„Rīga 2014” programma: sējam un stādām kultūraugus

„Rīga 2014” programma: sējam un stādām kultūraugus
F64
Klāt pavasaris, un pamazām jau uz palodzēm sentimentālās sveces un aizkavējušos Ziemassvētku dekorus nomaina stādu kastītes, pirmie sīpola lociņi burciņā, puķu dēsti vai „vitamīnu bumbas” kressalātu izskatā. Arī šo – audzēšanas un apzaļumošanas kultūru dažādos sociālajos un mākslas projektos – meklē „Rīga 2014” programmā.

„Draugs podā jeb Kartupeļa dienasgrāmata”
No 2014. gada marta

Marta sākumā noslēdzas pieteikšanās īpašajam tupenim, ko izaudzēt puķupodā. To audzēt varēs klasesbiedri un draugu grupas. Stāsts ir par visvienkāršāko mūsu ēdienkartes sastāvdaļu – kartupeli. Šoreiz tas ir īpašs – podā, nevis vagā audzējams. Turklāt tam ir sava mājaslapa – www.kartupelis.lv, kurā ikviens audzētājs var reģistrēt savu īpašo apaļo draugu puķupodā un dokumentēt tā gaitas visas vasaras garumā. Projekta mērķauditorija galvenokārt ir sākumskolas vecuma bērni, kuri, audzējot kartupeli, apgūst jaunas prasmes, izzina kartupeļa „dzīvesstāstu” un ceļu no tālās Amerikas uz Eiropu. Turklāt savs kartupeļa profils tīmekļa vietnē „kartupelis.lv” ir labs veids, kā mācīties pirmos soļus un pieklājīgu uzvedību sociālajos tīklos. Nedrīkst aizmirst, ka rudens pusē, tāpat kā tīrumos, arī puķupodos tiks vākta raža un noskaidroti uzcītīgākie un radošākie audzētāji, kuri saņems dažādas balvas. Savukārt uz Nacionālā Teātra skatuves pirmizrādi piedzīvos pasaulē pirmā „Kartupeļu opera”.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”. 

„Iesakņotāji”
No 2014. gada aprīļa

Projekts „Iesakņotāji” saved kopā seniorus no sociālās aprūpes centriem un skolēnus. Galvenais noteikums – abām pusēm jābūt kaut nelielai interesei par dārzkopību. Kopīgi tiks sēts, stādīts un novākta raža. Savukārt projekta rīkotāji – Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļas studenti – sola to visu skaisti, ērti un praktiski „iepakot” pārvietojamās puķu kastēs, podos un dobēs. Izaudzētie stādi tiks stādīti Rīgas apkaimju zaļajās zonās, tā sekmējot pilsētvides sakārtošanu perifērijā un aktualizējot iedzīvotāju iesaistīšanos apkārtējās vides labiekārtošanā. Paralēli projektam Esplanādē norisināsies trīs izstādes – „Pagātne”, „Tagadne” un „Nākotne”, kas atskatīsies gan uz mazdārziņu vēsturi, runās par starppaudžu solidarizāciju un lūkosies nākotnē, piedāvājot dažādus dizaina risinājumus dārzkopībai pilsētā un dārzkopības iekļaušanu pilsētvides objektu dizainā. Plānots, ka saistībā ar „iesakņošanu” notiks arī dažādi koncerti, preformances utt. Projekts noslēgsies ar sirsnīgiem ražas novākšanas svētkiem šā gada 1. septembrī.

Projekts tapis kā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļas un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālās antropoloģijas fakultātes draudzības un kopīgas sadarbības rezultāts.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

„Brīvības dārzs” un ražas novākšana
No 2014. gada 17. maija līdz 6. septembrim

Projekta „Brīvības dārzs” mērķis ir radīt pilsētas dārzu uz nama karnīzes un balkona. Kāpēc dārzam dots brīvības nosaukums? Šis unikālais pētnieciskais, praktiski mākslinieciskais projekts tiks realizēts Brīvības ielā 90 – pie Vidzemes tirgus. Projekta pamatideja ir rosināt domāt par dārza ideju pašā pilsētas centrā un atgriezties pie pamatvērtībām – tradīcijām un senaizmirstām prasmēm jeb paša spēkiem uz palodzēm, balkoniem un terasēm izaudzēt augus – ēdamlietas un tautas medikamentus. Plānots, ka stādīšanas darbi sāksies 17. maijā. Tad, līdz ar dārza darbiem, notiks arī seminārs par pilsētas dārzkopību, augu audzēšanu uz palodzēm un pilsētas mazdārziņos. Ar savu pieredzi dalīsies pieredzējuši pilsētas dārzkopji un mazdārziņu apsaimniekotāji.  Savukārt 6. septembrī, laikmetīgās mākslas foruma „Baltā nakts” laikā, „Brīvības dārzā” tiks vākta raža, meistardarbnīcās to sagatavos apēšanai, ziemas krājumiem, tautas aptiekai. Notiks arī projekta rezultātu apkopošana – attēlu kolāžas, video u. c.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”. 

„Augu segas” darbnīcas
2014. gada 31. maijs un 1. jūnijs

Dārzkopība, rokdarbi, māksla – visas šīs radošās nodarbes satiksies projektā „Augu sega”, ko veido mākslinieks no Francijas Žans Simons-Perē (Joanes Simon-Perret). Interaktīvs pasākums ar ekoloģisku ievirzi – šādi „Augu segu” raksturo projekta veidotājs. Mākslinieks tradicionālajos lupatdeķos iestrādā augu sēklu strēmeles, izveidojot augu segas. Regulāri laistītas, lupatdeķos ieaustās tekstilšķiedras kļūst par sava veida augsni, kurās sēklas sāk dīgt un augt. Pēc to izgatavošanas augu segas būs apskatāmas Vidzemes tirgū, vienlaikus kļūstot par sezonas stādījumiem. Mākslinieks aušanas darbus veiks publiski kādā no Vidzemes tirgus paviljoniem, 31. maijā un 1. jūnijā rīkojot arī atvērtās meistardarbnīcas. Tās paredzētas plašai publikai, interesentiem piedāvājot iespēju iemēģināt roku šajā tehnoloģijā. Ikviens apmeklētājs pasākumā varēs iesaistīties, atnesot kādu no sev nevajadzīgajiem apģērbiem un kopā ar pasākuma veidotājiem un mākslinieku sagatavojot to aušanai un otrreizējai izmantošanai.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts” .

Rīgas puķu balle
No 2014. gada 10. līdz 13. jūlijam

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā notiks vairāki „Rīga 2014” programmas pasākumi, tomēr īpaši dārzkopības kultūras un zaļo augu izdaiļotas pilsētvides cienītājiem domāta Rīgas puķu balle, kas ir vērienīgākā, daudzveidīgākā un plašāk apmeklētā ziedu un dekoratīvo augu izstāde Latvijā un Baltijas valstīs. Pasākums notiks jūlija vidū un ir domāts Rīgas pilsētas iedzīvotājiem un viesiem – visiem, kas interesējas par puķēm un dekoratīvajiem stādījumiem, vēlas veidot sakoptu vidi, skaistus dārzus un priecāties par ziedu skaistumu. Pasākumā piedalīsies Latvijas stādaudzētāji, dārznieki, ainavu arhitekti – profesionāļi un studenti, floristi, dažādu vizuālās mākslas nozaru profesionāļi, studenti, skolēni, mūziķi un dejotāji. 

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

0 komentāri

Komentāru nav