliniekam atzīmējot savu 70. jubileju, Baltic International Bank atbalstīja  Ilmāra Blumberga personālizstādi „Es nemiršu” un grāmatu par mākslinieka dzīvi un daiļradi ar analoģisku nosaukumu.

0 komentāri

Komentāru nav