2014. gada programmas literatūras projekti

2014. gada programmas literatūras projekti
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Latvijas Nacionālā bibliotēka
Eiropas kultūras gadā papildus jau tradicionāliem kultūras dzīves notikumiem Rīgā plānoti vairāk nekā 200 īpašu kultūras projektu un pasākumu. 2014. gada programma ieguvusi intriģējošu nosaukumu „Force Majeure”, akcentējot kultūras pozitīvo un apstākļus pārveidojošo lomu mūsdienu reālo „force majeure” notikumu pasaulē.

*No jūnija līdz decembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Izstāde „GRĀMATA 1514–2014”

Mūsdienīga, interaktīva un aizraujoša izstāde, kuras uzmanības centrā būs 1514. gads – laiks, kad iespiesta pirmā grāmata arābu burtiem, izveidota pirmā ebreju tipogrāfija, iespiesta pirmā tora, izdota pirmā grāmata poļu valodā. Pirmā latviešu grāmata izdota vēl pēc dažiem gadiem. Izstādē paredzēts eksponēt spilgtākos ar drukātās grāmatas piecsimtgadi saistītos paraugus no Eiropas lielākajām grāmatu krātuvēm.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*No augusta līdz 2015. gada janvārim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Akadēmiskie lasījumi „21. GADSIMTA SATURS”

Cilvēces lasīšanas vēsturei veltīts akadēmisko lasījumu cikls. Rokrakstu grāmatas nomaiņa ar iespiesto grāmatu ir īstens force majeure kultūras, sociālajā un ekonomikas vidē. Stāsts par lasīšanas paradumu maiņu: 1514. gads – manuskripti un drukāto grāmatu bums, 2014. gads – drukāto un digitālo grāmatu līdzāspastāvēšana.

Vairāk informācijas meklē šeit.

 

*Maijā, jūnijā, augustā un septembrī Esplanādē

RAIŅA UN ASPAZIJAS LASĪJUMI

Šogad aprit 120 gadu, kopš aizsākusies slaveno latviešu dzejnieku Raiņa un Aspazijas savstarpējā sarakste (1894–1929), kas iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Literatūras lasījumos piedalīsies dažādu paaudžu un tautību 12 Latvijas un 24 Eiropas rakstnieki. Īpaši šim notikumam radītas esejas par trimdas tematiku. Apmeklētāji tiks iepazīstināti ar unikālo Raiņa un Aspazijas saraksti. Lasījumi notiks latviešu un angļu valodā.

Vairāk informācijas meklē šeit.

 

*2. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Konference „PASAULE BILŽU GRĀMATĀ”

Bilžu grāmatai ir īpaša loma bērna personības un pasaules uzskata tapšanā. Kādas ir pasaules tendences šajā mākslā, kādas ir animācijas filmas pēc literāro darbu motīviem un kā bērni līdzdarbojas šajā tēlu pasaulē? Ilustratoru konkursa uzvarētājs iegūs neparastu balvu – bilžu grāmatas tulkošanu un izdošanu projektā iesaistīto valstu valodās.

Uz konferenci kā īpašie viesi aicināti: Astrīdas Lindgrēnas balvas ieguvēja beļģu māksliniece Kitija Krauzere (Kitty Crowther) un H. K. Andersena balvas ieguvēja vācu māksliniece Juta Bauere (Jutta Bauer), kuras vadīs radošās darbnīcas interesentiem.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*8. septembrī

GRĀMATAS IET UZ BIBLIOTĒKU

Pāri Akmens tiltam no Rātslaukuma uz Latvijas Nacionālo bibliotēku aizvīsies jautra masku parāde. „Ietērpušies” savu mīļāko grāmatu varoņu tērpos, lasot fragmentus, izspēlējot epizodes, vērojot pirātu kuģi Daugavā un gaisa balonus ar sveicieniem, gājiena dalībnieki jutīsies kā jaunā piedzīvojumu grāmatā, kur varēs līdzdarboties, muzicēt un vērot literāro darbu ekranizējumus.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*No 5. līdz 18. septembrim Esplanādē

