Izrāde bērniem „Makss un Morics” ar Jura Kaukuļa mūziku

Izrāde bērniem „Makss un Morics” ar Jura Kaukuļa mūziku
Publicitātes foto
01-03-2014 A+ A-
Latvijas Leļļu teātrī 1. martā pirmizrādi piedzīvos jauns iestudējums bērniem – Edgara Kaufelda skatuves versija Vilhelma Buša ilustrētajam stāstam „Makss un Morics”. Mūziku īpaši jaunajai izrādei rakstījis grupas „Dzelzs Vilks” līderis Juris Kaukulis, kultūras portālu „Rīga 2014” informē teātra pārstāvji.

Stāsts ir bērniem pazīstams – Maksam un Moricam ir ievērojama nedarbu pieredze. Reiz viņi apmuļķoja gandrīz visus sava ciema miermīlīgos iedzīvotājus. Šoreiz viņi ir pieauguši un kļuvuši nedaudz prātīgāki. Slavenie delveri izrādē ir piekrituši visiem izstāstīt septiņus neparastākos savas dzīves atgadījumus ar visām no tā izrietošajām sekām.

Aktieri stāstīs un rādīs puišeļu nedarbus gan ar leļļu, gan citu rekvizītu palīdzību. Izrāde tiek veidota, respektējot Vilhelma Buša oriģinālo darbu, tā kompozīciju un ilustrācijas.

Maksa un Morica piedzīvojumi Latvijas Leļļu teātrī tiks inscenēti jau piekto reizi. Līdz šim V. Buša ilustrēto stāstu (komiksu) dzejā Leļļu teātrī iestudējusi leģendārā režisore Tīna Hercberga tandēmā ar ne mazāk leģendāro mākslinieku Pāvilu Šenhofu un komponistu Gunāru Rozenbergu. Galvenie varoņi runājuši aktrišu Velta Skurstenes, Zentas Lēpes, Daces Skadiņas, Astrīdas Pērkones, Silvijas Biteres, Vijas Blūzmas, Audras Pētersones un Santas Didžus balsīs.

Leļļu teātra aktierim, režisoram Edgaram Kaufeldam šis būs ceturtais iestudējums Leļļu teātrī. Savā radošajā komandā viņš ieaicinājis arī mākslinieci Ievu Ozoliņu, ar kuru kopā 2012. gadā iestudēta izrāde „Jampadracis Ziemassvētkos”, scenogrāfu Uģi Bērziņu, kurš veidojis ne vienu vien leļļu izrāžu skatuvisko ietērpu, kā arī mūziķi, grupas „Dzelzs Vilks” solistu Juri Kaukuli, kurš jau daudzu gadu garumā sadarbojas ar skatuves mākslas pārstāvjiem.

Režisors akcentē: „Stāstu par Maksu un Moricu es neuztveru kā didaktisku un pamācošu. Manuprāt, tā autors patiesībā vairāk simpatizē abiem nerātņiem, tādēļ izrāde būs kā pieaugušā Maksa un Morica atskats uz paveiktajiem nedarbiem ar savu tiesu fantāzijas un izpušķojumiem.”

Mēģinājums skatīt stāstu citā griezumā un ārpus pieņemtā rāmja lielā mērā noteicis mākslinieku un komponista izvēli. „Ar Ievu kopā strādājām pie „Jampadrača Ziemassvētkos” un jau tad sapratu, ka man viņa patīk kā personība – brīvi domājoša multimāksliniece. Juris Kaukulis arī ir cilvēks ar plašu domāšanu, kam nepatīk ievērot „rāmjus”. Savukārt scenogrāfs Uģis Bērziņš ilgstošajā sadarbībā ar mūsu teātri ir parādījis, ka lieliski izjūt leļļu teātra skatuves specifiku un nianses,” stāsta režisors.

Abiem galveno varoņu atveidotājiem, aktieriem Artūram Putniņam un Daumantam Švampem „Maksa un Morica” iestudēšanas process izvērties gan aizraujošs (jo notikušas gana vērienīgas diskusijas ar pārējiem kolēģiem), gan pamācošs, jo nepilnu divu mēnešu laikā nācies apgūt ģitāras spēli Jura Kaukuļa vadībā. Aktieri par šo iespēju sajūsminās un sola arī turpmāk bez kautrēšanās demonstrēt jaunās prasmes. Interesanti bijis strādāt arī ar šīs izrādes lellēm – reti izmantotajām trostu marionetēm, kas veidotas precīzi pēc Buša ilustrācijām.

Biļetes uz „Maksu un Moricu” pirmizrādi 1. martā, kā arī uz 28. marta un 12. aprīļa izrādēm izpārdotas, tādēļ ir izsludināta papildizrāde 19. martā plkst. 18.30! Radošā komanda iesaka izrādi bērniem no četru gadu vecuma.

0 komentāri

Komentāru nav