Tuvojas operas-lekcijas „Mihails un Mihails spēlē šahu” pasaules pirmizrāde

Tuvojas operas-lekcijas „Mihails un Mihails spēlē šahu” pasaules pirmizrāde
Publicitātes foto . Skats no operas „Mihails un Mihails spēlē šahu” mēģinājuma
12. martā Latvijas Nacionālajā operā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros notiks jaunā komponista Kristapa Pētersona un libretista Sergeja Timofejeva muzikāli avangardiskās operas-lekcijas „Mihails un Mihails spēlē šahu” pirmizrāde. Jauniestudējumu veidos divi diriģenti Ainārs Rubiķis un Atvars Lakstīgala, izrādes režisors – Viesturs Meikšāns.

Latvijas Nacionālajā operā vērienīgi tika atklāts Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gads, un sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014” Latvijas Nacionālā opera turpina šo gadu ar jauniem, radošiem izaicinājumiem.

12. martā Latvijas Nacionālajā operā notiks jaunā komponista Kristapa Pētersona un libretista Sergeja Timofejeva muzikāli avangardiskās operas-lekcijas „Mihails un Mihails spēlē šahu” pirmizrāde. Režisors Viesturs Meikšāns operu izvēlējies veidot multimediālas lekcijas formā. Izrādē darbosies 32 dalībnieki (četrpadsmit kameransambļa mūziķu, astoņi dziedātāji, astoņi dejotāji un divi diriģenti) – tik, cik figūru ir vienā šaha spēlē.

Operas-lekcijas centrā ir šaha spēles neparastās popularitātes fenomens „aukstā kara” laikā. Tās muzikālā dramaturģija precīzi balstīta 1960. gada Maskavas pasaules čempionāta mačā izspēlētajā sestajā sensacionālajā šaha partijā, kurā Latvijas leģendārākais šahists Mihails Tāls simboliskā veidā pieveica šķietami neuzvaramo padomju tautas elku Mihailu Botviņiku.

Video no Mihaila Tāla un Mihaila Botviņika leģendārās šaha spēles vari noskatīties šeit:

Iestudējuma radošo komandu veido spilgti un starptautiski atzīti jaunās paaudzes mākslinieki – diriģenti Ainārs Rubiķis un Atvars Lakstīgala, scenogrāfs Reinis Suhanovs, dramaturgs Sergejs Timofejevs, horeogrāfs Kirils Burlovs, videomākslinieks Karloss Franklins un kostīmu mākslinieki „MAREUNROL’S”, kuri radīja tērpus arī vērienīgajai Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas izrādei „Rienci. Triumfs un sakāve”. Lomās iejutīsies operas solisti Dana Bramane, Armands Siliņš, Juris Ādamsons, Ieva Parša, Andris Lapiņš u. c.

„Šajā izrādē vissvarīgākais ir pats stāsts. Ja amerikāņiem ir Džons Keidžs, kurš mainīja attieksmi pret avangarda mūziku, tad mums ir Mihails Tāls, kura simboliskā uzvara šaha spēlē ar Mihailu Botviņiku mainīja domāšanu arī šaha pasaulē. Šā stāsta jēga un būtība ir ļoti iedvesmojoša,” stāsta izrādes režisors Viesturs Meikšāns.

Opera-lekcija tiks atskaņota krievu valodā. Tuvākās izrādes Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 12., 13., 21. martā, 23. maijā un Rīgas Operas festivālā 7. un 10. jūnijā. Papildu informācija par izrādi atrodama LNO mājaslapā.

Sekojot operas-lekcijas jaunajam formātam, arī „Sarunas pirms pirmizrādes” norisināsies līdz šim neierastā veidā – kā ekskursija, tādēļ 5. martā plkst. 19.00 skatītāji ir laipni aicināti apmeklēt „Sarunas pirms pirmizrādes”, kas notiks Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, Palasta ielā 4. Programmā – pārsteidzošs muzeja eksponāts, tikšanās ar izrādes radošo komandu un Mihaila Tāla treneri Valentīnu Kirilovu.

Biļetes uz „Sarunām pirms pirmizrādes” un izrādi „Mihails un Mihails spēlē šahu” var iegādāties LNO un „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Izrādi atbalsta nodibinājums „Rīga 2014” un ENOA (European Network of Opera Academies).

0 komentāri

Komentāru nav