KAIMIŅI TROKŠŅO

„Dzejas dienu” laikā Esplanādē pulcēsies literāti no dažādām pasaules valstīm, kurās notiek bruņoti konflikti, kultūru un vērtību sadursmes, augsts aizspriedumu līmenis vai vēsturiskas nesaskaņas kaimiņvalstu starpā. Projektā notiks ievērojamu pasaules literātu publiski lasījumi, radošās darbnīcas, lekcijas, semināri un diskusijas, dalībnieki dalīsies pieredzē par literatūras un varas attiecībām, kultūras nozīmi integrācijas procesos un rakstnieka lomu mūsdienu sabiedrībā.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*No 9. līdz 15. novembrim

RĪGAS DZEJAS KARTE

Projektā tiks veidota netradicionāla Rīgas virtuālā karte, kurā iezīmētas ielas, centrs, mikrorajoni ar noteiktiem kontrolpunktiem un dzejas ceļa maršrutiem. Kartes informācija balstīsies uz konkrēto vietu dokumentāciju dzejā, mūzikā un video u. c. mākslas izpausmes formās. Projektā piedalīsies Latvijas un ārvalstu dzejnieki, mūziķi, fotogrāfi, multimediju u. c. mākslinieki, kas savā starpā izlozēs dažādas Rīgas vietas, kurp doties, lai tās dokumentētu poētiskā formātā.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*Aprīlī, maijā, jūnijā, jūlijā, oktobrī, decembrī

BIEDRĪBAS „ORBĪTA” IZDEVĒJDARBĪBAS PROGRAMMA

Tās ietvaros tiks izveidota un izdota 14 aktuālāko Latvijas krievu autoru – dzejnieku, fotogrāfu un multimediju mākslinieku – darbu sērija, kā arī grāmata, kurā apkopoti dažādu pazīstamu latviešu autoru krieviski rakstītie dzejoļi. Papildus grāmatu sērijai divas reizes gadā tiks izdots žurnāls angļu valodā, kurā no teorētiskiem, praktiskiem un kritiskiem aspektiem tiks vērtētas, atspoguļotas minētās nozares, to attīstības tendences un aktualitātes Latvijā.

Projekta viesu programmas ietvaros notiks vairākas tikšanās ar Krievijas un Latvijas laikmetīgās literatūras un kultūras nozares pārstāvjiem.

Vairāk informācijas meklē šeit.

*Dr. Māras Kalniņš grāmatas „SENIE DZINTARA CEĻI: NO RĪGAS LĪDZ BIZANTIJAI” un „THE ANCIENT AMBER ROUTES: TRAVELS FROM RIGA TO BYZANTIUM”, izdevniecība „Pētergailis”

Latviešu izcelsmes Kembridžas Universitātes profesore Māra Kalniņš, pamatojoties uz vēstures avotu sniegtajām liecībām, pētījusi dzintara tirdzniecības virzienus no Baltijas jūras reģiona uz Rietumeiropu un Vidusjūras baseina zemēm. Aizraujošā valodā izklāstītie pētījumi stāsta par sadarbības tīkliem, kam ir bijusi liela starpkultūru nozīme plašā pasaules reģionā ilgā vēstures posmā, par dzintara apstrādes tehnoloģiju izcilību, kā arī Rīgas un Latvijas jūras piekrastes cilvēku lomu šā ceļa nodrošināšanā.

Vairāk informācijas par grāmatu meklē šeit.

 

*Dr. Ingas Ļašenko grāmata „DZINTARA CEĻŠ UZ LATVIJAS NĀKOTNI PASAULĒ”

Zinātniskās grāmatas temats ir mainīgā izpratne par dzintaru, tā izmantošanas iespējām. Grāmatas autore ir slavena visā pasaulē kā dzintara diega izgudrotāja un strādā arī pie citiem jauno tehnoloģiju radītiem dzintara produktiem, atklājot Baltijas dzintara joprojām neizsmeltās un neizzinātās iespējas.

Vairāk informācijas meklē šeit.

Ar visu šā gada literāro pasākumu apkopojumu vari iepazīties šeit.

0 komentāri

Komentāru nav